Van der Poel vindt opa te optimistisch 29 Europees kampioen werden in eigen land Alles wat er werd gezegd, nam ik in me op. We hebben toen een goede band opgebouwd jot Or-^ we in de turnhal geoefend, weet je nog?" Drenthe veert op. „O ja, we zijn ook wezen turnen! Dat was ik bijna vergeten." De Haan helpt Drenthe een beetje. „Jij was hartstikke goed op de trampoline." Tegen de Engelsen zorgt Rigters een minuut voor tijd voor de gelijk maker. Uiteindelijk bereikt Oranje de finale door na 32 strafschoppen met de Engelsen af te rekenen. In de finale wordt Servië eenvoudig aan de kant gezet. „Dat we wonnen, was onze kers op de taart. Het blijft een mooie herinnering, je wordt toch Europees kampioen", zegt Drenthe. Als het glas Rivella leeg is, pakt De Haan een bak ijs. Vol met kersen. Drenthe pakt er eentje. „Neem er maar drie, hoor." Drenthe eet ze op. „Oh, en in het hotel hadden we twee tafeltennistafels, toch? Altijd toer- nooitjes spelen. Ik was goed, geloof me!" De Haan weet het nog. „Ja, jij was de beste." Drenthe begint nu op stoom te raken. „Tafeltennis is iets wat ik altijd al leuk heb gevonden. Later in Madrid had ik ook een tafel. Maar toen kwam ik ineens Arjen Robben tegen en die was beter dan ik. Die was linkshandig, lastig man." Druiven De Haan ruilt de ene bak in voor een ander. Met rode druiven. „Die ene foto in mijn huis vind ik echt een fantastische foto. Toen gaf jij die voorzet en Maceo maakte 'm. Dat was een heel mooi moment, vond ik. In die foto zat alles. Je traint op dingen en dan zie je dat dat lukt. En het feest en plezier dat er in zat. En ja, ik vond je ook wel een aardige jongen. En wat ik belangrijk vind, is dat iemand het mooi vindt, dat je een liefhebber bent. Dat was bij jou inderdaad zo." Drenthe knikt. „We hebben toen een goede band opgebouwd. Alles wat er werd gezegd, nam ik in me op. Dat wilde ik ook laten zien in de wed strijden." Na het toernooi willen achttien topclubs Drenthe inlijven. Uiteinde lijk legt Real Madrid 14 miljoen euro voor hem neer en tekent hij er een vijfjarig contract. Een jaar later ver andert de band tussen Drenthe en De Haan. Tijdens de Olympische Spelen van 2008 vindt de trainer de Rotterdammer binnen zijn spelers groep een eenling. „Ik vond wel, Royston, dat je de eerste periode veel opener en dienstbaarder was en veel meer dingen aannam. In China had je iets over je - en dat snapte ik ook wel - van: 'ik zit bij een grote club en ik weet het allemaal wel'. En dat is iets waar ik me enorm aan stoorde." Drenthe is een tijdje stil. „Dat zou kunnen", zegt hij dan, timide. Na het olympische toernooi, waar Oranje in de kwartfinales sneuvelt tegen een Argentijns elftal met onder anderen Lionel Messi, Angel Di Maria en Sergio Agüero, verliezen De Haan en Drenthe elkaar vrij snel uit het oog. In de jaren die volgen gaat het met de carrière van de voetballer bergafwaarts. Na verhuurperiodes bij Hércules Alicante en Everton laat Real Madrid hem in 2012 gaan. In de jaren die volgen speelt hij voor Alania Vladikavkaz, Reading FC, Sheffield Wednesday, Kayserispor en Baniyas SC. Op het veld geniet hij, maar erbuiten belandt Drenthe in een wereld van onbetrouwbare zaak waarnemers en clubs die beloftes niet nakomen. Hij loopt miljoenen euro's mis en geeft het geld dat hij wél heeft ruimhartig uit. Afkeer Begin dit jaar besluit hij te stoppen en zich te richten op een carrière als rapper. De Haan snapt die keuze. „Ik kan me voorstellen dat je in deze om standigheden op een gegeven mo ment zegt: 'ik kap ermee'. Dat het klaar is. Ik heb die afkeer nooit gekre gen. Geld kon me nooit zoveel sche len. Ja, ik moest er goed van kunnen leven en bestaan, maar dat is het. Ei genlijk heb ik altijd dat gedaan wat bij mij past, wat ik leuk vind. En hier beleef ik het meeste plezier aan." Ook Drenthe houdt nog altijd van de bal. „Ik ben nog steeds een lief hebber van het spelletje, maar het is goed dat ik deze keuze heb gemaakt. Dan kan ik niet meer te maken krij gen met die dingen waarmee ik niet meer te maken wil krijgen. Ondanks dat er misschien nog zoveel uit te ha len valt. Dat is natuurlijk wat ik vaak hoor. Dan zeggen mensen: 'je bent pas net dertig, kunt nog zo goed voetballen en een paar jaar je knaken verdienen'. Een paar laatste jaartjes je zakken vullen. Maar op het moment dat je iets doet wat je niet gelukkig maakt, blijf je dat dan doen? Nee." De Haan maakt de touwen los en start de motor. Drenthe zoekt de voorkant van de boot op, gaat op zijn rug liggen en sluit zijn ogen. Af en toe klinkt het geluid van een meer koet of fuut. Verder is het stil. De Haan stuurt de sloep terug naar zijn achtertuin. Langzaam dommelt Drenthe in slaap. Mathieu van der Poel gaat morgen in het Duitse Singen voor de we reldtitel mountainbike. Het NK op de weg in 's Heerenberg laat hij daarvoor schieten. Of het moeilijk kiezen was? „Mwahh", reageert Poeleke als altijd kalm. „Eigenlijk niet. Al is het wel jammer van het NK. Ik ben nu goed in vorm." Dat laatste kun je na een maand koersen en mountainbiken gerust een understatement noemen. Met ogenschijnlijk speels gemak wis selde hij opmerkelijke prestaties op de weg en in het veld af. Op Hemel vaartsdag won hij de tweede etappe van de Ronde van België door Phi lippe Gilbert in de spurt te kloppen. Diezelfde avond nog verliet hij de koers om drie dagen later als tweede te eindigen in de wereldbe ker mountainbike in het Duitse Albstadt. Alleen olympisch kampi oen Nino Schurter bleef hem voor. Vervolgens reed hij in Frankrijk de Boucles de Mayenne, waar Van der Poel twee ritten en het eind klassement won. Geen wonder dat grootvader Raymond Poulidor uit roept dat zijn kleinzoon ooit de Tour gaat winnen. „Hij is van het niveau Eddy Merckx", stelt Poupou. „Dat is denk ik een beetje te opti mistisch", zegt Van der Poel la chend. „Ik zie het eerder als de woorden van een trotse opa dan de mening van een kenner." Toch staat hij ook zelf te kijken van zijn huidige vorm. Het kostte hem afgelopen zondag de zege in de Elfstedenronde in Brugge. „Daar heb ik het niet superslim aangepakt dus", grijnst hij. Daar waar winnaar Wout van Aert geen trap te veel deed om alles te zetten op de eind spurt, vloog Van der Poel als een jonge hond door de koers. Ging het hem die dag om de winst of de lol? „Om beide een beetje. Nogmaals: ik had niet verwacht nog zulke goede benen te hebben. Dan probeer je je zelf vooral te amuseren en ben je niet zo bezig met winnen." Punten pakken Bij het WK wordt dat anders. Na de mislukte Rio-missie van vorig jaar, probeert hij zijn olympische ambi ties dit keer beter vorm te geven. „Daarom wil ik nu al punten pak ken om straks een betere startposi tie te hebben als het er om gaat. In het mountainbiken moet je tijd en ruimte hebben om mensen te kun nen passeren." Van der Poel rijdt dit weekeinde het WK marathon. Dat onderdeel is niet olympisch. De cross-country wel. „Maar ook in de marathon kun je punten pakken voor de cross country." Bondscoach Gerben de Knegt nam hem mee naar het WK na zijn twee ritzeges én het eind klassement van de BeMC in de Ar dennen. Wat hij in Duitsland van plan is? „Winnen." Tja, waarom ook niet? UITSLAGEN i Bon Tourgids 2017 zaterdag 24 juni 2017 Foppe de Haan en Royston Drenthe varen over de Friese wateren. „In Rotter dam gaan ze gewoon niet naar hun werk als het zulk mooi weer is." FOTO HUGO VERKLEY - Royston Drenthe (30) Journalist Hugo Verkley werkt aan een boek over het turbulente leven van Royston Drenthe. Het verschijnt komend najaar. Onnavolgbaar was Mathieu van der Poel de afgelopen maand op de weg en in het veld. „Ooit gaat hij de Tour winnen", zegt opa Raymond Poulidor. 'Te optimis tisch', vindt de kleinzoon. Verba zingwekkend blijft het wel. Ad Pertijs Kapellen TENNIS Mannen Londen, kwartfinales: Dimitrov (Bul/6) - Medvedev (Rus) 6-3 3-6 6- 3, Muller (Lux) - Querrey (VSt) 6-4 7-6, Cilic (Kro/4) - Young (VSt) 6-4 7-5, F. López (Spa) - Berdych (Tsj/7) 7-6 6-7 7-5. Halle, kwartfinales: Gasquet (Fra) - Haase (Ned) 6-1 3-6 6-1, Federer (Zwi/1) - Mayer (Dui) 6-3 6-4, Kha- chanov (Rus) - Rublev (Rus) 7-6 4-6 6-3, A. Zverev (Dui/4) - Bautista (Spa/7) 6-7 7-6 6-1. Vrouwen Birmingham, kwartfinales: Kvitova (Tsj/7) - Mladenovic (Fra/5) 6-4 7-6, Muguruza (Spa/6) - Vandeweghe (VSt) 4-6 6-4 opg, Safarova (Tsj) - Gavrilova (Aus/9) 6-7 (4) 6-3 7-6, Barty (Aus) - Giorgi (Ita) 5-2 opg. I O.a. verkrijgbaar bij: Albert Heijn, I AKO, Blz,, Bruna, Cigo, Libris, PLUS, I Primera, Spar, The Read Shop, Vivant 8 710114 003850 Mathieu van der Poel trainend op de mountainbike, foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29