TIJD VOOR EEN PLAYMOBIL PAUZE! SDKB-directeur beschermt spermadonoren 15 40.000 kinderen van zaaddonoren moeten accepteren dat ze hun verwekker mogelijk nooit vinden, stelt Joop Laven van Stichting Donorgegevens Kunstmatige Bevruchting. Twee Nederlanders geliquideerd pharosreizen Dertig jaar geleden had gynaecoloog Joop Laven niet gedacht dat hij dit interview ooit zou geven. Des tijds was het heel normaal om kinderloze paren te adviseren: spreek met uw kind nooit over zijn verwekker. „Wij propageer den: wat niet weet wat niet deert." Inmiddels weet de profes sor en directeur van SDKB dat het wel deert. Ouders willen geen ge heimen hebben voor hun kind. En donorkinderen willen weten van wie ze afstammen, van wie ze die kruin hebben of die trek kende mondhoek. Toch vindt Laven dat kinderen niet op eigen houtje op zoek moeten gaan naar hun donor- vader. „Ik vind het zorgwekkend dat er organisaties zijn die dono ren traceren via dna-databanken. Dat kun je echt niet maken. Ook donoren genieten een zekere be scherming." „Ik begrijp hen ook wel. Zij zeg gen: wij hebben er ook niet om gevraagd om zo ter wereld te ko men. Hebben wij dan geen rech ten? Natuurlijk, maar het is heel moeilijk. Er is recent een donor opgespoord, die daar echt schade door heeft opgelopen. Opeens stond zijn donorkind voor de deur. Zijn gezin kon daar niet mee dealen. We kunnen niet wild om ons heen stampen en al leen het recht van donorkinderen laten prevaleren. Dat gaat niet." „Zeker. Maar dat wil niet zeggen dat je nu alle afspraken die je met andere mensen hebt gemaakt, overboord moet gooien. Deze mannen hebben nooit sperma af gestaan om vader te worden. Zij handelden puur onbaatzuchtig." „Donorkinderen moeten accep teren dat er vóór 2004 een strikte regeling was dat anonieme dono ren ook echt anoniem waren. Veel klinieken hebben daarom voorzorgsmaatregelen getroffen; ze vernietigden op grote schaal de gegevens van deze donoren. Keerzijde van de medaille is dat er nu óók donoren zijn, die zeg gen niet meer zo te hechten aan die anonimiteit van toen." „Dat soort over schrijdingen van kinderaantallen - meer dan 25 - heeft heel vaak te maken met toe zeggingen die men in het verle den deed bij kinder loze paren. Zij wilden na een paar jaar een tweede of derde kind, liefst van dezelfde donor. Door de reserve ringen van zaad werd niet goed in de gaten gehouden of de limiet al was bereikt. Ik wil de over schrijdingen niet goedpraten, maar het gaat dus niet om col lega's die opzettelijk sjoemelen." DATABEHEER „Wat Karbaat heeft gedaan, vind ik boeverij. Het is jammer dat ons imago hiermee wordt terugge mept naar bezoedelde gezond heidszorg van malafide figuren. Ik durf er mijn hand voor in het vuur te steken dat het merendeel van mijn collega's te goeder trouw werkt. Er zijn ook geen aanwijzingen dat op grote schaal de norm van 25 is over schreden." „Dat gaan we veranderen. Er komt nu een voorstel van de be roepsgroep zelf om elke donor een unieke code te geven. Die koppel je dan aan een behandel- code voor de ontvanger. Wij als SDKB zouden dat systeem kun nen beheren. Ik ondersteun dat. Als een donor zich in Maastricht meldt en hij blijkt in Utrecht al 25 kinderen te hebben, dan kan hij niet verder." „Behandelaars zijn verplicht gegevens te uploaden in ons systeem. Als dat niet gebeurt, kunnen wij de inspectie inscha kelen. Dat is een aantal keren voorgekomen. Van vóór 2004 hebben we alleen gegevens van donoren die toen hebben gezegd dat ze bekend willen zijn. Dat zijn er niet veel. Behandelcentra hebben gezegd: we hebben een gentleman's agreement die we nooit gaan doorbreken." „Dat is onderwerp van discussie binnen de beroepsgroep. We moeten de donor goed voorlich ten over de eventuele implicaties op termijn. Er zijn donoren die geen bezwaar hebben als er later 25 kinderen op de stoep staan, maar het kan ook belastend en zelfs schadelijk zijn voor zijn ei gen gezin. Een donor moet kun nen zeggen: ik wil dit doen, maar ik vind vijf kinderen genoeg." Op een suikerrietplantage in de Dominicaanse Republiek zijn de lichamen gevonden van twee Nederlandse mannen. De stoffelijke overschotten zijn nog niet geïdentificeerd. Alles wijst volgens justitie op een af rekening in het drugsmilieu. De lichamen werden woensdag gevonden. Ze lagen begraven bij het gehucht Piedra Grande, zo'n 22 kilometer van Mata de Palma in de oostelijke provin cie El Seibo. In de directe om geving vonden politieagenten minstens twaalf kogels en ko gelhulzen. Inwoners van het gebied verklaarden maandag avond een aantal schoten te hebben gehoord, gevolgd door het geluid van een klein vlieg tuig. De volgende dag zagen ze drie SUV's en een graafma chine voorbijkomen, melden lokale media. Die publiceerden ook foto's van de slachtoffers. De politie schat de leeftijd van de twee Nederlanders tussen de 35 en 45 jaar. Bij een van de slachtoffers is een schets op wit papier gevon den, die mogelijk wijst op de daders van een bepaalde drugs bende. Op dit moment worden ze hier niet verkocht, we onderzoeken of dat wel is gebeurd Felle weerstand tegen schrappen evolutieleer Plannen van de Turkse rege ring om de evolutieleer van Darwin niet langer te onder wijzen, stuiten op grote tegen stand. „Een bewezen theorie uit het onderwijsprogramma schrappen is het minachten van kennis en wetenschap", zei Baris Yarkadas van de grootste oppositiepartij CHP. Het door Erdogan goedge keurde ontwerp-lespro- gramma wordt pas van kracht als het in het Turkse staatsblad is gepubliceerd. De CHP stapt in dat geval naar de rechter. anwb www.pharosreizen.nl/gelezen-in/dagbladen 24/06-04/11 112,50 zaterdag 24 juni 2017 'Deze mannen wilden nooit vader worden' Hanneke van Houwelingen Tonny van der Mee Den Haag Het is toch heel begrijpelijk dat kinderen gaan zoeken? Dat recht is wel heel lang gene geerd. Wat is dan de oplossing? Er zijn twee kampen. Er komen steeds meer berich ten over donoren die veel meer kinderen hebben dan ooit was afgesproken. Hoe kan dat? De Stichting Donorgegevens Kunstmatige Bevruchting (SDKB) beheert alle gege vens over inseminaties met donorzaad. Klinieken zijn verplicht gegevens te ver strekken over alle donoren, behandelingen en zwanger schappen. Binnen 24 weken moeten ze in het systeem invoeren of een kind levend is geboren en of het afwij kingen heeft. Donorkinderen kunnen bij de SDKB vanaf hun twaalfde persoonskenmerken (kleur haar, ogen, lengte, gewicht) van hun donor opvragen, en vanaf 16 jaar persoonsiden- tificerende gegevens. Huis artsen en ouders hebben al in een eerder stadium toe gang tot de medische gege vens van de donor. Het aantal donorinsemina ties daalde in 2015, maar het aantal hulpvragen dat de stichting kreeg, steeg fors. Vooral ouders vroegen vaker om fysieke en sociale gege vens van de donor. En spermadokter Karbaat dan, die zijn eigen zaad gebruikte? Er ontbreekt een landelijk contro- lesysteem: een donor kan naar verschillende klinie ken gaan en daarmee veel meer dan 25 kinde ren verwekken. Hoe betrouwbaar is het regis ter van de SDKB? Is het maximum van 25 kinde ren nog wel een goede norm? PIEDRA GRANDE Woordvoerster Whirlpool Nederland De Londense politie conclu deerde dat de brand in de Grenfell Tower is ontstaan in een bepaald model koelvries- combi van Hotpoint. ISTANBOEL AUTOVAKANTIES VAN ANWB 023-5542870 I ZOEKCODE 12162 3®<§' Hoe maak je de reis naar je zomervakantie zo kindvriendelijk mogelijk? Door onderweg een bezoek aan het Playmobil Funpark® Duitsland te brengen. Het park ligt gunstig op de route naar Italië, Kroatië of Oostenrijk. Playmobil Funpark® is vooral erg leuk met kinderen tot een jaar of 10. Tip voor de ouders: je bent vlak bij de mooie stad Neurenberg, 'de verborgen parel van Beieren'. Ga je op zoek naar de middeleeuwse sfeer in de oude binnenstad? JE VERBLIJF Het comfortabele NH hotel Fürth Nümberg, op ca. 10 km van het Playmobil Funpark® én het centrum van Neurenberg. INBEGREPEN 2x overnachting met ontbijt (op zondag uitslapersontbijt tot 12u) koffie en thee op de kamer gebruik van de wellness 1x dagticket p.p. Playmobil Funpark® (het officiële toegangs bewijs ontvang je in het hotel, NH hotel Fürth Nürnberg) PRIJZEN 3 DAGEN Prijzen in p.p. o.b.v. en 3/4- persoonskamer. Niet inbegrepen: reserveringskosten 20,-), Calamiteitenfonds en 2,50). Wijzigingen voorbehouden. KINDERKORTING (bij minimaal 2 volbetalenden op de kamer) kids 0 t/m 11 jaar: gratis kids 12 t/m 14 jaar: 89,- per arr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15