£"l C9 Dit eendje moet kapot Hazenburg II voor de helft verkocht Zorgen GroenLinks over Ipg op het spoor Bedankt juf 2 EXOTEN ZWARTE LIJST Smalle waterpest Commentaar Wat is de overeenkomst tussen de moeraslantaarn, de grote waternavel, de Chinese muntjak en de rosse stekelstaart? Het zijn 'invasieve exoten', vreemde planten of dieren die schadelijk zijn voor gevestigde flora en fauna of voor de mens. Neem de muntjak, een klein hert. Op het eerste gezicht aaibaar en welkom. Maar een populatie muntjaks kan zich snel uitbreiden en reeën verdringen. Is dat erg? Of neem de rosse stekelstaart. Deze eend is in Zeeland opgedoken. Het dier dreigt zich te verspreiden naar Zuid-Europa en daar een beschermd eendje te verjagen. Is dat erg? Het landelijk platform Stop de invasieve exoten vindt van wel. Voorzitter Wilfred Reinhold is blij dat de rosse stekelstaart met elf andere planten en dieren op de Europese zwarte lijst is gezet. De wetenschappers en andere deskundigen die de risico's wegen van exotische dieren in Europa hebben goede bedoelingen. Het be schermen van de volksgezondheid of het voorkomen van economi sche schade is een goede reden om dieren te weren of zelfs te beja gen. Ook het belang van biodiversiteit is heel groot. Daar vraagt Reinhold terecht aandacht voor. Maar Stop de invasieve exoten voert een achterhoedegevecht. Het Europese lijstje van ongewenste plan ten en dieren is inmiddels zo lang dat niemand nog gelooft dat het tij valt te keren. De natuur is nooit stabiel geweest en biodiversiteit is geen con stante. Ook niet - of juist niet - sinds de mens ten tonele is versche nen. Alleen al de klimaatverandering die wij veroorzaken zal on herroepelijk grote invloed hebben op flora en fauna. Zolang we over de hele wereld heen en weer willen reizen en met goederen willen slepen, zullen we óf steeds in quarantaine moeten gaan óf we moe ten accepteren dat de biodiversiteit vermindert. In dat licht is het afschieten van vreemde eendjes belachelijk. Pogingen tot behoud van bestaande biodiversiteit zijn gedoemd te mislukken Gisteren konden toekomstige be woners een kijkje nemen bij de bouw. Volgens Caroline van der Poel van aannemingsbedrijf Fraanje komen in de wijk 25 koop huizen. Daarvan zijn er nu dertien verkocht en op drie is een optie ge nomen. Drie huizen zijn nu nog te koop en binnenkort komen er nog zes te koop. De koophuizen zijn vrijstaand, twee-onder-een-kap en rijtjeshuizen. Ook worden in de wijk 23 vrije kavels verkocht. Daarvan zijn er nu elf gekocht en twee zijn in optie ge nomen. De andere tien zijn nog te koop. Hazenburg - zowel fase I als II - is vooral in trek bij mensen die al in Arnemuiden wonen. Volgens makelaars gaat tachtig procent naar inwoners. Dat is belangrijk, omdat daardoor weer beweging komt in de woningmarkt in het dorp. Maar ook mensen van buiten Walcheren vestigen zich in de Arnemuidse nieuwbouwwijk. Hazenburg is vooral in trek bij mensen die al in Arnemuiden wonen De prijzen voor de vrije kavels liggen tussen de 95.000 en 400.000 euro; die voor woningen tussen de 199.000 (rijwoningen) en 400.000 euro (twee-onder-een-kap). ALMANAK Het kost die moeder uit Hein- kenszand jaarlijks een hoop energie: nadenken over het af scheidscadeautje voor de mees ter of juf, aan het eind van het schooljaar. Want om nu jaarlijks met de tra ditionele reep chocolade of fles badschuim aan te komen, daar spreekt ook zo weinig creativiteit uit. „Het moet iets zijn wat jouw juf leuk vindt, maar wat ze verder van bijna niemand krijgt", ver zuchtte mama tegen haar zeven jarige dochter. Die zag het probleem niet zo. „De juf doet niks anders dan shoppen. We geven wel geld." Feest vernieuwde Geere Passage Volgend jaar nieuwe huizen Pop-up lifestyle in bibliotheek ARNEMUIDEN Vis en muziek op Visserijdag De aanleiding is een artikel in deze krant, waarin wordt gemeld dat het aantal van 10.300 toegestane tank wagons per jaar op het traject van de Sloehaven naar Roosendaal kan oplopen naar 14.000. Dat komt om dat er steeds meer lpg-treinen bij Vopak vertrekken. Staatssecretaris Sharon Dijksma (PvdA, spoor en milieu) overweegt daarom de normen te verhogen. GroenLinks is voor meer transport over het spoor, stelt Statenlid Gerwi Temmink, maar niet als de veiligheid in het geding komt. Hij wijst erop dat de treinen door Goes en Kapelle rijden. Een verhoging van de norm betekent meer risico's voor omwonenden, meent Groen Links. De partij wil weten wat het pro vinciebestuur daartegen onder neemt. Als de veiligheid niet kan worden gegarandeerd, is een ver bod op zijn plaats, vindt Temmink. Hij vraagt ook wie verantwoor delijk is voor maatregelen tegen ex tra geluidsoverlast en trillingen. En wie dat dus gaat betalen. cmÉSEMUNTJAK - zaterdag 24 juni 2017 De helft van de huizen en kavels in de Arnemuidse nieuwbouw wijk Hazenburg II is verkocht. De wijk is in aanbouw en moet eind dit jaar klaar zijn. Maurits Sep Arnemuiden Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De Geere Passage in Middelburg is onlangs opgeknapt. De winkel straat is verrijkt met en kele nieuwe winkels en opgefrist door onder meer een behoorlijke lik frisse verf. De winkeliers willen klanten laten erva ren hoe gezellig hun straat is en nodigen een ieder vandaag uit tussen 10.00 en 15.00 uur. De neringdoenden trakteren belangstellenden op wat leuks en/of wat lekkers. RITTHEM Woningcorporatie Zeeuwland, tot voor kort Woonburg, verwacht vol gend jaar elf huizen te kunnen bouwen in Rit- them, meldt directeur Marco van der Wel (foto). In de Lambrechtsen- straat komen vijf nieuwe woningen, waarvoor vijf oude huizen wijken. Aan de Zuidwateringstraat, op de plek van de voorma lige basisschool, verrijzen zes nieuwe huizen, twee koop- en vier huurhuizen. VLISSINGEN Het pop-up Lifestyle Team komt vandaag van 11.00 tot 16.00 uur naar de bibliotheek in Vlissin- gen om geïnteresseerden alles te leren over zelf zorg. Goed voor jezelf zorgen door gezond te eten, vol doende te bewegen en op tijd en genoeg te ont spannen, zijn thema's die in de opvoeding kunnen worden opgenomen om de gezinsdynamiek te optimaliseren. Een gratis gebakken visje, ringrijden, mensen in klederdracht, rom melmarkt en veel ge schiedenis en folklore. Arnemuiden houdt van daag van 10.00 tot 16.00 uur haar jaarlijkse Visserijdag. In de tent onder de toren op de Markt kunnen mensen van 11.00 tot 15.30 uur genieten van muziek. GroenLinks wil van het dagelijks provinciebestuur weten of er een stokje wordt gestoken voor de toename van het aantal Ipg- treinen door Zeeland. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Z»r "toto, W°rd' Verk°Ch'als snelgroeiende Ze worden meestal maar een halve meter hoog, maken een blaffend geluid en komen oorspronkelijk uit China. muntjakken. Begin 2016 is er in Zuiddorpe ^emse De uit Azië afkomstige hertjes verjagen de inheemse reeën en eten de eieren van kwetsbare vogels zoa nachtegaal. Bovendien zitten de muntjakmannetjes nie stil en zorgen voor veel nageslacht. In Engeland is de populatie geëxplodeerd en zitten ze meit de handen in het haar Daar staat de teller al op ruim 650 000 dieren. Ook uit andere landen komen verontrustende geluid over het aantal muntjaks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38