Last minutes! €200 provincie Thermphos verlamt korting Zeeland Seaports wil 60 miljoen euro steken in sanering 3 Zeeland Seaports is bereid om ruim 60 miljoen euro te steken in de sloop, sane ring en ontwikkeling van het terrein van de failliete fosforfabriek Thermphos. per persoon De wereld is Kras aan de gronduitgifte na de sane ring. Misschien is ruim 6o mil joen, wel te weinig, temeer omdat er 40 miljoen naar kadeaanleg gaat? De goedingelichte bronnen verklaren dat Zeeland Seaports na zo'n miljoeneninjectie vrijwel ze ker verlies zal draaien op de grond- uitgifte. Bureau Fakton heeft voor het Rijk uitgerekend of de aange leverde cijfers kloppen. Kan Zeeland Seaports niet nog meer bijlappen? Nee, want het ha venbedrijf heeft daarvoor te veel schuld. Waar de haven van Gent schuldenvrij is, is ZSP op een om zet van 50 miljoen per jaar een kwart kwijt aan rentelasten. Meer doneren aan de sanering leidt er toe dat het havenbedrijf niet meer kan investeren en dus niet kan groeien. Ongeveer eenzelfde ver haal als bij de provincie. Van het Rijk zal dus zo'n 70 mil joen euro moeten komen. Een op lossing moet ook niet te lang du ren. Zolang die er niet is, kan Zee land Seaports niet fuseren met Gent. Die trouwt geen partner met een nog onbekende miljoe nenschuld. In havenkringen steekt het dat Statenleden openlijk dreigen de fusie te blokkeren als het havenbe drijf in hun ogen te weinig meebe taalt. Dat soort uitspraken is een politiek drukmiddel van een kat in het nauw, maar wordt natuurlijk fronsend op het havenkantoor in Gent gelezen. De bronnen zeggen dat Zeeland een enorme kans op economische groei mist, als de fusie door een fi nanciële puzzel als Thermphos uiteindelijk niet doorgaat. Een groei van 15 procent is mogelijk, want het wordt de derde haven van Europa als het gaat om toegevoegde waarde (bijvoorbeeld nieuwe directe en indirecte ba nen). Kansrijk dus, maar in Gent raakt het geduld ook een keer op. Met enige vertraging heeft de ac countant gisteren de jaarrekening 2016 van de provincie goedgekeurd. Tegelijk is de zomernota gepresen teerd, die schetst wat de financiële mogelijkheden voor de komende tijd zijn. Die komt in de plaats van de voorjaarsnota, die niet kon wor den opgesteld vanwege de perike len rond Thermphos. De provincie heeft vorig jaar 8,9 miljoen overgehouden, maar om dat een deel meteen moest worden doorgeschoven naar toekomstige verplichtingen, schiet er niet meer dan 450.000 over voor de algemene reserve. Vorig jaar was dat nog 4 miljoen. Vanwege de onzekere situatie bij Thermphos zit de begroting van de provincie op slot. Extra uitgaven om de Zeeuwse economie te stimu leren zijn niet mogelijk. De sane ring van de voormalige fosforfa- briek bij Nieuwdorp gaat naar schatting minimaal 126 miljoen euro kosten. Zeker 70 miljoen daar van is nog niet gedekt en het is on duidelijk of Den Haag en Brussel in de bres springen. De risico's bij Thermphos laten niet toe dat de provincie nu geld uit de algemene reserve aan iets anders besteedt. Overigens ligt de sanering van Thermphos sinds woensdag stil. Bij een inspectie is gebleken dat niet alle noodzakelijke documenten op het terrein aanwezig waren. Van Citters Beheer (VCB), het bedrijf dat is opgericht om het fabriekster rein schoon te maken, verwacht dat de planning niet in gevaar komt. De provincie hoopt dat het ter rein volgend voorjaar fosforvrij is. Zolang dat niet het geval is, draait Zeeland op voor de beheerskosten. Die bedragen nu 750.000 euro per maand. Het havenbedrijf Zeeland Sea ports (ZSP) heeft al enkele maan den terug provincie en Rijk in het plan van aanpak voor Thermphos duidelijk gemaakt dat het zelf ook bijdraagt aan het schoonma ken van het met fosfor en lichtra- dioactieve materialen vervuilde terrein in het havengebied bij Nieuwdorp. ZSP wil er dik 60 miljoen euro voor vrijmaken. Daarvan is 20 mil joen bestemd voor sloop en sane ring, 40 miljoen voor ontwikke ling zoals kadeaanleg en een be drag voor aankoop van een stukje grond, zeggen welingelichte bron nen. Ze onderstrepen dat het ha venbedrijf wel degelijk zijn nek uitsteekt voor de sanering van Thermphos. ZSP wil zelf niet rea geren. Zeeland mist enorme kans op economische groei als fusie met Gent niet doorgaat De laatste fosforfabriek van Eu ropa ging eind 2012 failliet doordat concurrent Kazphosphate fosfor op de Europese markt dumpte. Provincie en ZSP sloten een over eenkomst met de curatoren. Voor de sanering kregen ze gezamen lijk 35 miljoen euro uit de boedel opbrengst. De provincie stelde zich tevens garant voor de beheer- kosten. Sinds eind vorig jaar staat ze daarvoor aan de lat. Inmiddels heeft ze 8,1 miljoen euro eraan uit gegeven. Een situatie die voor de relatief armlastige provincie steeds nijpender wordt. Gisteren bleek uit haar zomernota 2017 dat Thermphos een rem zet op andere provinciale investeringen. Volgens het plan van aanpak van Van Citters Beheer, de sanerings- bv die Zeeland Seaports voor Thermphos oprichtte, kost de sa nering tussen de 126 en - in het slechtste scenario - 170 miljoen euro. Er was vanuit de boedelop brengst en een rijksbijdrage 41 miljoen in kas. Daarvan is nog maar 10 miljoen euro over. Met 20 miljoen ZSP-geld voor schoon maak en sloop gaapt er dus een sa neringsgat van 50 tot 60 miljoen euro. De vraag is wie dat gaat dich ten. De blik richt zich naar Den Haag. Het Rijk en mogelijk Brussel moeten bijpassen. De provincie en Zeeland Seaports steggelen mo menteel over de in 2013 afgespro ken kostenverdeling. Om een juri dische strijd te verijdelen, is enkele weken terug een mediator aange steld. Dat verklaart ook de radio stilte die ZSP betracht. Onderwijl klinkt vanuit Provinciale Staten - de provincie is de grootste aan deelhoudervan het havenbedrijf- een stevig geluid: ZSP moet meer geld vrijmaken voor Thermphos. Volgens welingelichte bronnen betaalt ZSP flink mee en weten de Staten dat ook. Om zijn bijdrage te bepalen, wil het Rijk ook weten hoeveel geld het havenbedrijf kan verdienen zaterdag 24 juni 2017 De sanering van Thermphos zet een rem op investeringen van de provincie. „We moeten voorzich tig zijn", zegt gedeputeerde Jo- Annes de Bat (CDA, financiën). „Dus hebben we besloten ge woon even niks te doen." Ernst Jan Rozendaal Middelburg Thermphos. archieffotogerardvandaalen/anp Havenbedrijf draagt wél bij aan Thermphos Frank Balkenende Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3