Jongens Calvijn College willen korte broek dragen II Zeeuwse akkerbouw moet zich beter voorbereiden op extreem weer 10 2 Kurkdroog of kletsnat. Het weer wordt extremer, zeggen Zeeuwse boeren die woensdag in Colijnsplaat samenklonteren op de open dag van agrarisch kennis- en innovatie centrum Rusthoeve en landbouw coöperatie CZAV. Er wordt gewerkt; we zijn geen vakantie aan het vieren Op dit moment snak ken Zeeuwse boeren naar regen. Het blijft voorlopig warm tot zeer warm en als er volgende week een buitje valt, is dat hooguit to millimeter. Bij wie het valt dan. Zuid-Nederland is extreem droog. Voor Zeeland is code rood af gegeven. Het is zo droog dat het ri sico op natuurbranden enorm groot is. Op de akkers is het niet veel beter. Eigenlijk moet het twee keer flink plenzen. Zo'n 25 millime ter per keer. Want oppervlakkig wortelende gewassen als uien en wortelen krijgen het momenteel flink voor de kiezen. Hoewel de sui kerbieten allerminst in gevaar zijn, signaleert akkerbouwer Jan de Put ter uit Hoek dat de bieten te recht omhoog groeien. „Daardoor bedek ken de bladeren de bodem onvol doende en word je grondbed te veel opgewarmd. Dat is nu eigenlijk het grootste probleem." De Putter en ook zijn collega Hans Dieleman uit Biervliet zien de weersextremen toenemen. Vorig jaar verzoop akkerbouwend Zeeland in juli. Gevolg: schimmel in de tarwe, een kleinere gerstoogst en uien die wegrotten. Twee maanden later zaten boeren plots weer te springen om regen. Over het hele jaar was er een neerslagtekort. Dat was najaar 2015 wel anders. Door overvloedige regenval ging 20 pro- cent van de aardappelen verloren. Zo is het elk jaar wel een keer homme les. Aan het gepingpong tussen kurk droog en kletsnat zal de akkerbouw moeten wennen. Het klimaat - het thema van de open dag - is echt aan het veranderen, denkt rundveespe cialist Ard van de Griend van de CZAV en nauw betrokken bij de ruwvoergewassen die op de Zeeuwse akkers staan. „Het enige Je kunt gewassen veredelen, zodat ze dieper wortelen en langer vocht kunnen vinden en vasthouden wat boeren kunnen doen, is de ba kens te verzetten, zich voorberei den op het grillige weer." Hoe? „Door gewassen te verede len, zodat ze dieper wortelen en langer vocht kunnen vinden en vasthouden", zegt Van de Griend. Zijn collega Ruud Janssen, CZAV- akkerbouwspecialist in de buiten dienst, vult aan dat plantverster- kers, die bestaan uit zeewierextrac ten en aminozuren, kunnen helpen om gewassen minder droogte- en ziektegevoelig te maken. „Daar wordt onderzoek naar gedaan." Di recteur Charlottte van Sluijs van Rusthoeve hamert op een goed grondbeheer. „Zorg dat je grond niet dicht loopt, anders loopt het water bij regen meteen weg." Op de proefvelden van Rust hoeve staan gewassen die uitkomst zouden kunnen bieden. Sorghum bijvoorbeeld, een oude graansoort die vooral in Afrika wordt geteeld. Inmiddels is Nederland zo warm dat het veel hittebestendige Sorg hum ook hier een succes kan wor den. „We lichten boeren daarover voor. Ze moeten erover na gaan denken." Beregenen met zoet water is een andere mogelijkheid. In het verzil- tende Zeeland beschikt slechts een klein deel van de boeren over zoet water. De kosten van nieuwe (lange) pijpleidingen zijn enorm hoog en daardoor dikwijls niet ren dabel. Het gros van de Zeeuwen zal oogstverlies voorlopig voor lief moeten nemen. Gedeputeerde Jo- Annes de Bat, die ook zijn neus in Colijnsplaat laat zien, wijst wel op de onderzoeken die lopen naar slimme, lokale watervoorzienin gen. Zo wordt er geëxperimenteerd met kreekruginfïltratiesystemen: aflopend duinwater wordt opgesla gen in een zoetwaterbei in een kreekrug. Er lopen meer initiatie ven. Voor laaggelegen gronden waar door de hogere opwaartse druk geen zoetwaterbei kan wor den opgebouwd, zoals in hartje Schouwen-Duiveland, wordt het systeem Drains2Buffer beproefd. En voor de fruitteelt is er het project Freshmaker: ondergrondse opslag van zoet water. In 2018 zijn de resul taten bekend. Onderwijl stuiven de Zeeuwse boeren over de droge velden van de Rusthoeve. Halverwege staat ge lukkig een koelkast met flesjes koud water. Het zijn niet alleen de akkerbouwers die zich zorgen ma ken over de weersextremen, ook melkveehouders zien de bui han gen. Want, zegt melkveehouder Frits Hereijgers uit Sas van Gent, het ruwvoer staat nu te droog. „Dan moet je voer bij kopen en jij niet al leen, ook je collega's. Dat betekent een run op ruwvoer, waardoor de prijzen omhoog schieten." Of het klimaat echt verandert, weet hij nog niet precies. Er stiefe len boeren rond die nog niet over tuigd zijn. Ad Aarden uit het West- Brabantse Kruisland: „In 1976 was het ook extreem droog." Jongens die op het Calvijn College zitten, hebben het bloedheet. Ze willen met dit warme weer graag een korte broek dragen. Maar dat is op de reformatorische middelbare school niet toegestaan. Leerling Ayke Vaders zette giste ren een petitie op de website www.petities.nl om voor elkaar te krijgen dat het verbod opgeheven wordt. „Het gaat hier om nette korte broeken. Niet om zwembroe ken", verduidelijkt de leerling. De petitie was gisteravond al meer dan 1.200 keer ondertekend. Toch ziet de schoolleiding geen reden om tegemoet te komen aan de wens van de jongens. Volgens rector Bert Vogel van het Calvijn College komt de vraag één of twee keer per jaar op. „De discussie is nu even ontploft, maar het is eigenlijk nooit een probleem." Dresscode Vogel kan zich voorstellen dat de jongens graag een korte broek dra gen tijdens de hitte. „Maar moet je voor die ene warme dag de regels structureel veranderen?", reageert hij. „We hebben met z'n allen ba sisafspraken gemaakt over de dress code. We zijn op school in een werkomgeving. Er wordt gewerkt; we zijn geen vakantie aan het vie ren. Die afspraken houden we in stand." donderdag 22 juni 2017 SD Laat die buien maar komen Akkerbouwers Hans Dieleman uit Biervliet, Jan de Putter uit Hoek en Ad Aarden uit Kruisland (vlnr). Frank Balkenende Colijnsplaat Rondleiding tijdens de open dag -Ard van de Griend, CZAV op de Rusthoeve. foto's marcelledavidse Cornelleke Blok Goes - Bert Vogel, rector

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56