Terreurverdachte maakte op IS geïnspireerde video's Syriërs halen vaak gezin naar Nederland Introductieprijs: vanaf 239,- p.m. met Ford Private Lease 4 Go Further De Utrechter maakte die video's via het computerspel Grand Theft Auto. „Het is een storm in een glas water", zegt advocaat Louis de Leon. Hij vertelt dat er bij zijn cliënt sprake is van ernstige psy chische problematiek. „Het is eer lijk gezegd een beetje een sneu verhaal. Deze jongen is van Neder landse afkomst en is geen aanhan ger van IS en ook geen moslim. Hij spreekt niet eens Arabisch. Hij is een beetje verstrikt geraakt in de wereld van het online gamen en de netwerken die zich in die chat- rooms begeven." Toch dacht inlichtingendienst AIVD daar heel anders over. De Utrechter kwam in beeld nadat hij in chatrooms in contact was geko men met IS-aanhangers die al in het zicht waren van de inlichtin gendienst. De Utrechter maakte al een klein jaar video's van het ra zend populaire spel Grand Theft Auto, waarbij crimineel gedrag centraal staat. Daarnaast heeft de gamer de vrijheid om precies te doen wat hij/zij wil. De speler kan bijvoorbeeld stunts uitvoeren, op voetgangers of politiemannen schieten of over de stad vliegen. De opgepakte verdachte maakte andere video's. Hij creëerde in het spel IS-strijders die op bloedige wijze in oranje overalls gestoken gevangenen martelen en dood schieten. Ook is er op de achter grond muziek te horen die bij de propaganda hoort zoals IS die ver spreidt. Zo is ook de vlag van de terreurgroep in beeld. De video's hebben veel weg van de video's die IS zelf verspreidt. Bovendien deelde de Utrechter Volgens zijn advocaat is de verdachte geen IS-aanhanger via Telegram (een soort Whats- App) zijn zelfgemaakte IS-video's en had een groot aantal sympathi santen die zijn video's bekeken. Dat account is sinds zijn aan houding afgelopen donderdag off line. Hoewel De Leon blij is dat de AIVD en de politie scherp in de ga ten hebben wat er op het internet plaatsvindt, begrijpt hij niet waarom er in een persbericht mel ding werd gemaakt van de aan houding van een terreurverdachte. „Dat is hij namelijk niet. Dit is een jongen die probeerde video's te maken die de werkelijkheid zo dicht als mogelijk benaderen. Wat je ziet, is inderdaad niet prettig, ie dereen heeft een ander gevoel voor smaak." De Leon stelt dat zijn cliënt behoefte heeft aan professi onele hulp. „Hij moet tegen zich zelf in bescherming worden geno men." De politie onderzoekt nog of de Utrechter anderen heeft geïnstru eerd bij het vervaardigen van springstof. „In die chatboxen zijn er personen die dat aan hem vroe gen. Hij heeft ze gewezen op een link die via Google heel makkelijk te vinden is. Recepten voor speed of mdma staan ook gewoon op in ternet. Wie kwaad wil, heeft daar mijn cliënt niet bij nodig." De rechter-commissaris in Rot terdam heeft dinsdag het voorar rest van de Utrechter met twee we ken verlengd. ROTTERDAM Voor elke Syrische asielzoeker die naar Nederland is gekomen, reisde later minimaal één gezinslid na. Daardoor verdubbelde het aantal Syrische asielzoekers hier. Eritreeërs haalden veel minder gezinsleden naar Nederland. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat vandaag wordt gepresenteerd. De onderzoekers zijn voor het eerst op grote schaal de gang van individuele asielzoe kers nagelopen. Er is al een tijd discussie over het aantal familieleden dat een asiel zoeker nareist. De Immigratie- en Naturalisatiedienst meldde eerder dit jaar dat het er gemiddeld drie waren. De dienst meldde er wel bij dat het cijfer sterk varieerde per na tionaliteit en dat het een grove schatting was. Vluchtelingenwerk becijferde het aantal op r,2. Het CBS baseert zijn cijfers op ge gevens van alle Syrische asielzoe kers die in 2014 in Nederland wer den opgevangen. Dat waren er 11.000. Zo'n 30 procent van hen haalde al snel één of meer gezinsle den naar Nederland. donderdag 22 juni 2017 Beeld uit een van de video's die de Utrechtse verdachte maakte en verspreidde. De 18-jarige Utrechter die is aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij terroristi sche activiteiten verspreidde op internet onder een pseudo niem bloedige IS-propaganda. Yelle Tieleman Utrecht Alle prijzen in euro's. Ford Private Lease aanbieding van 239,00 p.m. is gebaseerd op de Ford Fiesta Trend 1.15-drs 85pk o.b.v. 60 mndn/lO.OOOkm p.j. Afgebeelde auto kan afwijken van standaardspecificaties. Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot: km/liter: 19,2-31,3; liter/100 km: 3,2-5,2; C02 g/km: 87-118.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4