£"l C9 Dit eendje moet kapot Tijdelijke strandpost bij Cadzand-Bad Zorgen GroenLinks over Ipg op het spoor Bedankt juf 2 EXOTEN ZWARTE LIJST Smalle waterpest Commentaar Wat is de overeenkomst tussen de moeraslantaarn, de grote waternavel, de Chinese muntjak en de rosse stekelstaart? Het zijn 'invasieve exoten', vreemde planten of dieren die schadelijk zijn voor gevestigde flora en fauna of voor de mens. Neem de muntjak, een klein hert. Op het eerste gezicht aaibaar en welkom. Maar een populatie muntjaks kan zich snel uitbreiden en reeën verdringen. Is dat erg? Of neem de rosse stekelstaart. Deze eend is in Zeeland opgedoken. Het dier dreigt zich te verspreiden naar Zuid-Europa en daar een beschermd eendje te verjagen. Is dat erg? Het landelijk platform Stop de invasieve exoten vindt van wel. Voorzitter Wilfred Reinhold is blij dat de rosse stekelstaart met elf andere planten en dieren op de Europese zwarte lijst is gezet. De wetenschappers en andere deskundigen die de risico's wegen van exotische dieren in Europa hebben goede bedoelingen. Het be schermen van de volksgezondheid of het voorkomen van economi sche schade is een goede reden om dieren te weren of zelfs te beja gen. Ook het belang van biodiversiteit is heel groot. Daar vraagt Reinhold terecht aandacht voor. Maar Stop de invasieve exoten voert een achterhoedegevecht. Het Europese lijstje van ongewenste plan ten en dieren is inmiddels zo lang dat niemand nog gelooft dat het tij valt te keren. De natuur is nooit stabiel geweest en biodiversiteit is geen con stante. Ook niet - of juist niet - sinds de mens ten tonele is versche nen. Alleen al de klimaatverandering die wij veroorzaken zal on herroepelijk grote invloed hebben op flora en fauna. Zolang we over de hele wereld heen en weer willen reizen en met goederen willen slepen, zullen we óf steeds in quarantaine moeten gaan óf we moe ten accepteren dat de biodiversiteit vermindert. In dat licht is het afschieten van vreemde eendjes belachelijk. Pogingen tot behoud van bestaande biodiversiteit zijn gedoemd te mislukken Er komt een nieuw permanent on derkomen voor de reddingsbrigade, maar de bouw daarvan is pas voor volgend voorjaar gepland. Daarom moet de strandwacht het dit jaar even met verplaatsbare units doen. De oude strandpost was gekoppeld aan paviljoen Caricole, maar dat ging afgelopen jaar tegen de vlakte om plaats te maken voor nieuw bouw. De reddingsbrigade gaat daarom in een tijdelijk onderkomen. Dat komt overigens een paar honderd meter westelijker dan de vorige post, tussen de paviljoens Caricole en De Piraat. Daardoor ligt de post centraler vóór Cadzand-Bad. De automatische koppeling tus sen de onderkomens van de red dingsbrigade en strandpaviljoens wordt in Sluis losgelaten. Daardoor krijgen de nieuwe permanente strandposten straks ook meer voor- De permanente posten krijgen straks meer voorzieningen dan de huidige zieningen dan de huidige. Bij de nieuwe post in Cadzand-Bad ko men onder meer sanitaire voorzie ningen en een opslagplaats voor bootjes en surfplanken. De tijdelijke post in Cadzand- Bad is naar verwachting over een week gereed. ALMANAK Het kost die moeder uit Hein- kenszand jaarlijks een hoop energie: nadenken over het af scheidscadeautje voor de mees ter of juf, aan het eind van het schooljaar. Want om nu jaarlijks met de tra ditionele reep chocolade of fles badschuim aan te komen, daar spreekt ook zo weinig creativiteit uit. „Het moet iets zijn wat jouw juf leuk vindt, maar wat ze verder van bijna niemand krijgt", ver zuchtte mama tegen haar zeven jarige dochter. Die zag het probleem niet zo. „De juf doet niks anders dan shoppen. We geven wel geld." Nieuwe site grensinfopunten Marijn Slager in 't kerkje Open dagen Utopia Keramiek Terneuzen Cursisten tonen hun eindwerk De aanleiding is een artikel in deze krant, waarin wordt gemeld dat het aantal van 10.300 toegestane tank wagons per jaar op het traject van de Sloehaven naar Roosendaal kan oplopen naar 14.000. Dat komt om dat er steeds meer lpg-treinen bij Vopak vertrekken. Staatssecretaris Sharon Dijksma (PvdA, spoor en milieu) overweegt daarom de normen te verhogen. GroenLinks is voor meer transport over het spoor, stelt Statenlid Gerwi Temmink, maar niet als de veiligheid in het geding komt. Hij wijst erop dat de treinen door Goes en Kapelle rijden. Een verhoging van de norm betekent meer risico's voor omwonenden, meent Groen Links. De partij wil weten wat het pro vinciebestuur daartegen onder neemt. Als de veiligheid niet kan worden gegarandeerd, is een ver bod op zijn plaats, vindt Temmink. Hij vraagt ook wie verantwoor delijk is voor maatregelen tegen ex tra geluidsoverlast en trillingen. En wie dat dus gaat betalen. CHINESE MUNTJAK zaterdag 24 juni 2017 De gemeente Sluis is begonnen met de bouw van een tijdelijke strandpost bij Cadzand-Bad. Martijn de Koning Cadzand-Bad Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De Grensinfopunten in Nederland, België en Duitsland, waaronder die in Terneuzen, lanceren een gezamenlijke web site: grensinfopunt.eu. Daarop staat informatie over werken, wonen en studeren over de grens. Er staat ook specifieke informatie per regio op, met nieuws, aankondigin gen van bijvoorbeeld job beurzen en een verwij zing naar het dichtstbij zijnde grensinfopunt. WATERLANDKERKJE Marijn Slager treedt van avond op in 't kerkje van Waterlandkerkje aan de Molenstraat. Slager kan veel instrumenten bespe len, maar is op het po dium vooral zanger en gi tarist. De 'Amsterdamse Zeeuw' maakte de afge lopen tien jaar furore met de band Nuff Said, waar mee hij op grote festivals stond. De aanvang is om 20.00 uur. De toegang kost 12 euro, inclusief koffie of thee. TERNEUZEN Utopia Keramiek aan de Beethovenhof in Terneu zen houdt vandaag en morgen open dagen. Kunstenaar Funda Ozyer laat haar werk en dat van haar cursisten zien. Be zoekers kunnen zelf aan de slag met klei en krij gen informatie over cur sussen en zomeractivitei- ten voor kinderen. Het atelier is beide dagen te bezoeken van 13.00 uur tot 17.00 uur. Meer info: utopiakeramiek.nl. Leerlingen van Toon beeld exposeren tot 3 juli in De Passerelle in het stadhuis van Terneu zen. Er zitten veel - met recyclemateriaal be werkte - fotoportretten bij, met de pose geïnspi reerd op de Neder landse 'oude meesters'. Ook bij Toonbeeld zelf is vanaf vandaag eindwerk van de cursisten te zien. GroenLinks wil van het dagelijks provinciebestuur weten of er een stokje wordt gestoken voor de toename van het aantal Ipg- treinen door Zeeland. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Z»r "toto, W°rd' Verk°Ch'als snelgroeiende Ze worden meestal maar een halve meter hoog, maken een blaffend geluid en komen oorspronkelijk uit China. muntjakken. Begin 2016 is er in Zuiddorpe ^emse De uit Azië afkomstige hertjes verjagen de inheemse reeën en eten de eieren van kwetsbare vogels zoa nachtegaal. Bovendien zitten de muntjakmannetjes nie stil en zorgen voor veel nageslacht. In Engeland is de populatie geëxplodeerd en zitten ze handen «n het haar Daar staat de teller al op ruim 650 000 dieren. Ook uit andere landen komen verontrustende geluid over het aantal muntjaks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 179