'Mijn belangrijkste taak? Dat ik mijn mensen permanent stimuleer' FRANCINE HOUBEN Nlecanoo werkt niet alleen samen met lokale partners, maar heeft zelf ook vestigingen in Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Taiwan. Wat beoogt u met die buitenlandse vestigingen? „Met een groot project zijn we vaak 5 a 10 jaar bezig, dus dan zorgen we ervoor dat we ter plekke een pied-a-terre hebben. Het is niet de bedoeling over de grens waanzinnige bedrijven op te bouwen. Manchester is met tien man ons grootste satellietkantoor. Daar werken ook vaak mensen vanuit Delft, want het is maar een uur vliegen. In Delft zelf heeft ongeveer 30 procent een achtergrond in het buitenland." U heeft ooit gezegd dat u uw mecanoos hun papa- en mamadagen gunt. U heeft zelf drie kinderen, die intussen volwassen zijn. Heeft u uzelf die mamadagen ook gegund? „Nee, helemaal niet. Voor mij betekent het ondernemerschap dat ik 365 dagen per jaar in mijn hoofd met mijn werk bezig ben. Ze zijn soms onhandig, papa- en mamadagen, maar uiteraard gun ik mensen die graag als ze ze willen - dat zit ook gewoon in de cao. In de periode dat ik kinderen kreeg, was het eigenlijk not done als vrouw fulltime te werken, maar vanuit de passie voor mijn vak deed ik het wel. Ik heb mijn kinderen op mijn manier grootgebracht en het was een manier waar ik achter stond en nog steeds sta. Zelf ben ik de vierde van vijf kinderen. Wij gingen allemaal onze eigen gang. Onze moeder was er wel, maar niet de hele dag. Die stond echt niet langs de lijn op het hockey veld. En ze vroeg ook niet of we ons huiswerk wel deden. Ik zeg altijd: mijn moeder heeft me één keer naar de kleuterschool gebracht en daarna was ze op mijn diploma-uitreiking. Het is de cultuur van nu datje als ouder veel bij je kinderen moet zijn. Misschien is het goed; misschien breng je er watjes mee groot. Ik weet niet wat het beste is." Hoe liggen de man-vrouwverhoudingen? „Onder de technici zijn er meer mannen dan vrouwen en onder het ondersteunend personeel meer vrouwen dan mannen. Heel traditioneel. Ik probeer er wel voor te zorgen dat er voldoende vrouwen zijn. Voor vrouwen ligt werken toch vaak ingewikkelder dan voor mannen, zie ik. Maar als vrouwen het niet trekken, is dat niet vanwege hun vrouw-zijn, maar vanwege het moederschap. Dit is een internationaal bureau. Als je helemaal niet wilt reizen, is dat wel een issue. Want zo'n reis kan ook op je papa- of mamadag vallen. De agenda wordt door onze opdrachtgevers bepaald. Als een opdrachtgever zegt 'donderdag is de presentatie', moetje er op donderdag gewoon staan. Die flexibiliteit moetje kunnen opbrengen. Je bent trouwens niks zonder je opdrachtgever, maar het moet ook een match zijn. Sommige mensen zullen ons nooit kiezen, want die hebben andere waarden. Op de opdrachtgevers die wij hebben, ben ik trots. Zij doen er echt toe." o Werd geboren op 2 juli 1955 Studeerde bouwkunde aan de Technische Universiteit Delft Won in 1981 met twee medestudenten de prijsvraag jongerenhuisvesting Rotterdam Werd in 2008 uitgeroepen tot Zakenvrouw van het Jaar Heeft een eredoctoraat van de Universiteit Utrecht en Université de Mons Woont in Rotterdam 14 I DE ONDERNEMER I ZATERDAG 24 JUNI 2017 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 135