Documentaire als standbeeld i (A 6 Actrice Rachel Weisz, getrouwd met James Bond- acteur Daniel Craig, speelt het liefst complexe vrouwen. Zoals in de titelrol van het kostuumdrama My Cousin Rachel„Haar mysterieuze kant trok mij aan." Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Wonder Woman Sprakeloos The Mummy Oeuvreprijs voor Aleksandr Sokurov Regisseur verkoopt zijn Gouden Palm Het is moeilijk voor te stellen, maar als tiener was Rachel Weisz (47) te ver legen om te schit teren in de toneel stukken op school. „Ik had toen totaal geen ambitie om te gaan acteren. Ik kreeg ook nooit de hoofdrol", zegt ze in Londen. „Mijn liefde voor dit vak bloeide pas op toen ik op de universiteit van Cambridge met experimenteel toneel in aanraking kwam. De vrij heid die ik toen ervoer is mij nog altijd dierbaar." Inmiddels is Weisz een gevierd filmactrice. Ze heeft een Oscar in haar bezit (voor haar rol in The Con stant Gardener, 2005), speelde in di verse bioscoophits - The Mummy uit 1999 maakte haar bekend bij het grote publiek - maar ook in minder commerciële films zoals The Foun tain (2006) en The Lobster (2015). Bo vendien is zij sinds 2ort getrouwd met James Bond-acteur Daniel Craig. Over haar privéleven is Weisz zo gesloten als een oester. Haar huwe lijk met Craig, die ook zijn privacy als een pitbull bewaakt, vond dan ook in het diepste geheim plaats. Ze wonen in New York met de 11-jarige zoon van Weisz uit een vorig huwe lijk. Te modern De Britse praat wel graag en gede tailleerd over haar vak. Over haar nieuwe film My Cousin Rachel, de verfilming van de gelijknamige ro man van Daphne du Maurier uit 1951. En over haar naamgenoot uit het verhaal: „Zij is eigenlijk te mo dern voor het Victoriaanse Enge land waar zij als immigrant belandt. Voor iedereen in haar omgeving is zij een mysterie. Dat trok mij in deze rol aan. Hoe lang kan ik in deze film de kijker in de waan laten over haar ware karakter? Dat is de uitda ging van deze rol. Niemand begrijpt haar en daarom worden er over haar allerlei leugens verspreid." Het verhaal van Daphne du Mau rier (die ook The Birds en Rebecca schreef, beide verfilmd door Alfred Hitchcock) heeft ook thrillerele menten. „Er zit zeker suspense in dit verhaal. De neef die op haar ver liefd is, denkt dat zij hem vergiftigt. Ook haar voornemen om als onaf hankelijke vrouw in dit milieu te willen leven, wordt niet begrepen." Rachel is het type gecompliceerde vrouw waarop Weisz het patent lijkt te hebben. Ze speelt dan ook steeds vaker in kunstzinnige films zoals twee jaar geleden in The Lob ster. „Europese filmmakers zijn ken nelijk erg in mij geïnteresseerd", al dus de Engelse, die jonger oogt dan haar leeftijd. „Wellicht heeft dat met mijn afkomst te maken. Door mijn aderen vloeit Hongaars, Pools, Winnie In journalistiek opzicht is Winnie een discutabele productie. De docu mentaire geeft een zeer eenzijdig beeld van de echtgenote van Nelson Mandela, wier leven heroïsche, maar ook omstreden daden bevat. Regisseur Pacale Lamche belicht het leven van Winnie Madikizela- Mandela echter vooral vanuit haar standpunt. Hoe zij door het Zuid- Afrikaanse bewind werd gedwars boomd en geterroriseerd, zelfs wat betreft haar privéleven. Ook de be schuldiging dat zij (medeverant woordelijk was voor de moord op de 14-jarige Stompie Moeketsi door (vermoedelijk) haar lijfwachten wordt vooral door de ogen van Win nie Mandela belicht. Haar felle kritiek op onder anderen bisschop Tutu, die haar smeekte om een publiekelijk ex cuus, krijgt geen weerwoord van de man in kwestie. Duidelijk wordt dat de voorvecht ster - inmiddels 80 - een buitenge woon strijdbaar leven heeft geleid. De documentaire, duidelijk bedoeld als een standbeeld, toont haar als een soms verbitterde, maar zeer welbe spraakte vrouw. Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (-) Wonder Woman €805.000 2 (1) Pirates of the Car. €546.000 3 (2) The Mummy €266.000 4 (-) All Eyez on me €255.000 5 (3) Baywatch €187.000 ACTIE Gal Gadot maakt indruk als stripfiguur die anders in elkaar steekt dan haar mannelijke collega's. Ze is oprecht, idealistisch en heeft het beste voor met de mensheid. Ook bevat deze su perheldenfilm bevrijdende humor. Wel is het avontuur iets aan de lange kant. DRAMA Tegenvallende verfilming van de gelijknamige roman van Tom Lanoye over diens aftakelende moeder. De film moet het hebben van de indruk wekkende Viviane De Muynck die bijna geen tekst heeft. Haar tegen spelers stellen weinig voor. ACTIE Tom Cruise speelt de hoofdrol in deze nieuwe versie van The Mummy. De film stelt vooral door het rommelige plot teleur. Een Egyptische prinses wordt uit haar eeuwige slaap gewekt en zorgt voor veel tumult in Londen. Niet erg overtuigend. donderdag 22 juni 2017 PZ De Russische regisseur Alek sandr Sokurov ontvangt tijdens de dertigste uit reiking van de European Film Awards een Lifetime Achie vement Award. Sokurov Rus sian Ark, Mo loch) wordt be kroond voor zijn vakwerk als re gisseur, drama turg en camera man. Sokurov krijgt de prijs later dit jaar uit gereikt: zater dagavond 9 de cember 2017 in Berlijn. Regisseur Ab- dellatif Kechi- che wil de Gou den Palm die hij vier jaar gele den in Cannes won voor La vie d'Adèle, verko pen. Hij heeft geld nodig voor zijn nieuwe pro ject, dat uit twee films be staat. Les dés sont jetés en Pray for Jack gaan over een scenarist en zijn familieverwikke lingen Rachel Weisz kiest voor complexe vrouwen Ab Zagt DOCUMENTAIRE Regie: Pascale Lamche. Met Winnie Mandela. -A.Z. MC -• Momenten uit het strijdbare leven van Winnie Mandela FOTO'S FELIX MEYBURGH, BAH A E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45