Paul de Leeuw Europa: meer opvang vluchtelingen in Libië Hulporganisaties vrezen misstanden 19 Ik was 23 toen ik het voor het eerst met een meisje deed Ga er, als je ruzie hebt met je puber zoon, de volgende dag niet over door zeuren, want hij is het allang vergeten. Die tip heb ben we van een bevriende kin derpsycholoog. Het puberbrein is onbegrijpelijk, en wat betreft ru zies is het geheugen van zeer korte duur. Onze puberzonen praten wei nig. Alleen het noodzakelijke krijgen we te horen, en zo veel noodzaak is er niet. Als je iets vraagt, antwoorden ze onver schillig, op hun telefoon kijkend, met 'ja hoor'. Vroeger deden we nog leuke communicatieve spelletjes. Tij dens het avondeten vertelde ie dereen een minuut iets over de dag. Dat leverde altijd gespreks stof op. kritiek leveren op de andere fa milieleden, zonder dat er weer woord werd gegeven. Kritiek va rieerde van te weinig kleding- geld, iemand niet laten uitpraten en nooit taco's eten, tot het aanla- ten van het badkamerlicht (dat laatste wordt de vaders verwe ten). Pas daarna mochten de an deren reageren. Maar nu zijn de zonen voort durend kritisch over ons gedrag. We kunnen niet luisteren, we maken het verkeerde eten, we denken dat we alles zijn en waarom smak ik? Waarom eet ik uit de schaal en schep ik niet eerst op? Was ik als puber ook zo direct? Ik praatte weinig. Mijn moeder werd soms gebeld door een moe der van een vriend die haar com plimenteerde met mijn vrolijke verschijning. „Hij is zó gezellig." Ze hing op en zag een boze dik kerd op de bank zitten, verscho len achter de Donald Duck. ook veel minder aan seks. Ik was 23 toen ik het voor het eerst met een meisje deed, maar sliep wel vanaf mijn 15de met jongens. Mijn ouders verboden mijn oudere broer thuis te slapen met zijn vriendinnetje, terwijl ze het totaal geen probleem vonden dat mijn vriendjes bij mij op de kamer sliepen. Deur op slot en de wereld was één groot Walibi. Wij hebben onze zonen gezegd dat ze zich verantwoordelijk moeten gedragen en altijd con dooms moeten aanschaffen, voor het geval dat. Ze mompelen dan 'ja hoor'. van de zonen een brownietaart maken en een cheesecake, 's Middags staat hij in de keuken te bakken alsof zijn leven ervan afhangt. Die nacht komen wij thuis en ligt hij in bed met z'n telefoon. „We gaan de frituurpan aan doen. Snack je mee?" „Ja hoor." Als de snacks klaar zijn, roep ik hem maar hij reageert niet. Ik loop naar boven en zeg dat er fri kadelletjes zijn. Hij is in slaap ge vallen. De volgende dag zitten we in de tuin en zien hem een stukje taart voor zichzelf afsnijden. „Snij voor ons ook een stukje af!" „Doe het zelf." „Maar het is Vaderdag!" Even later komt hij toch met twee piepkleine stukjes cheese cake. „Oh! Je hebt deze taarten zeker gebakken vanwege Vaderdag?" Hij sloft met z'n telefoon en oortjes in weer naar boven. „Ja hoor." ÉiSIS» 3 dagen Maastricht Exclusieve Lezersreis I dagen Maastricht Om de vluchtelingenstroom en het aantal verdrinkingen op de dode lijkste asielroute ter wereld te be perken, willen de Europese leiders de Libische kustwacht versterken, maar volgens de hulporganisaties kan dat alleen als andere landen de Libiërs op de vingers kijken. Door hun manier van optreden bij red dingsacties hebben zij juist mensen in gevaar gebracht, aldus Refugees International. Volgens de officiële cijfers zijn dit jaar 70.000 mensen via Libië en de Middellandse Zee naar Italië ge vlucht, 14.000 meer dan in de ver gelijkbare periode vorig jaar. Het risico op snelle toename is groot. „We moeten stap voor stap die fer rydienst naar Italië stoppen", aldus premier Rutte in Brussel. „Het is heel cynisch. Mensen gaan aan boord van gammele sloepjes met te weinig benzine, en worden dan net of net niet op tijd opgepikt. Dit is natuurlijk een humanitair drama." Sinds begin dit jaar is het aantal doden en vermisten op de centrale Middellandse Zeeroute volgens hulporganisaties al opgelopen tot 2.000, sinds 2014 zijn op hun vlucht naar Europa meer dan 14.000 men sen omgekomen. Tempoversnelling Rutte zou liefst 'Turkije-achtige' akkoorden sluiten met landen in Afrika, ook al is daar een formatie poging op vastgelopen: „Ik geloof passioneel dat je dit instrument niet uit je gereedschapskist moet halen." En zeker is een 'tempover snelling' op alle fronten nodig. Her- komst- en transitlanden moeten met geld en zo nodig visumbeper kingen worden aangespoord tot minder uitstroom en een royaal te- rugnamebeleid, de Libische zuid grens moet met Europese steun veel beter worden bewaakt en ook de Europese grens- en kustwacht moet er een schepje bovenop doen. Volgens Commissievoorzitter Juncker is het grote probleem dat lidstaten niet leveren. Drie heeft hij al voor de rechter gesleept omdat ze geen asielzoekers uit Griekenland en Italië opnemen, geen een komt zijn financiële beloften na. Van de afgesproken 1,8 miljard voor her komstlanden is 200 miljoen con creet toegezegd en 89 miljoen be taald, het meeste door de niet-EU- landen Noorwegen en Zwitserland. Vorstelijk logeren bij Koning Willem II Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl zaterdag 24 juni 2017 Puberbrein Of om de beurt drie minuten Het puberbrein van nu denkt Vorige week zaterdag wilde een Tegen de dringende adviezen van hulporganisaties in besteedt Europa de opvang van vluchte lingen verder uit aan Libië. Vol gens de hulporganisaties riske ren ze daar in slecht uitgeruste kampen massaal marteling, ver krachting en ondervoeding. Vluchtelingen in een rubberboot voor de kust van Libië, fotoafp Meer informatie en boeken: Ga voor 3 dagen Maastricht naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1729 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl NUWEG j 2 nachten incl. diner Vlakbij centrum Maastricht V Zoover 8,1 3 dagen Vaeshartelt €89.00 p.p. •2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet koffie/thee met appeltaart 1 x3-gangendiner per boeking een sieraad van Exoal Toeslagen: toeristenbelasting 3,92 p.p.p.n. en toeslag voor het behoud van cultureel erfgoed van €2,03 p.p.p.n. Toeslag 1-persoonskamer: 25 p.n. Boekingskosten: 15 per boeking. Frans Boogaard Brussel Willem Alexander en Maxima hebben nog niet gelogeerd op Buitenplaats Vaeshartelt in Maastricht. Maar de kans dat dit binnen kort gaat gebeuren, is groot. Ooit was Koning Willem II, één van de voorvaderen van Willem Alexander, de trotse bezitter van dit landgoed dat koninklijke allure heeft. Dat merkt u aan alles. U overnacht in één van de vorstelijke hotelkamers die onlangs zijn gerenoveerd door de bekende interieurarchitect Gay Jongen uit Maastricht. De kamers beschikken over een eigen badkamer met douche en zijn voorzien van een televisie, kluisje en een bureau. Het uitzicht naar buiten mag u gerust adembenemend noemen. Het kasteel staat midden in een 7 ha groot park. U kunt er heerlijk flaneren over de koninklijke oprijlaan die omzoomd is met eeuwenoude lindebomen. U kunt er ook voor kiezen om te dwalen door de fraaie koninklijke wijngaard of om stil te mijmeren aan de oever van één van de schitterende vijvers die het landgoed rijk is. 's Avonds geniet u aan een chique gedekte tafel van alles dat op het landgoed zelf verbouwd wordt. Van fruit tot noten tot groenten uit vervlogen tijden. De chef-kok laat u smullen van alles dat uw hart begeert. Maastricht, de oudste stad van Nederland ligt vlakbij en laat 20 eeuwen geschiedenis aan uw oog voorbij trekken, waant zich afwisselend Een ding staat van te voren vast. Met onderstaand arrangement geniet u van 3 vorstelijke dagen waar alles in zit om uw verblijf onvergetelijk te maken. En dat voor een prinsheerlijke prijs. in de middeleeuwen, in de renaissance of bij de Romeinen. Deze bijna buitenlandse stad heeft alles wat een stad kan bieden. Historische panden, mooie kerken, het beroemde Vrijthof, hippe designwinkels, gezellige terrasjes en chique restaurants. Alles wat uw verblijf tot een feest maakt. U bent er binnen 5 minuten met de fiets. Hartje centrum. Of u pakt bus 59 die net even buiten het landgoed stopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19