30 Na enkele mindere jaren wordt TT van Assen weer omarmd De TT van Assen is weer hot and happening. Naar verwachting komen ruim 100.000 toeschouwers op het legendarische circuit in Drenthe naardeMotoGP kijken. 'lk wil voor het podium vechten' Boëtius terug bij Feyenoord Mollema en De Kort naar Tour Muskens stopt na dit seizoen Timina weg als bondscoach Vol trots opende TT-voorzitter Arjan Bos donderdagmiddag de nieuwe Haarbochttribune. In drie maanden tijd werd de tribune bij de eerste bocht na de start, met ruim ïo.ooo blauwe en gele stoel tjes, uit de grond gestampt. „Ter vergelijking: het stadion van PEC Zwolle heeft 13.000 plaatsen", ver telt Bos. „Met 53.500 zitplaatsen heeft het TT-circuit ongeveer de zelfde capaciteit als de Arena." Alle tribuneplaatsen voor de 87ste TT van Assen waren in april al uitverkocht. En ook de verkoop van de staanplaatsen (in totaal ook zo'n 53.000) gaat hard. De verkoop van passe-partouts voor alledrie de da gen lag weken geleden al vijftien procent hoger dan vorig jaar, toen de TT voor het eerst sinds lange tijd weer uitverkocht was. Meer dan 160.000 mensen bezochten toen het grootste sportevenement van Nederland, met alleen al op de zon dag ruim 105.000 toeschouwers. Dat was al even geleden, zulke aantallen. In de hoogtijdagen van de TT kwamen er meer dan 200.000 mensen naar Assen. Op het hoogtepunt passeerden 148.000 bezoekers de kassa's op de wed strijddag. Dat was in 1989, toen Hans Spaan de i25cc-race won. Het BENDSNEYDER circuit, dat toen nog 6.100 meter lang was, had toen net de accomo- daties fors uitgebreid. In de twintig jaar na dat hoogte punt daalden de bezoekersaantal len elk jaar een beetje, met een ab soluut dieptepunt in 2010, toen er op de wedstrijddag amper 90.000 toeschouwers kwamen. Traditie Het huidige succes is te danken aan een combinatie van factoren. De verhuizing van de wedstrijddag van de zaterdag naar de zondag is een van de belangrijkste. Er was veel weerstand tegen. De TT werd immers al 85 jaar lang op zaterdag verreden. „Maar dan moet je je, met dalende bezoekersaantallen, seri eus afvragen welke traditie je wilt behouden: de zaterdag of de TT zelf', zegt Peter Oosterbaan, direc- teur van het circuit. „Dat het een goede zet is geweest, is vorig jaar wel gebleken. En ook nu zien we de effecten: het is op vrijdag en zater dag aanzienlijk drukker dan in het verleden op donderdag en vrijdag. Mensen gaan nauwelijks meer naar de kerk, maar de Cathedral of Speed zit hier op zondag helemaal vol." Een ander belangrijk gegeven, volgens Oosterbaan, is dat de Mo- toGP weer op een open net op tele visie te zien is. „Zien eten doet eten. We zagen een enorme dip nadat RTL7 in 2009 stopte met de Mo- toGP. Dat hadden we niet ver wacht. We hadden een beetje het idee dat de tv een concurrent was: dat mensen minder geneigd zijn naar het circuit te komen als het live op tv is. Maar sinds Eurosport de MotoGP uitzendt, zien wij een stij ging. Wat ook meespeelt: de com petitie is de laatste jaren spannend en onvoorspelbaar. Hoe dichter het bij elkaar staat in het kampioen schap, des te meer mensen het met eigen ogen willen zien." Helden Juist in de periode dat RTL7 stopte met het uitzenden van de MotoGP- races, brak ook de crisis uit, waar door het uitgavenpatroon veran derde. Bovendien was het een peri ode waarin het in het kampioen schap niet zo spannend was en minder aansprekende winnaars had. „Mensen willen hun helden zien winnen. En Nederlanders in actie zien, die meedoen om meer dan spek en bonen", zegt Ooster baan. „Met Bo Bendsneyder hebben we weer iemand van wie we mogen hopen dat hij op het podium ein digt, of nog beter: dat hij in Assen zijn eerste Grand Prix wint. Dat is niet onmogelijk." Sinds de inkorting van de baan in 2005 (naar 4545 meter) investeerde het circuit ook flink in tribunes, parkeergelegenheid, sanitaire voor zieningen en horeca. „Het publiek is veeleisender geworden", weet Oosterbaan. „Een deel van de be zoekers is hardcore motorsportpu- bliek, maar voor meer dan de helft is de TT een dagje uit of een week endje weg. Het is niet meer dan te recht dat deze mensen waar voor hun geld willen." Het is overigens niet alleen de TT die in de lift zit. De belangstelling voor de MotoGP neemt wereldwijd toe. In 2026 trokken de races 2,67 miljoen bezoekers naar de circuits: meer dan de Formule 1. 369 miljoen huishoudens volgen de MotoGP op tv en gemiddeld kijken die naar veertien van de achttien races. De TT van Assen is daarbij een van de best bekeken wedstrijden. Dat komt door de historie van het evenement, de enige wedstrijd die al sinds het begin van het wereld kampioenschap in 2949 onafgebro ken op de kalender staat, maar ook doordat de coureurs stuk voor stuk lovend over het circuit zijn. Valentino Rossi benadrukte dat donderdagmiddag: „Ik ben dol op dit circuit. Ondanks de veranderin gen is het nog steeds een geweldige baan met zijn hoge bochtensnel heid. Het is en blijft een uitdaging en daarom is het elk jaar weer een feest om hier te racen." zaterdag 24 juni 2017 Cathedral of Speed zit 's zondags vol Natascha Kayser Assen De Italiaanse wereldster Valentino Rossi scheurt langs de tribunes van Assen, die morgen afgeladen vol zullen zijn. fotoanp ASSEN Na een ver rassend goed de buutjaar in de Moto3-Grand Prix, met podiumplaat sen in Engeland en Maleisië, waren de verwachtingen bij Bo Bendsneyder (18) dit seizoen hoog. Met een ne gende plaats in Frankrijk als beste resultaat tot nu toe, valt het een beetje tegen. „Natuurlijk, ik had ook liever al een keer in de top 5 ge reden", zegt de Rot terdammer. „Maar ik ben niet ontevreden. Wat veel mensen niet zien, is dat ik op elk circuit snellere rondetijden rijd dan vorig jaar." Bendsneyder is opti mistisch over de kansen in zijn thuis wedstrijd. Op de eerste dag reed hij de vijfde en de tiende tijd. „Ik wil hier voor het podium vechten. Het gevoel is goed. Met minder dan een plek in de top 10 ben ik in elk geval niet tevreden." TT van Assen. Morgen: 11.00 uur (Moto3), 13.00 uur (MotoGP) en 14.30 uur (Moto2). TV: Euro sport en NP01. VOETBAL Jean-Paul Boë tius keert terug bij Feyen oord. De Rotterdamse club heeft een principeovereen komst gesloten met FC Basel over de transfer van de 23-jarige aanvaller, voor wie een driejarig contract klaar ligt. Boëtius doorliep de hele jeugdopleiding van Feyenoord en speelde tus sen 2012 en 2015 bijna 100 duels in de hoofdmacht, voor hij naar Basel ver huisde. Daar kwam de aan valler, die het afgelopen halfjaar was verhuurd aan RC Genk, weinig aan bod. WIELRENNEN Team Trek- Segafredo gaat volgende week met twee Nederlan ders van start in de Tour de France. Bauke Mollema (foto) en Koen de Kort maken deel uit van het ne gental dat de Amerikaanse ploeg heeft opgesteld voor de wielerronde die op 1 juli in Düsseldorf begint. Mol lema zal een van de hel pers van kopman Alberto Contador zijn in de berg etappes. De Kort moet sprinter John Degenkolb aan overwinningen in de vlakke ritten helpen. BADMINTON Eefje Mus kens stopt aan het einde van dit jaar als badminton- ster. De 28-jarige Neder landse heeft dat besloten vanwege aanhoudende blessures, in combinatie met twijfel over haar toe komst na de Olympische Spelen van Rio. Daar be reikte ze vorig jaar met Se lena Piek de kwartfinales in het vrouwendubbelspel. Muskens, viervoudig Ne derlands kampioene in het dubbelspel, doet in novem ber met Piek nog wel mee aan de WK in Glasgow. TAFELTENNIS De Neder landse Tafeltennisbond (NTTB) gaat niet verder met Elena Timina. De Rus sische bondscoach van de vrouwen wordt per 1 juli op gevolgd door Li Jiao, die nu de Nederlandse mannen onder haar hoede heeft. De NTTB wil binnen enkele weken de nieuwe mannen- bondscoach bekendmaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30