£"l C9 Plastic bootjes en zeereuzen Minder belasting en meer subsidie in Hulst Nederlandse 'In Blue' opent Film by the Sea Rekenen 2 TOEZICHT BADSTRAND Dinsdag raakten twee mannen in rubberbootjes in nood voor het Badstrand in Vlissingen. Dat roept de vraag op: is er voldoende toezicht op de Zeeuwse stranden? Commentaar Iet je opblaasbootje naast een zeeschip. Mooi. Deze slagzin zou naadloos passen in de nieuwe tegendraadse reclame campagne van de VW. Ware het niet dat de realiteit te ernstig is om er grapjes over te maken. Dinsdag dreven argeloze toeristen met hun plastic bootjes in de vaargeul voor zeeschepen die vlak voor het Vlissingse badstrand loopt. Een toevallig aanwe zige strandwacht sloeg alarm, iedereen lette goed op, de badgasten kwamen met de schrik vrij. Einde verhaal? Nee, want het is wel heel merkwaardig dat er toevallig een vorm van toezicht was. De betrokken strandwacht zat er in zijn vrije tijd. Wat blijkt? Mooi weer betekent niet automatisch dat de strand- wachten paraat zijn. Zij moeten hun momenten kiezen. Op een zo merse dag kan er toch minimaal of zelfs geen toezicht zijn. De ver klaring is logisch: de strandwacht zwemt niet in het geld. Dus de beschikbare menskracht moet zo effectief mogelijk worden ingezet. Dat betekent vooral in de zomervakantie en in het weekeinde. Ver der is het altijd goed te wijzen op de eigen verantwoordelijkheid van mensen. Dat je op zee, zelfs bij een badstrand, altijd op je hoede moet zijn. Wie in een plastic bootje zonder peddels de Wester- schelde op gaat, is onnozel. Dit alles is echter geen excuus voor het ontbreken van een strandwacht. Toen de toeristen afgelopen dins dag in de problemen kwamen, waren er heel weinig mensen in het water. Dus een minimale bezetting zou al voor het nodige toezicht kunnen zorgen. De Zeeuwse stranden worden er niet idiot-proof door, maar wel veel veiliger. Als je niet in zee hebt gelegen, ben je eigenlijk niet in Zeeland ge weest. Dat is de badcultuur die we willen promoten. Daarbij horen geen zorgen over de veiligheid. Het toezicht van de strandwacht moet vanzelfsprekend zijn, dus niet afhankelijk van stom toeval. De Zeeuwse badcultuur verdraagt geen zorgen over de veiligheid Dat staat in de voorjaarsnota die burgemeester en wethouders ko mende week presenteren aan de ge meenteraad. De onroerendezaakbe- lasting stijgt de komende jaren met slechts 1 procent in plaats van de be oogde 3 procent. Aan een nieuwe subsidieregeling wordt gewerkt. Daarnaast is er ook geld om ver wachte tegenvallers, zoals extra bij dragen aan de GGD en de veilig heidsregio, op te vangen. De bijdrage van het Rijk aan ge meenten komt twee keer per jaar uit het Gemeentefonds. Al dit voorjaar kreeg Hulst daaruit 134.000 euro méér dan was begroot. Dat geld is echter al bijna op voordat het daad- De ozb stijgt met slechts 1 procent in plaats van de beoogde 3 procent werkelijk ontvangen is. De filters in zwembad De Honte in Klooster- zande gingen immers kapot en de gemeente moest bijdragen aan bo demsanering aan de Gentsevaart in Kapellebrug. Al met al blijft er van die extra bij drage nu 7.000 euro over. Dat geld wordt gereserveerd voor verdere 'onvoorziene uitgaven' in de rest van het jaar. ALMANAK Samengestelde gezinnen zijn er tegenwoordig in allerlei soorten en maten. Het is soms even zoe ken in die nieuwe situaties hoe het zit met al de soms verwar rende familierelaties. Zo is de ene halfbroer de andere niet. Een meisje van tien jaar, die de hele week op school bezig was geweest met breuken, dacht er eens over na. Ze was eigenlijk wel blij met de thuissituatie. Toen bleek het rekenen ook thuis bruikbaar: „Hij heeft de zelfde achternaam als ik, dus dan is hij eigenlijk mijn over- de-helft-broer." Oostkade circuit voor Grand Prix The Brightt op Metropolis Poëzieavond met reisgedichten De chemicaliëntanker Arsland vaart langs, een paar honderd meter voor de branding van het volle Bad strand. Mensen liggen te bakken in de zon, showen hun tattoos en spe len in de branding. Het is hoogzomer in Vlissingen, maar nog geen hoogseizoen. En dat betekent dat in principe alleen in de weekenden strandwachten actief zijn. Tijdens de schoolvakantie is er zes weken lang wel dagelijks toe zicht. Dat geldt niet alleen voor de Vlis singse stranden. Nergens in Zee land is op doordeweekse dagen, buiten de zomermaanden juli en augustus, een strandwacht aanwe zig. Officieel althans. „Want als het druk is, zoals in deze periode, pro beren we toch om mensen in te zet ten", zegt Tim Wouters van de Stichting Strandexploitatie Veere. „Maar we kunnen geen minimum bezetting garanderen." Onbetaalbaar Vlissingen was tot dit jaar een gun stige uitzondering. Van t mei tot 15 september was er wel elke dag be waking op de stranden. Vanwege bezuinigingen is dat veel minder geworden. Wethouder Josephine Elliott zegt dat het onbetaalbaar is om, weer of geen weer, altijd strandwachten in te zetten. „We hebben gekozen voor een flexibel systeem. Als we grote drukte ver wachten kunnen we mensen inzet- Pas op voor passerende zeeschepen. 'In Blue' draait vanaf 14 september in de Nederlandse bioscopen. Maar een week eerder is hij dus te zien in alle zalen van bioscoopcomplex Ci- neCity in Vlissingen, tijdens de gala-opening. De cast en crew van 'In Blue' zullen daar ook over de rode loper paraderen. Het verhaal van 'In Blue' gaat over de doorgewinterde Nederlandse stewardess Lin. Als zij tijdens een vlucht naar Boekarest moet helpen bij een bevalling, maakt dit emoties in haar los die ze lang niet onder ogen heeft durven komen. De vol gende dag op weg naar het vlieg veld rijdt Lins taxi de vijtienjarige weesjongen Nicu aan, een jongen die in de ondergrondse tunnels van de stad leeft. Ze besluit met hem mee te gaan naar het ziekenhuis. De toevallige ontmoeting leidt tot een band tussen de twee. donderdag 22 juni 2017 De bijdragen van het Rijk aan gemeenten gaan zo hard om hoog, dat er de komende jaren ruimte komt voor extra uitgaven. In Hulst betekent dat: een min der sterke belastingstijging, vaker toekennen van subsidie en versnelde uitvoering van wegen- onderhoud. Martijn de Koning Hulst Tip? redactie@pzc.nl SAS VAN GENT De Oostkade in Sas van Gent verandert zaterdag in een Grand Prix-circuit met zelfs een waterbak. De tweede Sasse Grand Prix wordt er vanaf 14.00 uur verreden. Niet met raceauto's, maar met gra tis beschikbare skelters (zonder hulpmotoren). Teams kunnen inschrij ven vanaf 13.30 uur. Organisator 'K zijn toch niet te Loat!' heeft een groot prijzenpakket, maar het gaat vooral om de lol. TERNEUZEN De Terneuzense band The Brightt is geselec teerd voor het Talent Stage' op het Metropolis Festival in het Zuiderpark in Rotterdam, op 2 juli. De zevenkoppige groep werd met vier andere acts gekozen uit meer dan tachtig aanmeldin gen. De winnaar krijgt ver schillende prijzen, zoals een optreden op het Een dracht Festival in Rotter dam. The Brightt speelt op 20 juli ook tijdens de Gentse Feesten. KOEWACHT Plildegard Coupé gaat vanavond in de rooms- katholieke kerk van Koe wacht op reis aan de hand van gedichten van haar heeroom Anton van Wilderode, pseudoniem van de Waaslander Cyriel Paul Coupé. Hildegard die zijn nalatenschap be heert, begint om 18.30 uur. Koffie en thee staan vanaf 18.00 uur klaar. De entree is acht euro. Kerk belang Koewacht en de Marnix Ring tekenen voor de organisatie. PLAFONDS Een nieuw plafond in één dag! Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Badgast Theo Giele Vlissingen Passerende zeeschepen veroorzaken soms gevaarlijke vloedgolven Wees hierop bedacht, vooral als u het water ziet wegtrekken. Passing sea-going vessels might cause dangerous tidal waves Be aware, especially when you notice that the water Is drawing back. Passierende Seeschiffe verursachen manchmal efahrliche Flutwellen Beachten Sie dies Insbesondere wenn Sie sehen dass das Wasser wegzieht. www.vlissingen.nl/strand VLISSINGEN De Nederlandse film 'In Blue' opent vrijdag 8 september het festival Film by the Sea in Vlis singen. Regisseur Jaap van Heusden en hoofdrolspeelster Maria Kraakman zullen aanwe zig zijn bij de première. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Meer informatie en tickets voor het openingsgala zie website: filmbythesea.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64