'Temer liet zich omkopen' -59. 3 dgn Zaltbommel**** Levenslang geëist tegen nietsontziende mensensmokkelaars 7 Ze lieten 71 vluchtelingen creperen in een koelauto. Gisteren stonden in totaal elf vermoedelijke daders terecht in het 'proces van de schande' in Hongarije. -JTJsi'-,r 99.- Bij binnenkomst in de rechtszaal wekt de Afghaanse hoofdverdachte Sams- ooryamal L. (30) de indruk dat hij er niet onder gebukt gaat. Met een grote grijns op het gezicht laat hij een bordje zien waarop in het Pasjtoe, een in Pa kistan en Afghanistan gangbare taal, staat geschreven: 'Ik wil bekennen'. Rechter Janos Jadi laat zich er niet door beïnvloeden. Eerst wordt de aan klacht voorgelezen, 88 pagina's lang. Een samenballing van gruwelijkhe den die de rechtszaak in Kecskemét de benaming 'het proces van de schande' heeft opgeleverd. Een proces dat het totale gebrek aan respect voor mensen op de vlucht zal blootleggen. De reconstructie van het lot van 71 vluchtelingen bezorgt iedereen rillin- Chauffeur hoort vluchtelingen wanhopig kloppen, maar deur blijft dicht gen. Op 25 augustus 2015 doet 'een klusje' de ronde in Servië. Honderd vluchtelingen in een bos langs de grens met Hongarije willen naar Duitsland. De opbrengst is aantrekke lijk: tot 5.000 euro per vluchteling. De bende van Samsooryamal L. heeft er oren naar. Om drie uur 's nachts worden 71 vluchtelingen in hun smokkelauto geladen, een koel wagen, bedoeld voor het vervoer van kippenvlees. Voor het vertrek krijgen de vluchtelingen te drinken. Dan gaan de deuren die alleen van buiten kun nen worden geopend, op slot. Om half zes hoort de chauffeur klopsignalen. Hij geeft dat door aan de bendeleiders in een begeleidende auto. Op een parkeerplaats wordt koelvloeistof bijgevuld. De deuren van de koelwagen blijven dicht. Op dat moment zouden vluchtelingen nog hebben geprobeerd het rubber rond de deuren open te snijden, in een wanhopige poging zuurstof naar bin nen te laten. Creperen Ruim een half uur later, nabij hoofd stad Boedapest, als de vluchtelingen al zijn gestikt, zou de bendeleider heb ben gezegd: „Ik wil dat zij doodgaan. Dump de lijken in een bos in Duits land." Ook daarna zou Samsooryamal L. herhaaldelijk hebben geroepen: „Ze zullen creperen!" Om negen uur in de ochtend rijdt de koelwagen Oostenrijk binnen. Veertig minuten later wordt de truck met Hongaarse kentekenplaten in een par keerhaven achtergelaten, op de snel weg A4 nabij Parndorf. Als de politie de koelwagen opent, geloven agenten hun ogen niet. In het laadruim liggen de lijken van 59 mannen, acht vrou wen en vier kinderen. Ze zijn afkom stig uit Syrië, Irak en Afghanistan. Bizar is dat de Hongaarse politie de smokkelaars toen al op het spoor was. Het transport werd afgeluisterd. Maar er werd pas na tijdrovende procedures ingegrepen. De passagiers waren toen al dood. Alle bendeleden konden worden in gerekend, op één na, een Bulgaar. Hij is voortvluchtig. De openbare aankla gers eisen een levenslange gevange nisstraf wegens moord tegen de vier hoofdverdachten, de Afghaan Sams ooryamal L. en drie Bulgaren, Metodi G. (31), Vencislav T. (39) en Stoyanov I. (26). Tegen zeven andere verdachten worden lagere gevangenisstraffen ge ëist. „De 71 slachtoffers zaten opeen gepakt in een vrachtwagen in een veel te hete laadruimte zonder ventilatie. Voor hun dood hebben ze luid ge schreeuwd om hulp en op de wanden gebonkt", aldus het rechtbankverslag. Het 'proces van de schande' wordt in Hongarije gehouden omdat de vluch telingen op Hongaars grondgebied stierven. De nieuwe beschuldigingen kun nen betekenen dat het staatshoofd zijn functie moet neerleggen tij dens een corruptieonderzoek. Te mer wordt onderzocht na de ge tuigenis van de miljardair Joesley Batista. Volgens de steenrijke za kenman zouden de president en een assistent jarenlang steekpen ningen hebben geëist. Ze zouden ook zwijggeld hebben laten beta len aan een voormalige voorzitter van het Huis van Afgevaardigden die vastzit. Temer ontkent alle beschuldi gingen en sleept Batista, die in een interview met het tijdschrift Epoca Temer ervan beticht dat hij 'een corrupte groep leidt binnen de re gering', voor de rechter. Als de hoogste aanklager van Brazilië het advies van de politie opvolgt, moet het Congres beslissen of Temer moet worden onderzocht door het hooggerechtshof. Als twee derde van het Congres instemt, moet Te mer gedurende het proces zijn functie neerleggen. De beschuldigingen tegen hem zijn de zoveelste in een rij. Al voor zijn presidentschap was hij voort durend in opspraak wegens mal versaties. Een derde van zijn mi nisters en een groot deel van zijn parlementsleden zijn onderwerp van onderzoeken naar corruptie. Afgelopen april leidde het uit lekken van een geluidsopname, waarop de president een omko ping goedkeurt, tot rellen in ste den. Ook die opname kwam van Batista, in ruil voor strafverminde ring in eigen onderzoeken. Temer zegt dat de opname is gemanipu leerd. Vorige maand besloot het Electorale Hof dat het staatshoofd niet hoeft te worden afgezet. Van der Valk v^l St Zutphen diner**** Ardennen diner**** O www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg donderdag 22 juni 2017 Ik wil dat ze doodgaan, dump lijken in het bos' Hans van Zon Kecskemét De verdachten wor den voorgeleid voor de rechtbank in Kecskemét. fotoafp De federale politie in Brazilië zegt bewijs te hebben gevon den dat president Michel Temer (77) steekpenningen heeft aan genomen om bedrijven te hel pen. Hans van Zon Brasilia/Rotterdam LV.., Voor maar: Geniet in de Bommelerwaard, tussen de rivieren Maas en Waal, vlakbij Den Bosch. 2 nachten in 4* Van der Valk Hotel Zaltbommel (8,8) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi en parkeren Aankomsten t/m dec. Betaal pas bij aankomst! 4* Inntel Hotels Resort Zutphen (7,9) 4* Cocoon Hotel Du Commerce (8,4) 1 nacht incl. ontbijt en gratis wifi 2 nachten incl. ontbijt en upgrade lx diner en rondvaart yi q 50 lx 3-gangen diner Incl. zwembad sauna H 7» Gratis wellness en wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7