tt I „s I X CIRQUE PARDI p Met de kabouter-TomTom op pad Met de zonen van Moeke liep het goed af 7 FtST'M 30 juni t/m 9 juli - f BOULEVARD VLISSIHGEM EENOUDERGEZIN PROJECT OP KUNSTSCHOUW er kleurrijke stillevens bij. En, niet te vergeten, er werden ook recep ten doorgegeven. Zoals het Eitje a la Moeke dat Marieke (één van de mensen die haar verhaal doet) op donderdagen klaarmaakte als er ook nog moest worden gesport. Herkenbaar Tijdens de Kunstschouw gaat, in Hoeve Batenburg in Ellemeet, het project echt van start. Met een 'groeiwebsite' (alleenstaandeou- deraantafel.nl) waarop mensen hun verhaal en recept kwijt kun nen. De vijftien meest inspire rende verhalen worden er uitge pikt en met een bijpassend stille ven in het boek opgenomen. „Ie dereen heeft z'n eigen verhaal, maar toch is het allemaal herken baar en positief. Ik had dit boekje zelf, toen ik in die situatie zat, graag willen lezen." De herken ning is groot, merkt de kunstenaar ook onder bezoekers van de Kunstschouw. „Net nog iemand, die moest gewoon huilen. Ze kwam er met twee pubers opeens alleen voor te staan". Van den Tols eigen tafel ziet er, vijfjaar later, al weer heel anders uit. Van het Erve en zij werden verliefd en wonen nu een jaar samen. Zijn alle kinde ren thuis dan zitten ze er met z'n zessen aan. Anders met z'n tweeën of met z'n vieren. Een keukenprinses was Marieke (60) niet toen ze er vierentwintig jaar ge leden alleen voor kwam te staan met haar twee zonen. En een rijke prin ses was ze evenmin. Maar een ochtendritueel aan de ontbijttafel, en ook een snel recept voor de don derdagavond, had ze al snel gevonden. Eitje a la Moeke, maakte ze dan klaar. Boter in een pan en een eitje erin. Dooier ka pot maken, peper en zout erop en als laatste de ge raspte kaas. Italiaanse bol doorsnijden en daar het eitje op leggen. Zo ge piept. Wie haar verhaal leest, ziet dat het met haar zonen echt wel goed is gekomen. 'Alleenstaande ouder aan tafel' is alles behalve een verzameling klaagzan gen, vertelt Dorien van den Tol. „Het is juist posi tief. Hoe heb je er een an dere draai aan gegeven? Hoe ben je krachtiger ge worden." Tot en met zon dag 25 juni zijn haar stil levens te zien op Hoeve Batenburg. Beeldend kunstenaar Do rien van den Tols band met Schouwen-Duive- land en de jaarlijkse kunstmanifestatie is hecht. Zij verzorgt al ja ren de invulling bij Ba tenburg. De eettafel is het hart van een gezin. Kom je er als ouder alleen voor te staan, dan moetje nieuwe rituelen zoeken. Dit project is op de Kunstschouw te zien. Opeens, na een schei ding of een sterfge val, er alleen met je kinderen voor te ko men staan. En even niet weten hoe je de rituelen aan de eettafel een nieuwe invulling moet geven. De Kunstschouw is voor beeldend kunstenaar Dorien van den Tol en schrijver Guido van het Erve uit Beek het startschot voor hun project 'Alleenstaande ouder aan tafel'. Van de winter volgt een boek. Die tafelsessies vormen het hart Heel triest en verdrietig. Je mist je partner en je ziet die lege stoel van het gezin, zoals het tweetal het noemt. Beiden kwamen er, na een scheiding, alleen voor te staan met hun kinderen. „En daar zit je dan. Heel triest en verdrietig. Je mist je partner en je ziet die lege stoel. Het bolwerk wat je samen had, valt uit elkaar. Je moet op zoek naar nieuwe rituelen. Er sa men weer iets van zien te maken." Van het Erve en Van den Tol gingen samen met dat uitgangs punt aan de slag. Op zoek naar an dere ouders, die in hetzelfde schuitje hadden gezeten. Hij te kende hun verhalen op, zij maakte VliSS'NGEn i ste'«no ir V nsM- T '1 l/an v "V waar kabouterparadijs gisteren in de Boswachterij Westerschouwen. Een stuk of twintig kinderen waren, met puntmutsen en gestippelde rugtas sen, van de partij bij de opening van het Kabouterpad. Zoals de bijna 2-jarige Sep Beijers- bergen, die met volle teugen met zijn ouders, Camiel en Lilianne, genoot. Voorheen werden onder begeleiding weieens kaboutertrips door het bos gemaakt. Maar het nieuwe pad is op eigen gelegenheid te doen, als de ex- cursieschuur is geopend. En dat is 's zomers elke dag. In de schuur liggen materialen klaar; de rugtasjes en de puntmutsen. Maar ook een echte ka bouter-TomTom: een ketting met gekleurde kralen wijst de kinderen Sep Beijersbergen is enthousiast over het kabouterpad. de weg door het bos. foto wendy janse iij haar stillevens op Hoeve Batenburg in Ellemeet. foto dirk-jan gjeltema Dorien van den Tol zit aan tafel donderdag 22 juni 2017 Zoeken naar rituelen aan tafel Esme Soesman - Dorien van den Tol, kunstenaar koop nu tickets: festivalonderstroom.nl BURGH-HAAMSTEDEHetwaseen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55