Knusse markf vervangt braderie - 2S fjlny Evoor- CIRQUE PARDI Borsele maakt zich met test op voor klimaatverandering Poortvliet moet het plots zonder cafetaria doen FtST'M 3D juni t/m 9 juli W v i VLISSIHGEN 7 De monteur maakt onze frietpan wel even, dacht Jenny Goudzwaard. Maar de man had een teleurstellende mededeling. BOULEVARD Waar moet ik nu op woensdag mijn friet halen?' Een inwoner van Poortvliet re ageert op Facebook teleurgesteld op de boodschap van Hans en Jenny Goudzwaard. Geheel onver wacht hebben ze hun cafetaria aan de Markt moeten sluiten. De re den: één van de twee frietpannen is kapot. „Het vervangen van de bakwand kost 40.000 euro", stelt Jenny. „Die investering gaan we op onze leeftijd niet meer doen." Hans (62) en Jenny (55) namen cafetaria 't Centrum en het bijbe horende café 23 jaar geleden over. „Ik ben opgegroeid in de horeca en had mezelf voorgenomen daar zelf nooit iets in te gaan doen", vertelt Jenny. „Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan, hè." Het echtpaar heeft nooit een seconde spijt gehad. Al snel bleek dat het café meer Hans z'n ding was, ter wijl Jenny zich ontfermde over het cafetaria. „We zouden het eerst om en om doen", grapt ze. „Maar meneer had na een uur in de snackbar al vier keer z'n vingers verbrand en het vet lag overal. 'Ga jij maar snel naar het café', heb ik toen gezegd." Toen vorige week één van de twee frietpannen uitviel, voorzag Jenny niet direct problemen. 'Ik bel de monteur en vanavond staan we weer te bakken', dacht ze. De man kwam echter met een treu rige boodschap: ondanks goed on- derhoud zat één van de frietpan nen na 20 jaar vol haarscheurtjes. „Verder bakken zou onverant woord zijn", stelt Jenny. Toen stond het horecakoppel ineens voor een lastige keuze. Ver dergaan met één frietpan was geen optie. Het verstand won uiteinde lijk van de emotie en dus werd af gelopen zaterdag de laatste friet gebakken aan de Markt. Het abrupte einde valt met name Jenny zwaar. „Ook voor de inwo ners, want je wil een dorp niet zonder cafetaria zetten. Op een ge geven moment zag ik dat een man, Gelukkig heeft bijna iedereen begrip voor onze keuze die hier al sinds het begin klant is, het briefje op het raam stond te le zen en daarna verbaasd naar bin nen kwam. Dat was moeilijk. Ge lukkig heeft bijna iedereen begrip voor onze keuze. Zelfs een twee dehands bakwand kost nog 20.000 euro. Dat doen we gewoon niet meer." Hans en Jenny kunnen zich nu grotendeels richten op de goedlo pende brasserie De Zeester aan de Oosterschelde bij Gorishoek. Die baten ze al ruim vijfjaar uit. Het café in Poortvliet blijft ook open. „We zien wel hoe lang nog", zegt Hans. „Het caféleven is door strenge regels over het schenken van alcohol en het rookverbod niet meer wat het geweest is." Jenny knikt: „Dat is ontzettend jammer. Een café hoort gewoon te stinken naar rook en bier!" De Markten, het bedrijf dat de braderie in Oud-Vossemeer al jaren optuigt, liet onlangs weten dat het evenement dit jaar niet doorgaat. Er zou te weinig be langstelling zijn onder stand houders. En dat terwijl het op 8 juli toch een drukte van jewel ste zal zijn in het dorp, vanwege de bekende Zevendorpentocht. „We waren toch wel wat on aangenaam verrast door deze boodschap", stelt Rien Thole- naar van restaurant Het Huys van Roosevelt. Samen met zijn kompaan Bas Quist heeft hij di rect actie ondernomen. „We zijn er een paar uur voor gaan zitten. Na flink wat rondbellen, hadden we al heel wat deelnemers. In dit soort gevallen helpt het als je een goed netwerk hebt." Op 8 juli wordt op het Dorps plein het evenement 't Zeeuws MontMartje gehouden. Vrijwel uitsluitend lokale standhouders presenteren die dag Zeeuwse producten en kunstenaars tonen hun werk. In de tuin van de kerk kunnen kinderen uit het dorp hun spulletjes verkopen. Het Roosevelt Informatiecentrum, molen De Jager en de Neder lands hervormde kerk zijn de hele dag open. Verder zijn er op tredens van onder meer jeugd- band Luuzeleven, Popkoor Voix en de band Go for the Groupies. „We hopen een knusse en in tieme sfeer te creëren op het plein, vergelijkbaar met Mont- martre in Parijs", stelt Thole- naar. „Misschien wordt het nog wel leuker dan de traditionele braderie." VliSS'NGEn V' I 4 1 De klimaatverandering stelt de ge meenten voor veel vragen. Zijn er voldoende plekken om water tij delijk op te vangen bij heftige re genbuien? Lopen vitale functies als stroom en waterleiding geen gevaar en hoe zit het met kwetsba ren groepen zoals senioren? Ook droogte kan een serieus probleem worden, oogsten kunnen misluk ken als er niet beregend kan wor den. „Mensen zijn het zich amper be wust, maar je hebt het wel ergens over", zegt wethouder Ad Schenk. Daarom moet iedere gemeente een klimaattest doen. Kijken waar de knelpunten zitten en die ver volgens oplossen. Inventarisatie Borsele is nu begonnen met inven tarisatie. In november wordt sa men met een grote groep externe deskundigen vastgesteld hoe de vlag er bij hangt en wat er moet ge beuren om toekomstproof te zijn. „Het gaat een cultuuromslag ge ven", voorspelt wethouder Schenk. „Mensen moeten mis schien accepteren dat er soms wa ter op straat staat. Maar ze hoeven niet te accepteren dat het in hui zen stroomt of dat rioolwater op straat komt te staan." Klimaatbestendig zijn, gaat niet alleen over bestaande situaties. Het betekent ook wat voor nieuwe plannen. Zo kan het zijn dat op sommige plekken misschien beter niet gebouwd kan worden. donderdag 22 juni 2017 BE Frietpan kapot, zaak op slot Rob Paardekam Poortvliet Hans en Jenny Goudzwaard lachen, maar het valt hen zwaar om te stoppen met hun snackbar, foto LEO ADRIAANSEN -Jenny Goudzwaard Twee uurtjes rondbellen en het was gepiept. Oud-Vosse- meer blijft dit jaar verstoken van de traditionele braderie, maar twee lokale onderne mers hebben daar een mooi alternatief voor weten op te tuigen: 't Zeeuws MontMartje. Rob Paardekam Oud-Vossemeer m koop nu tickets: festivalonderstroom.nl Wat als er heel veel water valt in korte tijd of als het juist ex treem droog is en een waterte kort dreigt? Zijn er voldoende vluchtwegen als een dijkdoor braak dreigt? Allemaal vragen waar Borsele tijdens de kimaat- test antwoord op hoopt te krij gen. Melita Lanting Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61