Medici slaan handen ineen om sportblessures beter te behandelen Afgestudeerden kunnen als trainee in dienst komen 4 Met een gezamenlijk Zeeuws traineeship willen bedrijven en instellingen meer hoogopgeleide jongeren naar Zeeland trekken. Omdat we samenwerken vallen de sporters uiteindelijk in het goede bakje Zo'n 25 jongeren, recent afgestu deerd aan een hogeschool of uni versiteit, komen als trainee in dienst bij een Zeeuws bedrijf of in stelling. Ze werken vier dagen per week en volgen één dag per week gezamenlijk een programma met gastsprekers en praktijkcasussen. Als ze het traineeship afgerond hebben, kunnen ze een vaste baan aangeboden krijgen. De initiatiefnemers denken dat jongeren bereid zijn naar Zeeland te verhuizen als er maar interessant werk voor ze is. „Ze willen wel, maar je moet ze iets kunnen bie den", zegt Jorrit Snijder, voorzitter van het Zeeuws departement van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hij refereert aan recent on derzoek van het ZB Planbureau, waaruit blijkt dat een kwart van de jongeren na hun studie naar Zee land terugkeren. De Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW) ondersteunt het traineeship. „Het is heel belang rijk goed opgeleid personeel naar Een traineeship kan ervoor zorgen dat hoogopgeleide jongeren blijven Zeeland te trekken", zegt secretaris Cees Pille. „Er zijn veel interessante werkgevers: provincie, gemeenten, Dow Chemicals en Zeeland Sea ports bijvoorbeeld. We willen de be ste mensen. Een traineeship kan er voor zorgen dat hoogopgeleide jon geren in Zeeland blijven hangen." Verschillende bedrijven en in stellingen hebben al hun eigen trai- neeships, maar BZW en De Maat schappij denken dat het juist goed is als samengewerkt wordt. Snijder: „We kunnen de jongeren hiermee niet alleen een aantrekkelijk per spectief bieden, maar ze kunnen ook een kritische spiegel zijn voor bestuurders." Het is de bedoeling dat de trainees nadenken over Jonge mensen hebben vaak vernieuwende ideeën Zeeuwse vraagstukken. „Denk aan de vernieuwing van de Ooster- scheldekering. Jonge mensen heb ben vaak vernieuwende ideeën. Zo kunnen we de innovatiekracht in Zeeland bevorderen." Steeds meer mensen sporten, dus neemt ook het aantal blessures toe. Huisartsen, fysiotherapeuten, sportartsen en medisch specialisten behandelden die vaak onafhankelijk van elkaar. Maar dat verandert met de oprich ting van SportmedX. Dat is een aparte afdeling in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis waar (para)medici de handen ineen slaan om blessu res te voorkomen en te behandelen. Wie met sporten zijn enkel verzwikt (de meest voorkomende blessure), gaat naar de huisarts of fysiotherpeut. Maar complexe bles sures vragen vaak om een behandeling waarbij huisarts, fysiotherapeut, sportarts en specialist samenwerken. Precies dat gebeurt in Sport medX. Op het eerste oog lijkt het gewoon een poli van het ziekenhuis in Goes en in Vlissin- gen. Maar wie binnenstapt, treft achter de tafel een orthopeed, sportarts en sporttherapeut aan. Anders dan anders trekt het drietal geen tien minuten voor een consult uit, maar een half uur. „Met zijn drieën doen we de analyse en maken we het behandelplan", vertelt jaap Lutt jeboer, orthopedisch chirurg bij het ADRZ. Waarom? „Omdat sporters niet altijd de juiste behandeling krijgen. Ze vallen niet altijd in het juiste bakje. Het gebeurt dat ik mensen krijg die twee maanden geleden de binnenband van de knie hebben gescheurd. Zo iemand wil ik direct vanaf het begin een brace kunnen ge- Het lichaam van een sporter moetje anders benaderen dan dat van een niet-sporter ven om de binnenband te beschermen. Ik loop dan dus acht weken achter." Het gaat dus om de juiste behandeling op het juiste moment, benadrukt Luttjeboer. „Wat ik ook zie is dat sporters naar verschillende artsen gaan, omdat de behandelingen onvoldoende baat hebben." Met tijdverlies en mogelijk onnodige vertra ging van herstel of erger tot gevolg, stelt hij. „Het lichaam van een sporter moet je anders benaderen dan dat van een niet-sporter of van iemand die geen sportletsel heeft." SportmedX is meer dan een poli. „Het is ook een netwerk van geregistreerde sportfysiothera- peuten uit deze regio. Dat is bijzonder, want ei genlijk zijn het allemaal concurrenten van el kaar. Twaalf fysiotherapeuten doen mee en ze verwijzen allemaal naar elkaar. Ieder heeft zijn eigen specialisme. Omdat we samenwerken val len de sporters uiteindelijk in het goede bakje. Dat is wat we willen." Bij SportmedX draait het niet alleen om be handeling van blessures. Nog steeds is voorko men beter dan genezen. Dus draait het ook om sportkeuringen en het vergaren van kennis om die uit te dragen aan sportclubs. „Stel dat ie mand een marathon wil lopen en uit de keu ring blijkt dat degene een hartafwijking heeft, dan voorkom je dus problemen. Voor een keu ring kun je direct een afspraak maken via de af spraakcentrale van het ziekenhuis. Hiervoor is geen verwijsbrief van de huisarts nodig" Tegelijk is SportmedX een keniscentrum. „We weten dat als je op de voetbal de jeugd op een andere manier traint, je kunt voorkomen dat de voetballers hun kruisband scheuren." Bovendien leren de artsen en therapeuten van SportmedX onderling van elkaar. Ik heb al een keer gehad dat ik een MRI wilde aanvragen bij een bepaald schouderprobleem. Dankzij de twee collega's kwamen we er al snel achter wat er aan de hand was en had ik het onderzoek niet nodig. Dat scheelt kosten." donderdag 22 juni 2017 Zeeland zoekt toptalenten Cornelleke Blok Middelburg - Cees Pille, BZW - Jorrit Snijder, Maatschappij voor Nijverheid en Handel Het is de bedoeling dat het trai neeship komend voorjaar begint. SS"* Orthopedisch chirurg Jaap Luttjeboer. fotomarcelledavidse Jeffrey Kutterink -Jaap Luttjeboer, orthopedisch chirurg - Jaap Luttjeboer, orthopedisch chirurg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32