Nog geen geld provincie voor redding Oostkerk Arrestaties in onderzoek naar drugslaboratorium in Grijpskerke 3 De rosse stekelstaart, smalle waterpest, grote waternavel, Chinese wolhandkrab en Chinese muntjak horen niet thuis in Zeeland. Ze zijn er wel. GROTE WATERNEVEL Twaalf schadelijke planten en dieren zijn deze week toegevoegd aan de Europese 'zwarte lijst'. Ze komen hier oorspronkelijk niet vandaan, zijn funest voor de natuur en moeten worden bestreden; in sommige gevallen zelfs uitge roeid. In Zeeland zijn sinds begin vorig jaar 5 van die 49 invasieve exoten gespot. Sinds augustus 2016 is er een heuse Europese lijst van invasieve exoten. Dat zijn planten en dieren die van nature niet in Nederland voor komen, maar wel schade in de Europese Unie (kunnen) veroorzaken. 37 soorten staan er op die lijst; en deze week heeft Brussel besloten er nog eens 12 aan toe te voegen, waaronder de wasbeerhond, het ongelijkbladig vederkruid en de smalle waterpest. „Eindelijk", verzucht Wilfred Reinhold, ROSSE STEKELSTAART voorzitter van het landelijk platform Stop de in vasieve exoten. „Daar ben ik heel blij mee. Want Nederland loopt niet zo hard om de na tuur te beschermen tegen exoten. De Europese verordening zal Nederland stimuleren dat toch te doen." Het is geen willekeurige lij st die door politici is bedacht, benadrukt Reinhold. „De lijst is sa mengesteld door een panel van deskundigen. Wetenschappers hebben uitgebreid bestudeerd welke soorten waar leven en risicoanalyses ge maakt." Van de 49 soorten die nu op de Europese 'zwarte lijst' staan, zijn er sinds 2016 vijf in Zee land gespot: rosse stekelstaart (124), smalle wa terpest (12), grote waternavel (11), Chinese wol handkrab (10) en de Chinese muntjak (1). T\is- sen haakjes staat het aantal waarnemingen (ge meld bij Waarneming.nl); dat zijn dus niet per se het aantal dieren of planten. Dat de soorten op de Europese lijst van exo ten staan, betekent dat Nederland ze actief moet bestrijden. Zo ook de Rosse stekelstaart. „In overleg met de proivincie kijken we of we op de eend kunnen jagen", vertelt Stefan Haaij van het Zeeuws Landschap. „Er komen eenden voor in de inlagen van Noord-Beveland, in het Nationaal Park Oosterschelde. Dat is be schermd Natura 2000 gebied en daar gelden dus strikte regels. Zo mogen door het jagen op de eend geen andere soorten worden ver stoord." Dat blijkt uit de zomernota die de provincie gisteren heeft gepubli ceerd. In november zegde gedepu teerde Ben de Reu (PvdA, cultuur) in de Statenvergadering toe een bij drage te willen leveren aan de her bestemming van de Oostkerk. Dat resulteerde in een afspraak om, net als de gemeente Middelburg, daar voor 500.000 euro uit te trekken. Het provinciebestuur is nog steeds positief over dit voorstel, maar kan er op dit moment geen geld voor vrijmaken. Bij de najaars nota, als er waarschijnlijk meer dui delijkheid is over de sanering bij Thermphos, wordt gekeken of het dan wel kan. Volgens wethouder Johan Aal- berts (CDA) heeft het uitstel nog geen gevolgen, omdat het business plan dat de Nationale Monumen tenorganisatie opstelt voor de Oost kerk toch nog niet rond is. De Federale Politie in Leuven zette vorig jaar een onderzoek op naar witwassen, btw-fraude en hen nepkwekerijen. Tijdens dat onder zoek stuitte het Belgische team op het importeren van grondstoffen voor synthetischedrugs naar Ne derland. De Belgische politie droeg dit jaar de informatie over aan de recherche in Zeeland waarna er ook een Nederlands on derzoek werd ingesteld. Dat leidde tot de ontmanteling van een drugslaboratorium dat nog in aanbouw was. De politie heeft het lab in een loods in Grijpskerke opgerold, nog voordat er drugs geproduceerd kon wor den. Gisteren doorzocht de politie vier Drie mannen uit Goes aangehouden andere adressen en arresteerde op twee plaatsen in Goes drie ver dachten. Het gaat om een 33-jarige en een 44-jarige man uit Goes die op hetzelfde adres wonen en een 26-jarige man uit Goes. Op de an dere locaties, Kruiningen en Haar lem, is niemand aangetroffen. De politie heeft het materiaal in beslag genomen en de chemica liën worden onderzocht. Het on derzoek is nog niet afgerond. De drie verdachten worden maandag voorgeleid aan de rechter-com- missaris. De Federale Politie onderzocht gisteren op hetzelfde moment ze ventien adressen in België. Daarbij zijn twaalf aanhoudingen verricht. zaterdag 24 juni 2017 En nu wegwezen! waternavel is een - bij warm weer - explosief groeiende waterplant. Vanaf de jaren zeventig tot begin jaren negentig is de plant verkocht in tuin- en vijvercentra. Sommige vijvereigenaars dumpten (stukken van) hun woekerende plant in de vrije natuur. En daar vormt die nu een probleem. In de zomer kan de waternavel uitdijen tot een dik, drij vend tapijt. Minder licht op het' water, betekent minder zuurstof in het water. Zo wordt het natuurlijk evenwicht verstoord en sterven bij voorbeeld vissen. Jeffrey Kutterink Vlissingen De rosse stekelstaart is een fraaie, verrassend kleine eend die al dui kend naar voedsel zoekt. Van oor sprong komt de vogel uit Noord- Amerika. Mogelijk zijn ze vanuit En geland naar Nederland overgevlo gen of ontsnapt uit volières. De rosse stekelstaart doet in Neder land geen vlieg kwaad. Toch wil Europa dat het eendje niet de grens oversteekt en in Spanje te rechtkomt. Dat zou een ramp zijn voor daar levende en beschermde witkopeend. Die zal dan worden verdreven. De Chinese wolhandkrab is een grote jongen. De soort dankt zijn naam aan de forse pluk haren op de voorscharen. Van oorsprong kwam het dier alleen voor in de rivieren en kustwate ren van Noord-China en Korea. Het is onder meer via ballast- water van schepen in Europa terechtgekomen. De EU wil dat ze worden bestreden. De Chi nese wolhandkrab graaft gan gen in oevers waardoor deze kunnen verzwakken. Ook kun nen door de grote aantallen krabben roosters, pijpen, klep pen en waterinlaten van elektri citeitscentrales en andere indu strieën verstopt raken. Het dagelijks provinciebestuur komt terug op zijn toezegging om een half miljoen euro te ste ken in het reddingsplan voor de Oostkerk in Middelburg. De risi co's van de sanering van de voormalige fosforfabriek Thermphos bij Nieuwdorp zijn te groot om nu geld uit te trekken voor andere zaken. Ernst Jan Rozendaal Middelburg De politie heeft gisteren in Goes drie mensen aangehou den die verdacht zijn van be trokkenheid bij een laborato rium voor synthetische drugs in Grijpskerke. De arrestatie volgt op een Belgisch onder zoek. Miriam van den Broek Grijpskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 180