16 In de jaren 80 was het ontvoeren van vermogende kopstukken een criminele trend. Voormalig VVD- minister van Justitie Frits Korthals Altes (85) onthult fascinerende verhalen in zijn boek Zeven politieke levens. INTERVIEW OUD-MINISTER FRITS KORTHALS ALTES Frits Korthals Altes ne geerde jarenlang alle suggesties om een bio grafie te schrijven. Ter wijl hij in zijn periode als minister van Justitie in het Eerste en Tweede Kabinet Lubbers (1982 tot 1989) toch te maken kreeg met diverse ontvoe ringen van prominente Nederlan ders. De verschijning van de speel film De Heineken Ontvoering in 2011 hielp hem over de drempel. „Die speelfilm was wel zo ver van de waarheid af, dat ik dacht, dit wordt te gek. De politie was niet eens geraad pleegd. De ontvoerders zijn gero mantiseerd en het ongelooflijke leed van de ontvoerden is onderbelicht gebleven in de publiciteit. Heinekens chauffeur Doderer heeft daarna nooit meer naar behoren kunnen func tioneren; zijn leven was verwoest. De Heineken Ontvoering was zover van de waarheid af, dat ik dacht: dit wordt te gek Heineken kon zichzelf redden, maar die beveiliging kan niet iedereen be talen. Toen dacht ik: de werkelijkheid mag ook best verteld worden. En dat had in College Tour wel aan de orde mogen komen toen een van die boe ven daar zijn verhaal mocht doen. Ik dacht: waar zijn we hier mee bezig?" „Ik werd op 19 maart 1980 gebeld door ene De Haan, die er waarschijn lijk van uitging dat ik wist dat hij di recteur van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) was. Ik zou die avond naar het live op televisie uitge zonden Grand Gala van het Geweld gaan in Frascati. De Haan gaf mij het dringende advies niet te gaan, omdat de kraakbeweging plannen had om mij te ontvoeren." „De WD was niet populair bij de kraakbeweging, maar het leek me een onwaarschijnlijke dreiging. Ik betwijfelde ook of De Haan wel van de BVD was. Twee en een halfjaar la ter was ik minister van Justitie en legde Pieter de Haan mij uit wat ze die avond gedaan hebben. Politie mannen in burger stelden vragen tij dens dat Grand Gala. Ze maakten zich bekend bij het forum achter de tafel met 'en ik werk bij de politie'. Dat was om degenen die de ontvoe ring beraamd hadden te laten mer ken: we hebben jullie in de gaten. Het was een verstoring van een beoogd misdrijf. Ik vond het wel gek die avond, maar ik heb nooit gedacht dat het iets met mij van doen had. Ach teraf zeg ik dat ik dat heb onderschat. Dat was heel onverantwoord, maar het is gelukkig goed afgelopen." „Dat is heel zwaar. Bij de ontvoering van Toos van der Valk hadden we de boodschapper van de ontvoerders in het vizier. Ik moest beslissen of we zaterdag 24 juni 2017 A Korthals Altes in de cel. De mi nister wilde zelf het nieuwe Huis van Bewaring in Amsterdam uit proberen, 1987. Tijdens een debat in de Tweede Kamer: Korthals Altes (r) en Ruud Lubbers (I). Korthals Altes (I) als kandidaat minister van Jus titie bij formateur Lubbers, 1982. A Persconferen tie over de ont voering van Ger- rit Jan Heijn, 1987. FOTO'S ANP 'Er waren ook plannen Jan Hoedeman U onthult in het boek dat u zelf ook bijna was ontvoerd? Maar u ging toch. Waarom? U kreeg te maken met de ontvoe ring van Toos van der Valk (1982), Gerrit Jan Heijn (1987) en die van Freddy Heineken en zijn chauffeur (1983). Hoe zwaar is het als minis ter van Justitie om in zulke situa ties te moeten beslissen over leven en dood?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16