dÉL Informateur(s) gezocht 1 12 de formatie i TT Alexander Pechtold en Gert- Jan Segers verzoenden zich boven een rijsttafel. In de politiek komen er vaak etentjes aan te pas om plooien glad te strijken. 'I Deborah Jongejan Den Haag et mag dan veer tig jaar geleden zijn, Dries van Agt weet nog pre cies wat hij gege ten heeft toen hij met VVD'er Hans Wiegel in het Haagse etablissement Le Bistro quet belandde. Fazant met zuur kool. Met een bijpassende fles rode wijn op tafel. „Ja ja, fazant met zuurkool. Daar komen kabinetten uit! En de wijn hielp natuurlijk ook", gniffelt de voormalige CDA- premier. Na het etentje stond het eerste kabinet-Van Agt rap op het bordes. Dat voelde Van Agt al aankomen voordat de dis werd opgediend. „Door de ambiance. Er was cama raderie vanaf de allereerste minuut. Dat was vooral de verdienste van Wiegel. Hij zei vanaf begin: we gaan het elkaar niet te moeilijk ma ken. Hij liet blijken weinig wensen te hebben, hij wilde vooral tot re sultaten komen." Samen tafelen blijkt nogal eens cruciaal in Den Haag. De liberalen Frits Bolkestein en Wiegel dronken in 1993 samen een glas, ook al in Le Bistroquet, om een sluimerende machtsstrijd te bezweren. Na af loop liet Wiegel zijn ambities voor het lijsttrekkerschap varen ten gunste van Bolkestein. Recenter betrokken Mark Rutte, Halbe Zijlstra, Diederik Samsom en Lodewijk Asscher een kamertje in de Haagse Bistrot de la Place als informeel crisiscentrum. Hier voorkwamen ze de val van het ka binet over de bed, bad en broodop- vang voor illegale asielzoekers. Het goedmaaketentje van Pechtold en Segers afgelopen woensdag, omdat de leider van de Christenunie zich geschoffeerd voelde door de D66- voorman, past in het rijtje. „Een goede sfeer is noodzakelijk als je samenwerking zoekt, een etentje kan daarbij helpen", zegt onderhandeldeskundige George van Houtem. „Als er onderling ver trouwen is, ben je eerder bereid om concessies te doen. Geïrriteerde mensen gedragen zich irrationeler: dan gunnen ze elkaar niets meer. De sfeer onthoud je vaak beter dan het inhoudelijke resultaat." Jaja, fazant met zuurkool. Daar komen kabinetten uit! De wijn hielp natuurlijk Deals worden zelfs eerder beklon ken tussen de soep en de aardappe len dan in een vergaderzaal, is de ervaring van voormalig minister van Buitenlandse Zaken Ben Bot. De sfeer is dan losser, zonder amb tenaren erbij die elk woord notule ren. „Tijdens de lunch of het diner kunnen politiek leiders openlijk met elkaar praten en tegen elkaar schelden als ze willen." Alle grote beslissingen in Brussel worden op die manier tijdens het eten 'voorgekookt', zegt Bot. Boven de spijzen kunnen politiek leiders hun hart luchten en vertellen hoe ver ze kunnen gaan van hun parle ment thuis. Zo wordt een compro mis geboren. Bot: „Eenmaal terug in de vergaderzaal doe je net alsof je opnieuw begint. Maar je weet dan hoe je eruit kunt komen." Het politieke etentje heeft vaak nog een belangrijke functie: een boodschap uitdragen aan het volk. Wiegel seinde op eigen houtje een fotograaf in om zijn tête-a-tête met Van Agt vast te leggen, tot schrik van de CDA-leider. Achterafis Van Agt er blij mee. „Een militant deel van de CDA-fractie wilde niet met de VVD samenwerken. Die foto was een belangrijke boodschap voor hen: maak je borst maar nat, wij gaan het samen doen." Datzelfde geldt voor het verzoe ningsetentje van Pechtold en Se gers, vastgelegd door een tiental ca meramensen en fotografen. Hier mee liet Pechtold zien dat hij het toch wel wil proberen met de Christenunie. Segers heeft ook be lang bij het plaatje: hij krijgt daar mee de openbare genoegdoening die hij wenste van de D66-leider. Met een volle maag en een schone lei kunnen ze nu onderhandelen. Na too dagen formeren zonder resultaat gingen partijleiders Mark Rutte (WD), Sybrand Buma (CDA) en Alexander Pechtold (D66) gisteren voor het eerst om de tafel met Gert-Jan Segers van de Christenunie. Dit ge sprek was nog onder leiding van Tjeenk Wil link, die dinsdag zijn eindverslag inlevert. Daarin moet ook ko men te staan wie straks de echte onderhande lingen gaat leiden. Woensdag is hierover een debat. CDA en D66 zouden graag verder gaan met Tjeenk Willink, maar die houdt naar verluidt vooralsnog vast aan zijn eerdere standpunt dat hij is aangesteld voor de tussenfase die een nieuwe formatiepoging mogelijk moest maken. Nu dat is gelukt, zou hij het stokje over willen geven. In dat geval kijken CDA en D66 al gauw weer naar de VVD, die met Edith Schippers de eerste informateur le verde. Maar de liberalen staan bepaald niet te springen om opnieuw iemand uit eigen gele dingen naar voren te schuiven, nadat Schip pers' inspanningen vruchteloos bleken. Ook een comeback van Henk Kamp - die met PvdA'er Wouter Bos het vorige kabinet smeedde - wordt on waarschijnlijk geacht. Intussen wordt ook geopperd dat CDA en D66 zelf een informa teur naar voren zouden kunnen schuiven. De naam van oud-SER- voorzitter en tegen woordig D66-senator Alexander Rinnooy Kan doemt in dit ver band op. Tegelijkertijd heeft de Christenunie zo haar eigen wensen: als 'groentje' tijdens deze formatie - de partij zat nog niet eerder aan de onderhandelingstafel - heeft Segers behoefte aan een informateur die zich net als zij nog moet inlezen, om zo 'op ge lijke vlieghoogte te ko men' met de rest. De partijkleur is daarbij van ondergeschikt be lang. zaterdag 24 juni 2017 Na de dis naar het bordes GO W Dries van Agt (links) en Hans Wiegel in Le Bistroquet, 1977 fotohh/spaarnestad Oud-premier Dries van Agt De VVD staat niet te springen om weer een nieuwe informa teur te leveren en CDA en D66 zien liever Herman Tjeenk Willink het karwei afmaken, maar de vraag is of hij zelf wel wil. En de Christenunie wenst ten minste één infor mateur die zich net als zij nog moet inwerken. Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag De formatie dag 100, voor het eerst met Gert-Jan Segers. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12