Curator zoekt nieuwe koper Waterpark CIRQUE PARDi p Zorg over monument Schuttershof Van De Verademing bestaat tien jaar FlST'M {..M t oevoor,%. 30 juni t/m 9 juli f BOULEVARD IWM VLISSINGEN 7 Marianne van Belzen begon ooit aan kralen van f imoklei. Tien jaar verder staat er een heus familiebedrijf van edelsmeden in Nieuw- en Sint- Joosland. Van De Verademing', heet de onderneming. Naar het dijkhuis aan de Walravenstraat dat een verademing bleek na wonen aan de Middelburgse Seissingel en Klein Vlaanderen. De naam siert de kopgevel van de nieuwe smederij met winkel en gieterij die Klaas van Belzen bouwde. Nog niet helemaal af, maar zaterdag viert het paar met een open dag dat Marianne besloot om van een bezigheid een bedrijf te maken. „Ik was bejaardenver zorgster, maar door een rugaan doening moest ik stoppen. Na een operatie zat ik een halfjaar in het gips." Op zoek naar een bezigheid kwam ze de toen populaire hobby kralen maken van fimoklei tegen. Dat boeide een halfjaartje, toen ging Marianne van kralenkettin gen die ze vond op markten zelf sieraden maken. „Onze jongste dochter reed paard bij Paardoes. Ze vroegen me daar voor een markt om in een kraam te staan met de kettingen. En ze verkochten!" Bij een cursus edelsmeden bij Kunsteducatie Walcheren - doch ter Sanneke deed mee - liep Mari anne weer tegen haar rugletsel aan: ze miste de kracht om in metaal te zagen. Dus ging Klaas ook mee. „Maar na de cursus wilde hij meer. Hij is de opleiding edelsmid gaan doen in Antwerpen. Onze oudste zoon Wilco ging mee." „Bij mijn baas was een reorganisatie. Ik wilde iets achter de hand hebben", legt Klaas uit. „Maar ik had gelijk weer ander werk. Ze kwamen me vragen." Toch maakte hij de oplei ding af en is nu gediplomeerd goudsmit. En Van De Verademing floreert. „We hebben er iedere dag werk aan." Met de workshops die Marianne geeft, met de verkoop en met de specialiteit van het huis: zilveren bloemen. Klaas en Mari anne ontwikkelden een methode of afgietsels te maken van echte bloemen: orchidee, Spaanse mar- Het is de vreugde van de mensen als ze weggaan met iets dat precies bij ze past griet, zelfs een polletje madelief is verworden tot een zilveren beeldje. Binnenin zat het echte plantje, maar dat is door verhitting verpul verd. Klaas reviseerde een oude gietmachine en de familie experi menteert er lustig op los: met kant, notendoppen, ginko-blaadjes en zaaddozen die van de week gevon den zijn op vakantie in Kreta. In de werkplaats heeft de tafel vier smeedplekken: voor dochter San neke, zoon Wilco, en voor Mari anne en Klaas. En soms voor de kleinkinderen. Marianne, trots: „De oudste van twaalf heeft een hanger met een hartje gesmeed in koper en zilver. De kleinzoon van tien wilde een ring solderen; reken maar uit hoeveel zilver je nodig hebt, zei Klaas. Zoveel keer pi." Het familiebedrijf moet het vol ledig hebben van mond-tot- mondreclame. Van het succes op de Nationale Zilverdag in Schoon hoven, waar ze tweemaal de pu blieksprijs wonnen. En van de Veerse toeristenmarkt, de enige die de familie doet. „De mensen komen overal vandaan. Een koor uit Doorn, een bruid uit Helle- voetsluis, uit Amsterdam, Lely stad, Eindhoven," somt Marianne op. Wat de familie verdient, gaat weer op aan machines en materi aal. „Het is de vreugde van de mensen als ze weggaan met iets dat precies bij ze past." Curator Benne van Leeuwen is op zoek naar een nieuwe koper voor Waterpark Veerse Meer bij Arne muiden. Hij had begin dit jaar een koper, Waterrijk Walcheren, maar die komt volgens hem zijn ver plichtingen niet na. Waterrijk wordt gevormd door drie directeuren van Aanne mingsbedrijf Fraanje uit 's-Heer Arendskerke en een Roosendaalse partner. Namens hen laat Han van de Velde, één van de drie directeu ren, weten dat de interesse er nog is. „Maar er zijn problemen bij het verwerven van de gronden bij het park die niet in de failliete boedel zitten. Die hebben we nodig om onze plannen uit te voeren." Van Leeuwen zegt dat hij over legt met de schuldeisers en de grondeigenaren 'over hoe nu ver der'. Volgens hem zijn er andere partijen geïnteresseerd in de over name van Waterpark. Wie, daar laat hij zich nog niet over uit. Hij wil ook niet zeggen waarom Waterrijk Walcheren niet overge gaan is tot het betalen voor de overname. Wel vertelt hij dat het geen bankgarantie gaf toen de overeenkomst werd gesloten om het park over te nemen. „Maar de vennoten van Waterrijk maakten bij het tekenen van de contracten geen financieel voorbehoud. De koop was definitief." Hij gaat niet in op de vraag of hij Waterrijk aan sprakelijk stelt voor het niet nako men van de koopovereenkomst. Van Leeuwen verwacht nog ze ker een maand nodig te hebben voor de zoektocht naar een nieuwe koper. Van de Velde zegt dat Wa terrijk ook meer tijd nodig heeft om tot een oplossing te komen. vL'SS'NGEn V - e Voor- L -f#'' "VU sfe///ng Het Schuttershof Sint Sebastiaan is één van de drie schuttersdoelen in de stad - de andere zijn Kloveniers doelen en Sint Jorisdoelen - en het is een rijksmonument. Vanwege de zorgen van de erfgoedverenigingen heeft het CDA schriftelijke vragen gesteld aan het college van B en W. De partij wil weten of het college mogelijkheden ziet om met de ei genaar te praten over maatregelen om het verval tegen te gaan. Cinema Die eigenaar is horeca-ondernemer Kees Rijn. Hij wijst erop dat het grootste deel van het complex in gebruik is: nachtcafé de Rooie Oor tjes, café Schuttershof en boven deels bij De Spot. „Alleen het ge deelte waar Cinema Middelburg zat staat leeg. Ik ben in gesprek met twee kandidaten. De ene wil er ho reca in maken, de andere kantoren. Eén van beide zal het worden. Ik verwacht dat we later dit jaar een overeenkomst sluiten." Rijn bevestigt dat hij vorig jaar al met de Vrienden van Middelburg en de gemeente heeft gesproken over de bouwkundige staat van het pand. Er is inderdaad achterstallig onderhoud. „Maar het is een rijks monument en we doen het hoogst noodzakelijke." Arjen Drijgers van Heemschut vindt het belangrijk dat het Schut tershof snel weer volledig in ge bruik komt. „Het gebouw stort echt niet meteen in maar de bouwkun dige toestand baart wel zorgen." Het CDA stelt voor om de BV Monumentenbeheer - die is geli eerd aan de gemeente - erbij te be trekken om een restauratieplan te maken. Voor de gemeente is een rol weggelegd omdat Middelburg een belangrijke monumentenstad is, vindt het CDA. donderdag 22 juni 2017 WA Familie van edelsmeden Claudia Sondervan Nieuw- en Sint Joosland -Marianne van Belzen De curator van Waterpark Veerse Meer is op zoek naar een nieuwe koper voor het fail liete park bij Arnemuiden. Emile Calon Arnemuiden V» - a koop nu tickets: festivalonderstroom.nl Stichting Vrienden van Middel burg en erfgoedvereniging Heemschut maken zich zorgen over de bouwkundige staat van het monumentale pand Schut tershof Sint Sebastiaan in Mid delburg. Een deel van het pand staat al langere tijd leeg en er is sprake van achterstallig on derhoud. Maurits Sep Middelburg Marianne en Klaas van Belzen: „We hebben iedere dag werk aan Van De Verademing." foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35