28 Foppe de Haan en Royston Drenthe praten bij, tien jaar nadat ze met Jong Oranje Het was gisteren tien jaar geleden dat Jong Oranje het EK in eigen land won. Royston Drenthe was destijds dé uitblinker en oogappel van coach Foppe de Haan. Tien jaar na dato ontmoeten trainer (73) en pupil (30) elkaar weer, in een sloep op de Friese meren. „Dat het hier zo rustig is? Ja jongen, de meeste mensen werken." Die omhaal waarmee Maceo scoorde tegen Portugal, die hadden we geoefend in deturnhal, weetje nog? voorschijn haalt. Drenthe neemt Spa, De Haan een glaasje Rivella. Drenthe is die junimaand in 2007 het hele toernooi in zijn element en groeit uit tot nationale knuffelbeer, mede door zijn passie op het veld en zijn openhartigheid in interviews na de wedstrijden. „Ik was een beetje een zwervende middenvelder. En Maceo Rigters? Wat hij raakte ging er in. Dus alles op hem! Hij maakte op een gegeven moment een omhaal in de halve finale tegen Engeland en heeft ons toen echt gered." Die omhaal kwam niet uit de lucht vallen, stelt De Haan. „Dat hadden Veel foto's hangen er niet in de werkkamer van Foppe de Haan in zijn huis in het Friese dorp Nes. Een paar uit zijn tijd bij SC Hee renveen, een grote waarop hij wordt omringd door Afri kaanse kinderen tijdens zijn periode als trainer van Ajax Cape Town én eentje waarop De Haan en Royston Drenthe te zien zijn. De Haan staat juichend langs de zijlijn, Drenthe sprint zijn kant op. Klaar om de bondscoach in de armen te vliegen na het doelpunt van Maceo Rigters tegen Portugal tijdens het EK voor spelers onder de 2t, deze maand tien jaar geleden. Nederland wint dat duel uiteinde lijk met 2-1, plaatst zich zo voor de volgende ronde én voor de Olympi sche Spelen van Peking een jaar later. Met uitblinker Drenthe voorop - toen net 20 jaar en nog speler van Feyen- oord - haalt Oranje later ook de eind strijd. Servië wordt daarin op 23 juni 2007 met 4-1 aan de kant gezet. Nu staat Drenthe voor de deur van het huis van De Haan en belt aan. „Mister Drenthe, niets veranderd zie ik", lacht de Fries als hij Drenthe ziet. „Alleen een beetje een bolle kop ge kregen." Drenthe lacht en steekt zijn hand uit. „Hoe is het met u, trainer?" Via de garage door naar de achter tuin. Daar, aan het water, ligt de sloep van De Haan. De oud-trainer van SC Heerenveen overbrugt een voudig de kleine meter tussen kade en sloep. „Moet ik je helpen, Roy ston?" Die schudt zijn hoofd. „Nee, het lukt wel." Hij hupt de boot op en zoekt een plekje op een van de bank jes aan de voorkant. De Haan gooit de trossen los, neemt plaats achter het stuur en start de motor. Drenthe is verbaasd dat er bijna geen andere boten op het water zijn. „Het is toch al lang bekend dat het vandaag mooi weer zou worden, weet je?" De Haan: „Ja maar jongen, de meeste mensen werken. Het is maandag. Jij gaat van zondag, naar zondag, naar zondag..." Drenthe lacht. „Bij ons gaat iedereen nu bar- becueën. In Rotterdam gaan ze dan gewoon niet naar hun werk. Dat skippen ze gewoon. Vandaag even ziektewet, jeweettoch. Allemaal daar in het park zitten." Doorbraak Het EK onder 21 wordt voor Drenthe zijn grote doorbraak. „Een EK gaan spelen, dat is top. Er was heel veel passie, we konden goed voetballen en groeiden echt naar elkaar toe. Drenthes droomzomer van 2007 Maar ja, je speelt natuurlijk niet tegen zomaar wat landen. Bij Portugal speelde Nani, die had net getekend bij Manchester United." De groepswedstrijd van Jong Oranje tegen Portugal was volgens Drenthe bijna niet succesvol afgelo pen. „Als de wedstrijd nog vijf minu ten langer had geduurd, hadden ze 2- 2 gemaakt", zegt hij serieus. De Haan schudt het hoofd. „Nee mijn jong, dat kwam doordat wij met 2-1 voorston den en zij moesten aanvallen. Maar wij speelden toen goed. Echt goed. Dat was dé wedstrijd." De Haan meert aan bij een houten steiger. Hij knoopt de boot met wat touwen vast. Drenthe zit even alleen achter het stuur, zijn hand bij het sleuteltje. „Nou, doe maar uit Roys ton", zegt De Haan. „Keurig." Dan opent de huidige assistent- bondscoach bij de vrouwen een witte koelbox vol met flessen Rivella, bitter lemon en Spa Blauw. „Wil je wat drinken, Royston?", vraagt De Haan, terwijl hij een plastic bekertje te- zaterdag 24 juni 2017 FINALE EK onder 21 23 juni 2007 Euroborg, Groningen Jong Oranje - Jong Servië 17. Bakkal 1-0 60. Babel 2-0 67. Rigters 3-0 3-1 79. Mrdja 87. Bruins 4-1 Scheidsrechter: Skomina (Slv) Toeschouwers: 19.814 Mister Drenthe, niets veranderd zie ik. Alleen een beetje bolle kop' Tekst: Hugo Verkley - Foppe de Haan(73) Royston Drenthe, dan 20 jaar, schittert in de EK-finale tegen Jong Servië (4-1). FOTO VI IMAGES Drenthe en Foppe de Haan vieren de winst in eigen land, de speler heeft de EK-trofee in zijn handen. FOTO ANP Na het EK verhuist de jonge voet baller van Feyenoord naar het grote Real Madrid. Hier is hij in actie tijdens een CL-duel met AC Milan. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28