Titelverdediger Groenewegen (24) is morgen 26 S JOERD MOSSOU WIELRENNEN NK IN MONTFERLAND Dylan Groenewegen verdedigt morgen op het NK in Montferland zijn rood-wit-blauwe trui. Wij gingen op visite in de kraamkamer van de kampioen, die in de aanstaande Tour de France aast op de eerste Nederlandse sprintzege sinds 1998. Zijn eerste mini-fietsje staat er nog. Column Klagen bij de scheidsrechter is een typische voetbalziekte, een fenomeen dat je vrijwel nergens anders tegenkomt scheidsrechter. Met de FIFA heeft onze Chief Officer for Technical Development een doorwrocht 'Play Fair'-plan gemaakt, onder andere bedoeld om paal en perk te stellen aan het geklaag, het gezeur, het gemekker en het theater. Dat lijkt me een goed idee. Protesteren is een van de meest voetbalspecifieke ziektes, samen mis schien met de schwalbe. Het is een geïsoleerde vorm van raar gedrag, een fenomeen dat je vrijwel nergens anders tegenkomt dan op een voetbalveld. Tegen pakweg een bekeuring wordt heus ook wel eens geprotesteerd, maar je ziet zelden dat alle autopassagiers vervolgens fulminerend en hevig gebarend om de verkeersagent heen gaan staan. (Het zal vast wel eens voorkomen, maar niet elke week duizenden keren.) In Argentinië hadden we ooit de grootste lol om de totale, krankzinnige opgefoktheid rond scheidsrechters. Om al die arme scheidsrechtertjes die door de ME het veld af werden geëscorteerd, belaagd met muntjes en schoenen en speek sel, vaak zonder ook maar één discutabele beslissing te hebben genomen. In Turkije proteste ren ze om werkelijk elke ingooi, en anders wel om de toss, wat op zich wel grappig is, mits je er niet elke week naar hoeft te kijken. Ook mooi: het typisch Italiaanse klaaggebaar, met de hand iets voor de mond en de vingers bij elkaar geduwd (en dan heel verongelijkt kijken). walgelijk voorbeeld voor onze kinderen boven dien. Een verdediger die een tegenstander neer schopt, volkomen terecht een kaart krijgt, maar vervolgens misbaar maakt tot hij een ons weegt. Handen ten hemel. Hoofdschudden. Primaire emoties zijn soms inherent aan de adrenaline van sport. Het probleem zit hem hier in het collectieve, berekenende, voortdurende protest tegen werkelijk alles. Protesteren is een cynische vorm van investeren geworden: wie het meest overtuigend zeikt, heeft er later wellicht voordeel van. Je kunt het publiek er in mee krijgen, maar met een beetje geluk be speel je vooral de scheidsrechter. Wij Nederlanders hebben ook onze eigen bloedirritante zeikerds, maar strategisch gezien zijn we er niet erg goed in. Het is een van de rede nen dat wij altijd van Portugezen verliezen, en ook in de WK-finale van 2010 speelde het een niet te onderschatten rol: de Spanjaarden protesteerden veel beter. Wij hadden alleen Mark van Bommel als door gewinterde zeurpiet, zij hadden een compleet le ger aan hardnekkige klagertjes; bij Barcelona en Real Madrid is het een specialiteit van het huis. Als het aan de FIFA ligt, krijgen teams straks punten in mindering wanneer ze nog langer bij de scheidsrechter protesteren. Ik moet dat nog zien allemaal, maar er gloort tenminste weer wat hoop. Haase onderuit in Halle Luiten zakt naar plaats 18 Gerrie Groenewegen wijst naar de fietsen in de hoek. Van jongs af aan was Dylan altijd hier te vinden, zegt 'de vader van'. Voor school tijd, na school, in de weekeinden. „Dan zat-ie te sleutelen en te frun niken. Had hij zo'n gein in. Zelfs als een fiets allang schoon was, bleef-ie zo nog een uur poetsen." Opa Ko Zieleman lacht. „Alles moet bij Dylan altijd pico zijn. Zijn fiets, zijn materiaal. En ook zijn normale kleding. Hij wil er mooi uitzien. Daar krijgt hij moraal van." Dylan Groenewegen verkeert in topvorm en is morgen in Montfer land een van de grote favorieten voor de nationale titel. Maar meer nog dan op een nieuwe rood-wit- blauwe trui is de 24-jarige snel heidsduivel van Lotto-Jumbo erop gebrand om een etappe te winnen in de komende Tour. Die ambitie spreekt hij luid en duidelijk uit. Mocht hij daarin slagen, weet Het was de mooiste fiets uit de buurt. Ik heb er vier jaar lang apetrots mee door de straten gereden dan dat hij hier aan wielrennen verslingerd is geraakt. Hier op de Reggestraat, nummer 34. Hier gaat het van 's ochtends vroeg tot het einde van de dag over de wieler sport. Dat was al zo in 1923, toen zijn overgrootopa, de vader van Ko, de fietsenzaak opende. Stap er over de drempel en je stapt een mini-museum binnen. Fietsen uiteraard, maar ook wie lertruien, bokalen, trofeeën, foto's, medailles. Rechts aan de muur hangt prominent in het zicht het vorig jaar op Goeree-Overflakkee behaalde rood-wit-blauw van Dylan Groenewegen. Ingelijst, net als de kampioenstricots uit 2003 van zijn zus Maxime en zijn vader Gerrie uit 1976. Warm wielernest Ja, Dylan Groenewegen, 's Neder lands meest talentvolle sprinter, uitdager van Marcel Kittel, André Greipel en Mark Cavendish, komt uit een warm wielernest. Zijn zus Maxime was achtmaal Neerlands beste en zeer talentvol, maar de ziekte van Crohn dwong haar tot stoppen. Vader Gerrie was in de jaren 70 en 80 ook wegrenner. Zijn oma is de zus van Hein van Bree- nen, een Tourrenner uit de jaren 50, bijgenaamd Tarzan. Opa Ko kon ook een aardig potje fietsen, maar was nog veel meer een bekend framebouwer. Wie er op zijn fietsen reden? Hennie Kui per, Leo van Vliet en Michael Boo- gerd, onder vele anderen. Ze reden maar al te graag op 'een Zieleman'. Zeven jaar was Groenewegen toen hij ook zo'n echte Zieleman onder zijn kont kreeg. „Mijn opa heeft mijn eerste racefiets voor mij gebouwd", vertelt Groenewegen junior. Fietsen in zijn maat waren er nog niet, dus ging opa zelf aan de slag. „Ik was inderdaad heel klein, paste nog niet echt op een fiets. Nu zou dat wel kunnen, toen hadden ze die maatjes nog niet. Opa heeft hem ook in de kleuren van Panasonic gespoten. Het was de mooiste fiets uit de buurt. Ik zaterdag 24 juni 2017 @sjoerd mossou Protest Iarco van Basten wil dat voetballers voortaan minder protesteren bij de Om voetbalprotesten kun je soms best lachen. Maar vooral is het erg gênant natuurlijk - en een Hup Marco. Maak ons trots. TENNIS Het is Robin Haase niet gelukt de halve finales te halen van het ATP-ten- nistoernooi in Halle. De Ne derlandse tennisser, die in de tweede ronde verras send had ge wonnen van de Oostenrij ker Dominic Thiem, ver loor gisteren in drie sets van de Frans man Richard Gasquet: 1-6 6-3 1-6. GOLF Joost Luiten heeft terrein moeten prijs geven op de tweede dag van het toer nooi van Mün- chen. De Ne derlander, donderdag sterk begon nen, had gis teren 73 sla gen nodig en staat daar door op een totaal van 139, vijf onder par. Luiten zakte van de derde naar de gedeeld acht tiende plaats. O Q. (0 Topsprinter, met Pim Bijl Amsterdam - Dylan Groenewegen (24) Opa Ko en vader Gerrie wijzen trots op kampioens truien van kleinzoon en zoon Dylan. De omge doopte fiet- senzaak in Amsterdam. FOTO'S PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26