mensen overleden aan Q-koorts 9 Ik denk dat de artsen zelf niet eens beseften wat er allemaal gebeurde slaap gebracht en ik zei: 'Peet, ga maar'. Dat deed hij." Het is 9 februari 2010, Peter van Viegen wordt niet ouder dan 55. Later krij gen Saskia en haar kinderen te horen dat Pe ter de elfde was die aan chronische Q-koorts overleden was. Theo: „Ik denk dat de artsen zelf niet eens beseften wat er allemaal ge beurde. Voor hen was het ook nieuw." Maar uit de verhalen over mensen die la ter aan Q-koorts overleden, blijkt lang niet altijd dat de kennis in de medische wereld beter werd. Een voorbeeld: zelfs in 2025 was er, in het zuiden van het land nota bene, geen arts die kon bedenken dat Nanning Schotanus wel eens aan Q-koorts kon lij den. „Acht jaar na de eer ste uitbraak. Waarom was die kennis er niet?" vraagt dochter Nathalie zich nog steeds af. Nathalie stuitte zelfs op een hoop weerstand in ziekenhuizen. Zo was er een dokter bij de huisartsenpost die zei'Als ik naar alle overbezorgde dochters zou luisteren, was het ziekenhuis snel vol.' En een eerstehulparts weigerde haar vader te helpen, omdat die zich niet eerst bij de huisartsenpost had gemeld. Nanning zou uiteindelijk op 7 mei 2016 overlijden. DE CIJFERS Erkenning is er vanuit Den Haag voor hun gevoel nooit gekomen. De overheid is er blijkbaar niet voor ons, zo voelen veel nabestaanden dat. An nie Boerhof, die in Oisterwijk haar man Harry aan Q-koorts verloor, denkt dat meespeelt dat Brabant 'te ver weg vanuit Den Haag is.' Annie kan het weten. Haar dochter woont in Den Haag. Als zij daar over Q-koorts vertelde, begonnen mensen te lachen. „Qkoorts, wat is dat nou?" Pijnlijk Ook Saskia heeft in Standdaarbuiten heel wat onbegrip ontmoet. Dat doet zeer. Dat Peter de eerste vriendinnetjes, de eerste rij lessen en de eerste biertjes van zijn zonen nooit heeft meegemaakt, is al pijnlijk genoeg, vertelt ze. „Iedere morgen zeg ik hem goedemorgen en ie dere avond welterusten. Bij zijn foto staan drie kaarsjes, die branden altijd", vertelt Sas kia. „Hij was de liefste man. Ook eigenwijs. Maar we hebben nooit ru zie gehad. We deden alles samen. Hij was heel zorgzaam. Iedere zondagmorgen kreeg ik een ontbijtje met twee croissants. Hij kookte altijd, omdat hij iets eerder thuis was dan ik. Op een dag toen hij ziek was, zat hij aardappelen te schillen. Hij was aan het huilen. Het ging niet meer. 'Ik ben al twee uur bezig', zei hij. Voor mij voelt dat alle maal nog steeds als de dag van gisteren." donderdag 22 juni 2017 Tot nu toe waren ze niet meer dan een cijfer: de 74 mensen die officieel aan de gevolgen van Q-koorts zijn overleden. Hier krijgen twintig van hen een gezicht. 1. Diny van de Westelaken (63) uit Den Dungen 2. Peter van Viegen (55) uit Standdaarbuiten 3. Bas van den Biggelaar (63) uit Geertruidenberg 4. Pieter Raijmakers (68) uit Veghel 5. Ada Schuijer (73) uit Heerlen 6. Harry Boerhof (84) uit Oisterwijk 7. Jan Seelen (64) uit Helmond 8. Lee Louwrenssen (81) uit Heesch 9. Albert Bressers (88) uit Berghem 10. Antoon van Remunt (81) uit Oisterwijk 11. Gerard Broekhoff (76) uit Amersfoort 12. Hans van Schijndel (67) uit Geffen 13. Ton Klein (55) uit Amersfoort 14. Han Trommelen (78) uit Dongen 15. Joep van der Linden (20) uit Heerlen 16. Piet Janssen-Groesbeek (75) uit Cuijk 17. Cees Boogers (76) uit Langeweg 18. Herman en Grad Schildt (83 en 80) uit Spijkenisse 19. Nanning Schotanus (68) uit Weert 20. Steve Sibbald (54) uit Enschede V',. —Theo van Viegen, zoon van Peter In 2007 begon Q-koorts zich vanuit Herpen, vlakbij Oss, razendsnel te ver spreiden. De bacterie kwam vooral van besmette geitenhouderijen. Q-koorts is een zoönose, een ziekte die van dier op mens wordt overgedragen. Uiteindelijk zouden in heel Nederland mensen besmet raken, naar schatting misschien wel 100.000. Het grootste deel werd niet ziek of genas vrij snel. Maar zo'n 800 tot 1.000 mensen ble ven chronisch moe en ontwikkelden het Q-koortsvermoeidheidssyn- droom (QVS). Daarnaast zijn er nog eens hon derden mensen bekend die chro nische Q-koorts hebben. Vaak gaat het om mensen uit risico groepen, zoals zwangeren, mensen met hartklepproble men en mensen met vaatpro- blemen (zoals een aneu- rysma, een verwijding in het bloedvat). Van de mensen die overlij den aan Q-koorts heeft het grootste deel de chronische variant. Volgens een data base van het Universitair Medisch Centrum Utrecht zijn zeker 74 mensen overle den. Het is aannemelijk dat het er in werkelijkheid (veel) meer zijn geweest. Er waren en zijn immers ook chronische Q-koortspatiënten die nooit een diagnose hebben gehad. Nabestaanden Dit verhaal is een samenvatting van een project van het Brabants Dagblad, dat 20 nabestaanden interviewde. Lees meer op: bd.nl/qkoortsmonument

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9