17 hem zouden arresteren, terwijl Van der Valk nog niet was vrijgelaten. Losgeld was betaald, ze moest wor den vrijgelaten, maar dat was nog niet gebeurd. Dat is een spannend moment, haar leven stond op het spel. Om twaalf uur 's nachts, was mijn opdracht, moest de Duitse poli tie hem arresteren. Het bericht dat ze vrij was, kwam om tien over half 12. Dat was een enorme opluchting." „Een dure aangelegenheid van 100.000 gulden, voor één nacht van de Britse politie gehuurd. Er werd in die tijd fors bezuinigd, maar ik vond dat we het moesten doen. We had den de ontvoerders het hele traject kunnen volgen. Maar op het moment suprème ging het mis. De gyroscoop waarmee de camera aan de helikop ter was bevestigd schoot los en was niet meer te besturen. De camera staarde doelloos het nachtelijke land schap in. Ik dacht: zodra ik geld heb, kopen we zelf nachtzichtapparatuur. Dat moment brak aan tijdens het be zoek van de paus twee jaar later." „Bij de ontvoering van Heineken wist ik dat de koningin de familie goed kende. Ik heb ervoor gezorgd dat zij eerst in kennis werd gesteld over de ontvoering, voordat het naar buiten kwam. En toen hij was be vrijd, vond ik het wel aardig om haar dat zelf te vertellen." Op 15 april 2003 werd Korthals Altes door koningin Beatrix benoemd tot informateur - samen met Rein Jan Hoekstra - met de opdracht om de mogelijkheden te onderzoeken van een meerderheidskabinet. „Mijn bezwaar is dat het in strijd is met het systeem van onze Grondwet. Die kent heel uitdrukkelijk een rege ring bestaande uit de koning en de ministers. Bij de totstandkoming van een nieuw kabinet heeft de koning een functie. Hij wijst een informa teur of een formateur aan. Nu heeft de Tweede Kamer haar eigen interne dienstregeling, het Reglement van Orde, aangepast en gezegd: de Eerst hadden wede calculerende burger, maar nu de calculerende partijen. Dat stoort me enorm Tweede Kamer doet het voortaan zelf. Dat is heel onordelijk." „Als je het regelt, dan moet dat mini maal bij wet of Grondwet gebeuren. Nu is er geen advies van de Raad van State aan te pas gekomen, noch van de Eerste Kamer of de regering. Dat vind ik afkeurenswaardig. Om te zeg gen: wij gaan als Kamer de hele kabi netsformatie trekken, dat is in strijd met de gedachte van de Grondwet dat de koning deel uitmaakt van de regering. Maar we hebben gezegd in 1983 dat we dat willen. De Belgische koning wijst ook een informateur aan, zo gek is dat niet." „Nee. Ik zou weieens willen weten hoe een Constitutioneel Hof, als we dat zouden hebben, hierover zou denken. Het staat op gespannen voet met de Grondwet." „Wat mij ontzettend stoort bij deze kabinetsformatie: partijen zijn er be ducht op om te gaan regeren, want dat zou slecht kunnen uitkomen bij de raadsverkiezingen van 2018. Eerst hadden we de calculerende burger, maar nu hebben we de calculerende partij. Maar je doet het niet voor de- partij. De partij is het middel waar mee je zegt: ik wil op die manier rich ting geven aan de ontwikkeling van mijn land. Dat heeft te weinig accent." „Dat heeft geen sterke meerderheid. We moeten iets aan het kiesstelsel gaan doen op korte termijn. De eerste stap is een kiesdrempel van 5 pro cent. Dan offer je gevestigde partijen met een duidelijk grondslag in de sa menleving, dat is jammer. Dat zijn de SGP en de Christenunie. Maar je of fert meteen ook 50Plus, Thierry Bau- det, Partij voor de Dieren en Denk. Dat komt dan ten goede aan de gro tere partijen, waardoor er een sterker regeringsblok kan komen. Dat kan het kiesstelsel hervormen. Dan kan de kiesdrempel eventueel weer wor den afgeschaft. Het vergroot de re geerbaarheid." zaterdag 24 juni 2017 Beatrix en Korthals Altes in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, 1986. foto rob bogaerts T Toos van der Valk met haar echtgenoot na haar vrijlating in 1982. foto cor mulder om mij te ontvoeren U moest voor een enorm bedrag nachtzichtapparatuur lenen om de ontvoerders van Heineken te kun nen volgen. U belde met koningin Beatrix om te vertellen dat Heineken en Doderer waren bevrijd. De Tweede Kamer heeft de koning inmiddels op een zijspoor gezet in de kabinetsformatie. U vindt dat de koning er wel bij moet worden be trokken? Moet dat niet volgens een Grond wetswijziging? Is de beslissing van de Kamer om de koning buiten de formatie te plaatsen civielrechtelijk aan te vechten? Hoe kijkt u naar het voorzichtige geschuifel van politiek leiders om een kabinet te vormen? Er lijkt nu een VVD, CDA, D66 en CU-kabinet op handen. Frits Korthals Altes: Zeven politieke levens, uitgeverij Boom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17