8 Peter van Viegen verloor zijn slopende en ongelijke doodsstrijd tegen Q-koorts. En met hem tientallen anderen, sinds de epidemie precies tien jaar geleden uitbrak. „Hij was de liefste man", zegt weduwe Saskia, die met twee zonen achterbleef. Nabestaanden missen erkenning uit Den Haag. 10 JAAR Q-KOORTS EEN STILLE RAMP Opeen gegeven moment is hij in slaap gebracht en ik zei: 'Peet, ga maar' De tuin ligt er mooi bij in het West-Brabantse Standdaarbuiten. Als een soort eerbetoon aan Peter van Viegen, hovenier van beroep. Weduwe Saskia doet het tuinwerk nu zelf, vertelt ze. Ondersteund door haar 'ventjes', zoals ze zonen Roel en Theo liefkozend noemt. Toch is het gemis van Peter hier op een zonnige middag nog sterk voelbaar. Bijvoor beeld als de foto's op tafel komen. De mooi ste zit in een lijstje. Peter van Viegen ziet er goed uit. Een beresterke tuinman, werk zaam voor de gemeente Rotterdam. Daarna volgen foto's waarop je hem bijna niet meer herkent: liggend op de intensive care, met overal kabels en slangen. Dat Peter er niet meer is, leek in 2009 nog ondenkbaar. Saskia hoort het de GGD en het ziekenhuis nog tegen haar man zeggen: „Het is Q_-koorts. Een jaar, anderhalfjaar an tibiotica en dan ben je weer het mannetje." Niet dus. Het werd een lijdensweg die, zo blijkt nu pas uit alle verhalen van nabe staanden, véél meer gestorven Q_-koorts- patiënten hebben ondergaan. Achteraf waren de problemen bij Peter van Viegen in 2007 al begonnen. Zoals veel lotgenoten heeft hij klachten waar de artsen zich geen raad mee weten. Longontstekin gen bijvoorbeeld, of een koortsaanval. Hij kruipt een keer 's nachts over de vloer van de pijn, vertelt Saskia. Daarna krijgt Peter op een zeker moment een nieuwe hartklep. Maar beter wordt hij niet. „Hij snapte er niets van. 'Ik ben nog een jonge vent', zei hij. Peter kwam sindsdien elke maand wel een keer in het ziekenhuis." Dan weer met Bij Peter van Viegen is nooit dui delijk geworden waar hij de Q_- koorts had opgelopen. „We kunnen zelfs ergens in de buurt van een geiten- houderij in de file hebben gestaan, met het raampje open", zegt Saskia. Peter krijgt zijn diagnose in 2009. Hoe hard de Qjkoorts dan al heeft toege slagen, blijkt die zomer. Als de eens zo vi tale vijftiger met vrienden op de camping een biertje wil gaan drinken, moet hij met de rollator. „Onderweg moest hij twee keer stoppen", weet zoon Theo nog. Saskia: „Wat ook raar was: hij is toen in één nacht hele maal grijs geworden. Ik heb toen vrienden van ons nog opgebeld: 'Peter was gisteren toch nog niet grijs?"' Theo: „Hij woog op het laatst misschien nog maar 50 kilo. Hij kwam van ongeveer 75." Vanaf september 2009 ligt Peter 145 da gen op de intensive care. „Als hij wilde pra ten, moest hij een knopje op zijn keel in drukken", zegt Theo. Dat is imponerend voor een 12-jarige. „Mijn broerwas 15. Die kon er niet goed tegen." Saskia: „Op een gegeven moment is hij in Saskia en (rechts) Peter van Viegen. foto marc bolsius —Saskia van Viegen, weduwe van Peter vlekken op zijn been, dan weer met hele dikke benen of 40 graden koorts. Net als veel andere overleden Q_-koortsslachtoffcrs krijgt hij zelfs een verkeerde diagnose (in het geval van Peter: een zeldzame auto-im- muunziekte). Maar ondertussen holt de Q_- koortsbacterie zijn lichaam langzaam maar zeker uit. Zonder dat artsen het in de gaten hebben. Hoeveel Nederlanders moeten in de afge lopen jaren hetzelfde hebben ondergaan? We zullen het nooit weten. Volgens een da tabase van het Universitair Medisch Cen trum Utrecht zijn 74 mensen aan de gevol gen van Q_-koorts overleden. Maar in dat cij fer zitten alleen mensen van wie (uiteinde lijk) bekend was dat ze Qjkoorts hadden. Als er iets blijkt uit de verhalen van nabe staanden is het wel dat artsen grote moeite hadden (en vermoedelijk nog hebben) met het vaststellen van Cf-koorts. Han Trommelen uit het Brabantse Don gen moest bijvoorbeeld vijf jaar wachten voor artsen wisten dat hij Qjkoorts had. Hij woog op het laatst nog maar 40 kilo. En wat te denken van Ada Schuijer uit Heerlen die tien maanden op de intensive care lag, zonder te weten wat ze had? Pas drie weken voor haar dood werd min of meer bij toeval de diagnose gesteld. De arts van haar man had geadviseerd eens op Q_-koorts te testen, want daar wist hij toevallig iets van. Alleen in Heerlen al zijn volgens Jean Schuijer, de zoon van Ada, drie of vier men sen aan Qjkoorts overleden. Ada raakte ver moedelijk besmet op haar balkon. De wind moet de Q_-koortsbacterie, afkomstig van een besmette geitenhouderij kilometers verderop, haar kant op hebben geblazen. Geitenhouderij Een ongeluk zit letterlijk in een klein hoekje, blijkt ook uit het verhaal van An- toon van Remunt uit het Brabantse Oister- wijk. Hij bezocht een feestje in de buurt van een geitenboerderij, werd ziek en overleed na een paar jaar vol hevige maar onduide lijke klachten. Ook andere mensen op het feestje werden overigens ziek. donderdag 22 juni 2017 'Peter kroop over de vloer van de pij n Richard Clevers Chris van Mersbergen Standdaarbuiten I k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8