Spannende jacht op de forel van Schubert u Lastige keuzes onder de zon m\ l, 2 LINUS F Nobody Speaks Havendagen Wat in 1980 begon als een kleinschalig evenement met twee bootjes en een marktkraampje, is in de loop der jaren uitgegroeid tot een evenement van formaat: De Havendagen, dit weekend in Terneuzen. Terneuzense coverband geeft show van 5 uur Uitgelicht Een 'Linus' is iemand die zijn internet netwerk gratis ter beschikking stelt aan andere gebruikers. Het Linus Piano Quartet weet wat netwerken is. De leden willen met hun vertolkingen het publiek laten meege nieten van hun manier van musiceren. De strijkers Irina Simon Renes (viool), Esra Pehlivanli (altviool) en Joachim Eijlander (cello) vormen samen met pianiste Anastasia Safonova het kwartet. Zij werken nog niet zo lang samen, maar de individuele kwaliteiten van deze musici staan garant voor spraakma kende concerten. Het Linus Quartet opent zondag met het pianokwartet van Turina, gevolgd door het Eerste pianokwartet van Mozart. Die schreef er slechts twee, maar hij is wel de man die aan de basis van het pianokwartet ligt. Hij voegde een altviool toe aan het Pianotrio en legde zijn ziel en zaligheid in deze vorm van kamermu ziek. Zijn pianokwartetten ademen een sfeer van tragedie, turbulentie, innerlijke spanning, energie en nostalgie. Over spanning ge sproken: voeg bij een Roemeense, Turks/Ne derlandse, een Neder lander en een Russi sche nog de Franse con trabassist Olivier Thiery en je hebt een kwintet van internatio nale allure. En je moet met vijf zijn, wil je die ene forel vangen die bij Schubert in een helder beekje zwemt. Zijn lied over het wel en wee van deze forel is overbekend, dat geldt niet voor zijn kwintet. Vooral het vierde deel is interessant, omdat er op het blijde thema van de forel vijf variaties volgen. De melodie blijft herkenbaar, maar de variaties verschillen enorm van karakter: in tempo, kleur, drama en blijspel. Schuberts lied over het wel en wee van deze forel is overbekend In het water van het Veerse meer zitten geen forellen, denk ik, maar samen met Linus wordt de jacht op deze vis heel spannend. DRIE BOEKEN AANHET STRAND Vk,M je kt' 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN P Documentaire Hans van Leeuwen is al vanaf het allereer ste moment bij de Havendagen be trokken. „Ik ben als enige nog over van het clubje dat de eerste editie organiseerde. We voeren destijds met een binnenvaartschip en een visserskotter voor stichting De Zonnebloem. Heel kleinschalig, maar het was gelijk een succes. De lokale VVV zag potentie in het evenement en toen is het balletje gaan rollen. Be drijven stapten in als sponsor, er werd een eerste feesttent geplaatst en allerlei activiteiten werden ont plooid. Tegenwoordig komt er zo'n 50.000 man af op de Havendagen. Waar ik trots op ben, is dat zo goed als alle evenementen en optredens gratis zijn." We hebben alle 100- jarigen uit de gemeente op dit schip mee laten varen In het zevenkoppige bestuur is Hans verantwoordelijk voor de nau tische commissie. Niet bepaald toe vallig, zo blijkt. „In totaal heb ik 42 jaar voor de Verenigde Bootlieden ge werkt. Eerst aan boord als bootsman en roerganger, later ben ik me met de communicatie met de schepen gaan bezighouden. Ik ben nu 65, maar werk nog altijd. Ik ben een soort ma nusje van alles bij Multraship." Het mooiste van alles blijft toch het varen, vertelt Van Leeuwen. „Daarom ben ik ook zo verknocht aan de Ha vendagen. En geloof me, er komen dit jaar een paar echte publiekstrekkers naar Terneuzen. Zoals verschillende reddingsvaartuigen, sleepstoombo- ten en een groot marineschip van de Belgische marine. Het publiek kan op verschillende schepen meevaren. De grote klapper dit jaar is wel de reddingshelikopter. Op zaterdagmid dag is er een grote demonstratie, WHATEVER! donderdag 22 juni 2017 PZ Jeanette Vergouwen houdt van cultuur en vooral van klassieke muziek. Zij is muziek- recensente. Wat: Linus Piano Quartet, Waar: Grote Kerk Veere Wanneer: zondag 25 juni, 15.30 uur Reageren? uitenthuis@persgroep.nl Ofy iftO/vWl Jill Mansell, Ik zie je op het strand Romantisch ver haal over twee zussen en één perfecte man. HARUKI MURAKAMI Haruki Mura kami, Kafka op het strand Wonderlijk mys terie met moord, een strand en pratende katten. zxijxitje aan zee Dick Bruna, Nijntje aan zee Kinderklassieker voor aan zee met een glas limo nade. Bron-, Bol.com B Het Linus Piano Quartet speelt zondag in de Grote Kerk in Veere. foto muziek podium zeeland De persvrijheid in Ame rika staat onder grote druk. Niet alleen presi dent Donald Trump valt herhaaldelijk de media aan en beticht hen van het verspreiden van nepnieuws, ook andere mil jardairs proberen achter de schermen bericht geving tegen te houden die hen onwelgevallig is. De documentaire Nobody Speaks brengt in kaart wat de invloed is van miljardairs op de journalistiek en persvrijheid in Amerika. Vanaf morgen te zien op Netflix. Maritiem feesrte Bas Dingenouts Hans van Leeuwen Waar de landelijke be kende artiesten als 0'G3NE en Lange Frans een show van dertig minuten geven, pakt Whatever! groter uit dit jaar. De Terneu zense coverband met leadzangeres Fran- goise Eier treedt mor genavond maar liefst vijf uur op. In de regio is de band een be kende naam. Regelma tig treedt de band op bij lokale evenementen als de Molenstraat feesten in Klooster- zande en de Moane- blussersfeesten in Schoondijke. De show tijdens de Havendagen in Terneuzen begint om 21.00 uur op het Veerplein. Andere lo kale acts zijn onder andere shantykoor de Dekzwabbers en het duo Liz Richards en Martijn Stam. Met de nieuwe Knausgard lekker buiten zitten of met een filmpje op de bank? Aan het begin van de zomer is dat geen makke lijke keuze, vindt Vivian de Gier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41