V I CIRQUE PAROT )Jt Proef met 'welzijn op recept' anthonise Goese stichting zet zich in voor Sri Lankese weesmeisjes 30 juni t/n 9 juli f v A t 7 Weesmeisjes in Sri Lanka kunnen al twaalf jaar rekenen op de Goese Stichting Netherlands-Sri Lanka. Die bouwt momenteel een vierde weeshuis. Expositie Piet Grim in kerkje Ellesdiek BOULEVARD VLISSINGEN Goes Juni 2009, januari 2012 en januari 2014. Het lijkt een willekeurige op somming van jaartallen, maar voor de Goese Stichting Netherlands-Sri Lanka zijn het bijzondere momenten. Dankzij haar inspanningen wer den toen respectievelijk het eerste, tweede en derde kindertehuis ge opend. Als het meezit kan daar maart 2018 aan worden toege voegd; de bouw van een vierde huis is momenteel in volle gang. De stichting bestaat inmiddels twaalf jaar. De tsunami van 2004 was de aanleiding voor het parti culiere initiatief van vier Goesena- ren. Ze wilden iets doen om (wees)kinderen in Sri Lanka zicht te geven op een betere toekomst en dat vertaalde zich in de bouw van weeshuizen. Dat zich de gele genheid aandiende om een vierde opvang neer te zetten, was min of meer onverwacht, zegt bestuurslid Theo Schouwenaar. „Er kwam een stuk grond vrij en we kregen een forse schenking van 25.000 euro. Dus na wat rekenen hebben we besloten er voor te gaan." Voor de bouw is in totaal een halve ton nodig. De stichting heeft, met de schenking en in komsten en acties uit voorgaande jaren, 40 mille bij elkaar. Voor de resterende 10 wordt de boer opge gaan. Schouwenaar: „We hebben inmiddels 650 nieuwsbrieven ver stuurd en er komt spontaan al wat binnen. Daarnaast geven we pre sentaties en bezoeken we scho len." Want een gebouw is één, maar daarna begint het pas. „Die kinderen moeten ook elke dag eten en drinken." De huidige drie huizen lopen volgens Schouwenaar en mede bestuurslid Tanja Uitterhoeve- Geene goed. „Maar er is nog steeds veel nood en armoede, dus eigen lijk was er ook wel behoefte aan een vierde huis." De twee zijn blij dat die stap in het Goese thema jaar rondom Azië kan worden ge zet. In de huizen worden louter (wees)meisjes opgevangen, omdat het volgens de stichting voor hen nog moeilijker is om een toekomst op te bouwen. Toch zijn ze niet zielig, zegt Uitterhoeve. Zij zit nog niet zo lang bij het bestuur, maar Er kwam een stuk grond vrij en we kregen een forse schenking is inmiddels al wel een keer in Sri Lanka geweest. „Ik was onder de indruk van de sfeer, ze zingen en ze dansen." Schouwenaar: „Als je je daar als meisje wil onderschei den, moet je Engels kunnen en met computers kunnen omgaan. We hebben pc's kunnen kopen, één meisje werkt inmiddels bij een bank. Daar zijn we trots op." Sinds de oprichting is al zo'n half miljoen euro bij elkaar ge haald. Dat gaat allemaal recht streeks naar het goede doel. „We hebben geen overheadkosten", zegt Schouwenaar. Daarnaast is er een potje voor noodgevallen, zoals onlangs. „Het tweede huis had geen water meer", vertelt Uitter hoeve. „Dan zijn we heel blij dat we 2.000 euro kunnen overmaken voor een grondboring. Je gaat toch een beetje van die kinderen hou den." De proef is gericht op inwoners van de gemeente Goes tussen de 18 en 80 jaar met (lichte) psycho sociale klachten als slaapproble men, stress en somberheid en die cliënt zijn bij huisartsen maatschap De Pijlers. Volgens de maatschap belandt ongeveer een zesde van de cliënten (675 men sen) met zulke problemen in de spreekkamer. Te veel, aangezien voor deze klachten vaak geen medische of psychologische zorg nodig is. Ook zijn er twijfels over het effect van medicijnen. Zorgkosten lopen daardoor on nodig op. Het concept 'welzijn op recept' moet daar verande ring in brengen. Spreekuur Wanneer iemand met psychoso ciale problemen bij de huisarts komt, wordt samen met deze cliënt besproken of een wel- zijnsaanbod passend is. Zo ja, dan krijgt iemand een 'welzijns- recept' mee. In plaats van naar de apotheek of een (GGZ-) hulpver lener, wordt verwezen naar de welzijnscoach die spreekuur houdt in de huisartsenpraktijk of bij iemand thuis langs komt. Het welzijnsarrangement be staat uit activiteiten die samen hangen met positief en optimis tisch denken, zingeving, bewust leven en genieten, interactie met anderen, gezonde leefstijl en ge luk delen. De methode 'welzijn op re cept' is in 2012 door het Trimbos Instituut geïntroduceerd en heeft zijn effect bewezen. In Goes trekken De Pijlers, SMWO, CZ zorgverzekering en de ge meente samen op tijdens de proef, die tot december 2018 loopt. De gemeente verstrekt een subsidie van bijna 70.000 euro voor het project. makelaars óie^joon fersoonfy* 1 p www.joosse.nl 'S-HEERENHOEK Fotograaf Piet Grim uit 's-Heerenhoek exposeert in de maand juli in het kerkje van Ellesdiek. De titel van de expositie is 'Land schapspark Borsele', maar dat dekt de lading niet helemaal, vertelt Grim. „Er hangen foto's uit heel Zeeland, maar de meeste komen wel uit Bor sele." Grim fotografeert alle aspecten van Zeeland, van trekpaarden tot landschap pen, bloemen of vogels. De expositie is op woensdag- en zaterdagmiddag open van 13.30-16.00 uur in de kerk in Ellewoutsdijk. L'SS'NGIN *<rï>spwan"- J sre'//*ng zaterdag 24 juni 2017 BE 'Je gaat toch een beetje van die kinderen houden' Luc Oggel £&3 Bouw van het nieuwe kindertehuis, foto stichting netherlands-sri lanka -Theo Schouwenaar www.stichtingnetherlandssri- lanka.nl In Goes wordt een proef ge houden om mensen met psy chosociale problemen beter te helpen. Dat gebeurt aan de hand van 'welzijnsarrange- menten'. Luc Oggel Goes Je woning (ver)kopen doe je met JOOSSE m ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS J JOOSSE PERSONEELSDIENSTEN Accountancy Bedrijfsadvies Belastingadvies Belastingaangiften Salarisverwerking Detachering Loonadvies Online diensten HR Diensten T 0118 612 774 T 0118 583 010 E middelburg®loosse.nl E oostkapelle®Joosse.nl koop nu tickets: festivalonderstroom.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 177