Zonnepanelenpark in Biervliet en Hoek Bouw appartementen op twee plekken in Sint Jansteen dichtbij Melda-bad in Koewacht bestaat vijftig jaar 7 Met een bloedhete dag gratis zwemmen en een piratenthema vierde het Melda-bad in Koewacht het vijftigjarig bestaan. Maar hoe lang Koewacht nog een eigen zwembad houdt, is nog maar de vraag. et gros van de auto's aan de Berlaersstraat heeft een Belgisch ken teken. Bij de ingang wappert de Belgische vlag naast de Nederlandse. Verkoe ling zoekende Belgen hebben de weg naar Koewacht gevonden. „Wel tachtig procent van de bezoe kers komt uit België", schat bad meester Boudewijn Rietjens. Riet- jens moet goed opletten, want een Belgisch zwemdiploma stelt min der voor dan een Nederlands. „In België krijg je een 25-meter certifi caat als je 25 meter kunt zwemmen, al zwem je als een hond." Rietjens is van de Koewacht en komt al zijn leven lang in het bad. „Vroeger voetbalden wij op het grote veld. Tijdens een EK of WK was het dan altijd Nederland-België. Dat ging er stevig aan toe hoor." „Niet rennen! Niet rennen!" roept hij nog maar eens. Hij is nog niet uitgesproken of het vlugge jongetje maakt een pijnlijke glijder op het steen voor de springplank- trap. Piet Dam is gekleed als piraat. Piet Piraat dus. Met een tuinslang spuit hij de kinderen nat die over de opblaasbare hindernisbaan klauteren. Hij is één van de vrijwil ligers die het bad draaiende houdt. „Ik kwam hier al als zeventienja rige. Vier jaar terug dreigde sluiting van het zwembad en toen hebben we als dorpsraad ons sterk gemaakt voor de inzet als vrijwilligers. En ja, sindsdien loop ik hier dus nog steeds rond." De ijver van Dam en zijn dorpsraadgenoten werd be loond. In 2012 kreeg het zwembad een flinke opknapbeurt en een nieuwe naam, het Melda-bad. Een eerbetoon aan Melda de Block die als raadslid in de jaren zestig ijverde voor een zwembad voor Koewacht. Hoewel er toen zo'n acht ton in het bad is gestoken, moest de ge meente onlangs weer in de buidel tasten. Mokkend ging de gemeen teraad akkoord om voor een bedrag van 24.000 euro te onderzoeken hoe de conditie van de bodem van het bad is. Het zwembad is van een zachte betonsoort met daarin een polyes ter binnenbak. De werking van het polyester in het verzakkende beton is een bron van zorg. Verschillende Terneuzense raadsfracties lieten weten ernstige bedenkingen te hebben, vooral als het onderzoek oplevert dat er grote onkosten ge maakt moeten worden. Er ligt im- Hetiswel zo dat we elk jaar weer kijken wat we gaan doen met het zwembad in Koewacht mers een prachtig verwarmd bad in Axel, was het betoog. Wethouder Jack Begijn wil voor alsnog niet van sluiting horen. „We hebben vijf openluchtbaden in de gemeente Terneuzen. Als je kijkt naar aantallen bezoekers en hoever de zwembaden uit elkaar liggen, zou je kunnen denken dat Zaam- slag en Koewacht wel dicht kun nen. Maar een zwembad heeft ook een functie. Het zorgt voor contac ten en voor beweging en we zien steeds meer dat senioren er baan tjes willen trekken. Dat is met het oog op de vergrijzing ook een reden om de zwembaden te behouden. Onze financiële positie is boven dien niet zodanig dat het nodig is zwembaden te sluiten. In 2012 heb ben we nog 2,3 miljoen euro in de zwembaden gestoken. Wij willen onze zwembaden op de langere termijn openhouden, maar het is wel zo dat we elk jaar weer kijken wat we gaan doen met het zwem bad in Koewacht." In Biervliet is deze week een infor matiebijeenkomst gehouden over het initiatief. In Hoek vindt dinsdag vanaf 29.30 uur eenzelfde meeting plaats in het Protestantse kerkcen trum. Adrie Neuféglise uit Groede van 'Maak onze regio duurzamer' die al meer van zulke projecten van de grond heeft getild, trekt de kar. Op de loods van Termont en Thomaes aan de Hoofdplaatseweg bij Biervliet is volgens Neuféglise plek voor 280 a 300 zonnepanelen. Een energiecoöperatie neemt het beheer en de exploitatie op zich. Twintig a vijfentwintig deelnemers zijn nodig om het plan te realiseren, is de ervaring die Neuféglise heeft opgedaan in Schoondijke, Breskens, Oostburg en Retranchement. In Biervliet waren deze week ze ventien belangstellenden. Neufé glise verwacht dat er zeker tien daadwerkelijk meedoen. Hij hoopt op minstens evenveel deelnemers in Hoek. „Dan is het rond." Meest in het oog springt het plan van Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren. Dat wil dertig 'zorggeschikte' appartementen bouwen op het voormalige Rabobankterrein aan de Geslechtendijk. Het bankge bouw op de braakliggende lap grond ging vijfjaar geleden tegen de vlakte. De appartementen ko men in een gebouw van twee ver diepingen hoog. Vooral ouderen kunnen er straks gaan wonen. ZorgSaam en Tragel willen er daarnaast dagbesteding in begin nen. Omdat er geen bezwaar is in gediend tegen het plan, lijkt ook op juridisch vlak de weg vrij voor de komst van de appartementen. Bezwaar Bezwaar was er wel tegen de bouw van 'De Kluis' in het voormalige bankgebouw op de hoek van de Wilhelminastraat en de IJsebaert- straat. Overburen zijn het niet eens met het initiatief, dat inbouw van zes appartementen in het be staande pand behelst. De uitvoe ring zou onder meer de ontwikke ling van hun eigen landbouwbe drijf in de weg zitten, schreven de bezwaarmakers. B en W zijn het daar niet mee eens. Het land bouwbedrijf staat toch al tussen de huizen, dus de bouw van de appar tementen legt geen extra beper kingen op, geeft het college in een reactie aan. De gemeenteraad praat ko mende week in commissiever band over beide plannen en neemt er op 13 juli een besluit over. donderdag 22 juni 2017 ZV Piet Dam en Tamara van Bunderen houden als piraat een oogje in het zeil. foto peter nicolai Guido van der Heijden Koewacht - Jack Begijn, wethouder H Inwoners van Biervliet en Hoek kunnen samen deelnemen aan een zonnepanelenpark dat op een loods van groothandel Ter- mont en Thomaes in Biervliet is gepland. Harmen van der Werf Biervliet/Hoek De bouw van appartementen op twee locaties in Sint Jans teen is een stap dichterbij. De Hulster gemeenteraad krijgt nog voor de zomer de kans de bestemmingsplannen voor beide initiatieven goed te keu ren. Martijn de Koning Sint Jansteen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67