m 'Tihange is de tijdbom die het hardst tikt' Peter Langhout Reizen 13 PROTESTACTIE NUCLEAIRE ENERGIE Die kerncentrale verderop in Tihange móet en zal weg, vindt Rob Hoenen. 30.000 demonstranten vormen morgen een menselijke keten tegen nucleaire energie. i Rob Hoenen (55) zit doodop in zijn rol stoel. Hij kampt al zijn halve leven met ge wrichtsproblemen en die verergeren in drukke tijden. „Ik heb slapeloze nachten van de pijn", vertelt de activist in zijn wo ning in Eijsden. Alles moest wij ken voor zijn protestactie 'Stop Ti hange'. Hoenen voert een ware kruis tocht tegen Tihange. Hij heeft het niet op nucleaire energie en al he lemaal niet op die rammelende kerncentrale enkele tientallen ki lometers verderop. Verouderde re actoren vol haarscheurtjes. Het ri sico op een kernramp. „De nucle aire toezichthouder in België zelf zegt dat de veiligheid in Tihange niet deugt. Dan denk ik: zet die re actors uit. Zo simpel is het." In de hoop sluiting af te dwin gen, vormen morgen zeker 30.000 demonstranten een menselijke keten van Aken, via Maastricht naar kerncentrale Tihange, bij Luik. Hoenen kan het zelf nauwe lijks geloven. Toen hij zijn verzet begon, haalde iedereen zijn schou ders op. „Zelfs politici wisten niet dat hier vlakbij een kerncentrale staat. Toen ik het vertelde zeiden ze: 'Maak de mensen nou niet on gerust'." Zenuwachtig „Maar wij zijn de dupe als het daar misgaat", gaat hij verder. „De wind komt meestal uit het zuidwesten, recht door het Maasdal. Binnen een half uur is die straling hier. Binnen blijven heeft weinig zin. Een deel van de straling komt dwars door de muur. Het maakt me ontzettend zenuwachtig." De kans op een kernramp is vol gens allerlei onderzoeken en bere keningen klein. Toch ging het in de afgelopen 40 jaar al drie keer gruwelijk mis: Harrisburg, Tsjer- nobyl, Fukushima. „Hoe kun je mensen met droge ogen blijven verkopen dat kernenergie veilig is?" vraagt Hoenen zich af. „Ik wil dat mijn overheid haar burgers be schermt. Ik denk weieens: ik wou dat we die kerncentrale konden oppakken en in Den Haag konden neerzetten. Wedden dat ze zich dan zorgen gaan maken?" Het verzet groeit, merkt Hoe nen. Tegen Tihange maar ook te gen de andere Belgische kerncen trale, in Doel. „Het gaat allemaal Toen we begonnen, haalde iedereen zijn schouders op. Maar het lukt niet zo snel als ik zou willen, maar toch. Burgemeesters krabben zich achter de oren en vragen zich af: zijn we eigenlijk wel op een ramp voorbereid? Kamerleden dienen moties in. Dat geeft motivatie." Los van zijn strijd tegen Tihange keert Hoenen zich tegen fijnstof, nachtvluchten, giftreinen op het spoor en de ovens van de cement fabriek even verderop 'waar alles wordt verbrand wat God verboden heeft'. „Ik wil misstanden aanpak ken, heb een bloedhekel aan on rechtvaardigheid", zegt Hoenen. „Waaraan het ligt? De genen, op voeding, wat ik in mijn leven heb meegemaakt. Ik ben een voor vechter van het milieu. Zo wil ik later ook herinnerd worden." Hij wijst naar de andere kant van de kamer. „Ik ga niet de hele dag in die aangepaste stoel daar liggen. Met actievoeren kan ik iets terugdoen voor de maatschappij." Het lukt nog ook Het idee voor de menselijke keten ontstond vorig jaar. „Iedereen ver klaarde ons voor gek. Maar zo bij zonder is het ook weer niet, hè? Mensen komen, geven elkaar een hand. Tien minuten, kwartiertje. Einde vergadering. Maar wij doen dingen die regeringen niet voor el kaar krijgen. Duitsers, Belgen en Nederlanders met elkaar om tafel in de strijd tegen kernenergie. En het lukt nog ook. Overal zijn bur gercomités ontstaan. Hele dorpen hangen vol met gele pamfletten." Het blijkt alleen ondoenlijk om mensen onder de 40 erbij te be trekken, merkt Hoenen. „Is het de tijdgeest? Het zal wel. Tegen de nieuwe generatie zou ik willen zeggen: wees minder met jezelf bezig en meer met je omgeving. In de jaren 80 stonden vaders naast hun zoon te demonstreren. Dat is nu niet meer zo." Zodra de menselijke keten is verbroken, wil Hoenen het even rustiger aan doen. Zijn vrouw heeft te lijden gehad onder zijn ac tivisme, verzucht hij. „Ik sta er he- lemaal achter hoor", klinkt het vanuit de keuken. „Maar ik heb ook gezegd: zoek straks een rustige hobby." Ze heeft gelijk, vindt Hoe nen. „Actievoeren is niet leuk. Maar als niemand het doet, draait Tihange over tig jaar nog steeds." nadat er scheurtjes waren ontdekt in de reactorwand. De Belgische rechter wees een verzoek tot sluiting van de hand, omdat exploitant Engie Electrabel zich aan de regels zou houden. Het be drijf werkt eraan de levens duur van de centrales te ver lengen. Nederlanders, Duitsers maar ook een flink aantal Bel gen heeft het gehad met de bejaarde Belgische kernreac toren. In mei tekenden Ne derlandse politieke partijen - allemaal, op CDA, VVD en de PW na - een motie waarin de Kamer oproept om bij de Belgische regering aan te dringen op sluiting. „Alle kerncentrales zijn tikkende tijdbommen", zegt indiener Frank Wassenberg van de Partij voor de Dieren. „Maar je moet de bom die het hardst tikt als eerste aanpakken. En dat is Tihange." Gitta Keyaert van Engie Electrabel zegt dat de veilig heid niet in het geding is. „Bij een ernstig incident schakelt de centrale zichzelf uit. Tegen de actievoerders zou ik wil len zeggen: er is geen reden tot zorg." Boek nu een vakantie met gegarandeerd vertrek! peterlanghout.nl/0172-468800 zaterdag 24 juni 2017 GO Kruistocht tegen de kerncentrales Gerben van 't Hof Eijsden —Rob Hoenen ▲Vlnr: Léo Tubbax (België), Jörg Schellenberg (Duitsland), Marc Alexander (België) en Rob Hoenen. Twee kernreactoren in de centrales in Tihange en Doel lagen tot 2015 jarenlang stil, Maastricht Keten mensen Tihange BELGIË 3 dgn Disneyland® Paris-Hotel Kyriad Compleet v.a. 189 o.b.v. 4 pers. Beleef een magische tijd in Disneyland Paris! Boek deze busreis en geniet van 2 volle dagen Disney magie. Incl. 2 dagen entree! O Diverse vertrekdata BE39462 8 dgn All inclusive Oostenrijk Compleet v.a. 599 Geniet all inclusive en ga mee naar Innsbruck, het Kaunertal, de Bodensee en de Swarovski Kristalwereld. O Vertrek 7 juli en 11 augustus BE43355 7 dgn Zuid-Engeland en Torquay Compleet v.a. 569 Ontdek de Jurassic Coast en Dartmoor National Park, Torquay, Bournemouth en Weymouth. O Vertrek 4 september BE43575 12 dgn Dalmatië - Zuid-Kroatië Compleetv.a. 699 Voor liefhebbers van zon en cultuur. We bezoeken de steden Split, Dubrovnik, Mostar en het mooie Neretva-dal. O Vertrek 4 september BE43530 Persgroep 24/6

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13