Spelregels Q-koortspatiënt leed ondraaglijk Meisjes 't Honk Kapelle pakken landelijk brons Ti1 2 WILLEM VAN DAM relaties zijn net als pannenkoeken» Column Ik kan me het jongetje nog moeiteloos voor de geest halen. Een jongetje van een jaar of acht, korte broek, ziekenfondsbril letje, Bata-sandalen. Hij stond als enige toeschouwer op een voetbal veld, leunend tegen een doelpaal. Het was in de tijd dat de bal (met veter!) nog 'lederen knikker' of' bruine monster' heette, de spelers kicksen droegen met stalen neu zen en noppen waaruit spijkers staken en de hooligan nog niet was uitgevonden. In die tijd, héél lang geleden dus, stond dat jongetje tegen een doel paal geleund op een winderig ach- terafveld van een groot sportcom plex te kijken naar een wedstrijd tussen het derde van zijn duppie en het zoveelste van ik-weet-niet- meer-welke-vereniging. Het ge beurde in de tweede helft. De mid- voor van het derde van zijn duppie kreeg de lederen knikker voor de rechtervoet, haalde uit en het bruine monster zeilde onhoudbaar in de richting van het doel van het zoveelste van ik-weet-niet-meer- welke-vereniging Wat het jongetje bezielde weet hij nog altijd niet, maar in een op welling balde hij zijn vuistje, maakte zich los van de doelpaal, bokste de bal uit het doel en voor kwam aldus een overwinning van het derde van zijn duppie. Spelers boos, scheidsrechter boos. De sanc tie die het jongetje kreeg opgelegd, was niet gering; hij mocht zich vier lange weken lang niet op het voet balveld vertonen. Dit is een waargebeurd verhaal. Dat weet ik zeker, want dat jongetje was ik. Hoe ik op deze gebeurtenis kom? Ik las ik dat een of andere in stantie weer eens met voorstellen tot spelregelwijzigingen komt om het voetbal wat leuker te maken. Ik heb ook wel een paar suggesties. Zoals: drie cornerspinantie. En: jon getjes van een jaar of acht, die in korte broek, met ziekenfondsbrille tje en Bata-sandalen tegen een doelpaal staan geleund, mogen te allen tijde een bal uit het doel bok sen. De sanctie die het jongetje kreeg opgelegd was niet gering DESTELLING Vandaag: Als het mooi weer is moet er een strandwacht zijn Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Klein watergras op Oesterdam 4 Doornhaai spoelt aan bij Dishoek Electrabel wil wel praten met Wise Veel nabestaanden zijn boos en ge traumatiseerd. Ze zijn ervan over tuigd dat hun dierbaren nog had den geleefd, als medici meer kennis hadden gehad en er eerder een juiste diagnose was gesteld. Ook het feit dat er vanuit Den Haag nooit échte erkenning is gekomen voor hun trieste lot, doet veel pijn. Het kabinet laat in een reactie weten 'zich er zeer bewust' van te zijn dat Q_-koorts grote gevolgen heeft gehad. „De impact is enorm. Dat betreuren wij zeer." In het ver leden kreeg de regering veel kritiek op haar afwachtende optreden bij de Cf-koortsuitbraak. De Nationale Ombudsman adviseerde Den Haag dit voorjaar om alsnog een gebaar te maken richting slachtoffers, als blijk van erkenning. Het kabinet belooft nu voor de zomer met een reactie te komen. Q-koorts, een bacterie die van dier op mens wordt overgedragen, brak in 2007 uit op een geitenboer derij in Herpen, bij Oss, en ver spreidde zich snel over het land. Of ficieel zijn er 74 mensen aan gestor ven, maar vermoedelijk zijn het er veel meer. Vanuit onder meer GGD en RIVM werd de medische wereld op de hoogte gesteld van Q_-koorts. Het Nederlandse Huisartsen Genoot schap (NHG) zegt dat de informa tievoorziening naar huisartsen 'wat traag' op gang is gekomen doordat instanties het 'Q_-koortsprobleem wellicht wat laat hebben onder kend'. Maar Roel Coutinho, toen malig directeur van het centrum infectieziektebestrijding van het RIVM, zegt dat iedere arts op de hoogte was. „Ze wisten het. Maar het blijft een moeilijke diagnose." Huisarts en Q;koortsautoriteit De impact van de Q-koorts is enorm. Dat betreuren wij zeer Alfons Olde Loohuis uit Herpen bevestigt dat laatste. „De (^-koorts- bacterie kan zich op verschillende plekken in het lichaam gaan neste len. Als je als arts niet aan Q_-koorts denkt, vind je het ook niet." Koos van der Velden, hoogleraar Public Health aan het Radboud- umc, voegt toe: „De ernst van chro nische Qjkoorts, vooral qua aantal len, is ook pas later duidelijk gewor den." Het kabinet laat ook weten dat bij de uitbraak veel onbekend was en dat er de afgelopen jaren hard aan is gewerkt om de kennis te vergroten. P8 en 9 KAPELLE De meiden uit groep 6 van basisschool 't Honk in Ka pelle hebben een bronzen plak gehaald op de landelijke finale van het schoolvoetbal. Aan de fi nale deden vijf ploegen mee die zich hadden geplaatst door één van de regiofinales te winnen. Volgens meester Ruben Jobsen hebben de Kapelse voetbalsters gezien de zware omstandigheden een hele goede prestatie neerge zet. „Het was de hele dag erg warm. Ze hebben allemaal tot de allerlaatste seconde meegedaan. De meiden waren erg moe, maar hebben alles gegeven en wisten daarom in de laatste wedstrijd om de derde plek nog te win nen." Aan het schoolvoetbaltoernooi van de KNVB deden dit seizoen in totaal meer dan 240.000 kin deren van ruim 5.800 basisscho len mee. De finales werden op de KNVB Campus in Zeist gespeeld. Abdelhak Nouri, middenvelder bij Ajax, reikte de prijzen uit. middelburg Lezing afgelast EEM DERDE HUWELIJKEN EINDIGT IN ECHTSCHEIDING DE EERSTE MISLUKT ALTIJD - KOEKEN»] donderdag 22 juni 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Als je meer be taalt, komen de technici vanzelf 630 reacties OESTERDAM Onderzoekers van de Universiteit Wageningen hebben Klein watergras gevonden bij de Oester- dam. De ontdekking is bijzonder, omdat Rijkswa terstaat op andere plek ken in de Oosterschelde en Grevelingen probeert Groot zeegras te laten groeien. Dat is heel moei lijk. Eind 2013 is voor de Oesterdam zand gestort om zandhonger tegen te gaan. Op die plek is spontaan Klein watergras gaan groeien. DISHOEK Op het strand bij Dishoek is gisteren een doornhaai aangespoeld. Het dier staat sinds 2015 op de Rode Lijst als zeldzaam en ernstig bedreigd. De populatie is nog hooguit twintig procent van wat die veertig jaar geleden was. De roofdieren heb ben een belangrijke rol in de natuur. Ze ruimen zieke en zwakke dieren op en houden zo de zee gezond. Het aangespoelde dier is voor onderzoek naar het Natuurhistorisch Museum in Rotterdam gebracht. DOEL Antikernenergieorganisa- tie Wise Nederland is verbaasd dat Electrabel, de exploitant van Belgi sche kerncentrales, hen plots uitnodigt voor een gesprek. Dat gebeurt aan de vooravond van de ket ting die tegenstanders 25 juni vormen van de kern centrales in Tihange naar Aken. Tegenstanders eisen zo de sluiting van de cenetrales Doel 3 en Tihange 2, omdat er scheurtjes in de reactor vaten zitten. Een groot deel van de slachtof fers van chronische Q-koorts is gestorven na een erbarmelijke lijdensweg. Dat blijkt uit ge sprekken die het Brabants Dag blad voerde met de nabestaan den van twintig Q-koortsdoden. Richard Clevers Chris van Mersbergen Den Bosch —Reactie kabinet Het meisjesteam van 't Honk viert de derde plaats in de finale. Wegens ziekte van Ar thur Docters van Leeu wen gaat de lezing die hij vanmiddag zou geven niet door. De lezing in de filmzaal van de Abdij in Middelburg zou om 15.30 uur beginnen. Het is nog onbekend of hij op een later moment alsnog naar Middelburg komt om de lezing te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2