'Dit bedrijf is als een campus: een continu lerende organisatie' ontwerpen w ««li 4 van Mecanoo HET BEDRIJF De KAPEL "'0 SCHOOLMEUBILAIR niet doen, dan waren we alleen maar een projectenfabriek. Dat wil ik per se niet." Wat kenmerkt Mecanoo verder? „In elk geval diversiteit. Het bureau is een afspiegeling van mijn ambities en interesses. Ik vind het fantastisch in Nederland te wer ken, maar de combinatie met het buitenland hoort bij mij. Als architect ben je altijd dienstverlenend bezig, want je doet je werk voor je opdrachtgevers en de maatschappij. Tegelijkertijd is het je taak visionair te zijn, in de toekomst te kijken. Ik wil vanuit mijn vak reageren op wat maatschappelijk nodig is. Wanneer je publieke gebouwen ontwerpt of stedenbouwkundige plannen maakt, geef je mede de samenleving vorm. Ik heb veel erva ring vanuit Nederland naar het buitenland kunnen brengen, maar ik vind het omgekeerd ook erg leuk om mijn buitenlandse ervaring weer naar Nederland te brengen. Doordat ik veel reis en op hoog niveau met allerlei mensen gesprekken voer, ontwikkel ik een waanzinnig goede visie op Nederland." Maak dat eens concreet... „Een interessante trend op het moment is dat er wereldwijd steeds meer zzp'ers komen. Dat heeft gevolgen voor de huisvesting. Je moet woningen ontwerpen waarin de zzp'er niet op zolder zit, maar op de begane grond een representatieve werkruimte heeft en even tueel een tweede voordeur. Daarnaast zijn in deze ontwikkeling bibliotheken ongelooflijk belangrijk. Als jij op je zolderkamer zit en buiten je huisgenoten niemand tegenkomt, is dat niet goed. Dus wat zie je? Zzp'ers gaan in de bibliotheek zitten werken. In een biblio theek gaat het niet om boeken, maar om kennisuitwisseling. Om het ontmoeten van mensen, om het volgen van cursussen. Je moet permanent in mensen investeren, in je bedrijf maar ook in je stad. We zijn zelf erg bezig met learning environ ments. Ik vind: je moetje je leven lang blijven ontwikkelen. Wat is mijn belangrijkste taak hier bij Mecanoo? Dat ik mijn mensen perma nent stimuleer. Eens per drie weken organiseren we hier bijvoorbeeld een lunch learn, waarbij we dingen aan elkaar laten zien of iemand van buiten vragen. Binnenkort komt hier bij voorbeeld een hoogleraar van de Technische Universiteit Delft vertellen over slim asfalt en nieuwe materialen in de bouw. Ik beschouw dit bedrijf als een campus. Ik wil een perma nent lerende organisatie zijn. Als je niet uitkijkt, zijn al die 'mecanoos' achter hun computer alleen nog maar druk-druk-druk met hun eigen projecten en weten ze niet meer met welke andere projecten wij als bureau bezig zijn en wat er op straat gebeurt." Een andere trend is ongetwijfeld duurzaamheid. „Duurzaamheid gaat voor mij verder dan zonnepanelen; duurzaamheid gaat over tijd. Dingen zullen veranderen, maar niemand weet hoe en hoe snel. Daarom is het belang rijk dat je een gebouw zo ontwerpt dat er ruimte is voor voorziene en onvoorziene veranderingen. Ons eigen pand is daar een goed voorbeeld van. Het is onder meer een ziekenhuis geweest en een klooster. Sommige delen zijn 500 jaar oud. Architectuur draait om drie zaken: om people, place en purpose. Je wordt als architect doelgericht opgeleid, maar ik heb geleerd dat het doel, de purpose, altijd verandert. Daarom moetje ruimten creëren die die veranderingen aankunnen." Even terug naar uw mensen. Hoeveel Mecanoo-medewerkers zijn er precies? „Dat wisselt, want we hebben geen stabiele workload. De afgelopen twee jaar hadden we Het architectenbureau Mecanoo is in 1984 opgericht door Francine Houben en vier jaar genoten van de TU Delft. De naam verwijst onder meer naar het constructiespeelgoed meccano. Inmiddels is Houben als enige van het eerste uur over. Nu runt ze het bedrijf samen met Dick van Gameren en een nieuwe generatie associate-partners. Mecanoo huist nog altijd in het grachtenpand in Delft, waar het bedrijf (in één kamer) is begonnen. Er werken meer dan 100 mensen uit 25 landen, die door Houben als 'mecanoos' worden aan geduid. Het bedrijf heeft een aantal vestigingen in het buitenland, onder meer in Groot-Brittannië en Taiwan. Francine Houben noemt de kapel op de Rotterdamse begraafplaats St. Laurentius haar meest intuïtieve gebouw. De dienst tijdens de uitvaart van haar eigen vader vond plaats in deze kapel. Op 3 juli krijgen Mecanoo en Gispen in het Duitse Essen de designprijs Red Dot Award uitgereikt voor hun meubelserie HUBB, ontwikkeld voor het onderwijs, maar ook goed te gebruiken in kantoren. 12 I DE ONDERNEMER I ZATERDAG 24 JUNI 2017 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 133