25 Grothues gaat naar Polen Becker failliet verklaard Azarenka wint bij rentree INTERVIEW ANNEMIEKE BES Dat ze voorlopig de enige vrouw op de boot van AkzoNobel is, vindt zeilster Annemieke Bes geen item. Op het water is iedereen gelijk. Over een paar maanden debuteert ze in de Volvo Ocean Race. Burgemeester is 'godmother' TRADITIE Natuurlijk gaat er een keer iets gebeuren dat minder leuk is. Ma- teriaalpech, een blessure, iemand die ziek wordt. Daar moeten we dan mee omgaan." Dat ze vooralsnog de enige vrouw aan boord is, vindt Bes een mediadingetje. Kom bij haar niet aan met clichés dat vrouwen mis schien geduldiger, menselijker of emotioneler zijn. „Het enige wat ik weet is dat mannen soms scep tisch zijn om een vrouw mee te nemen, maar dan al snel zien dat het eigenlijk goed is voor de dy namiek. En dan zeggen ze: je kan eigenlijk ook best wel zeilen." begin dit jaar vroeg voor een test periode en haar daarna selec teerde voor de Volvo Ocean Race, die in oktober in Alicante van start gaat en negen maanden la ter finisht in de haven van Sche- veningen. De langste etappe kan wel drie weken duren. „Langer dan 14 dagen was ik nooit op zee. Maar op een gegeven moment maakt het niets meer uit, je telt nachten en weet naar welke tussenstop je onderweg bent. Of het dinsdag of donderdag is, geen idee. Ik zie nergens tegenop, word niet gehin derd door voorkennis. Als zeilster in de olympische klasses wist Annemieke Bes 's ochtends wat een wedstrijddag ging brengen. Op een bepaald tijdstip stonden twee races gepland en als de wind meewerkte, keerde ze aan het einde van de middag terug aan wal. Bootje op de kant, eten in een restaurant, slapen in een bed en de volgende dag pre cies hetzelfde ritueel. Bes (39) noemt dat het pure racen. Afgezet tegen haar huidige leven als zeezeilster lijkt het bijna saai. In de Volvo Ocean Race zit ze straks wekenlang op zee. „Dat is veel afwisselender. Je leeft en werkt op zee, geen dag is hetzelfde. Ik kan genieten van de enorme snelheid die je kan ma ken, maar ook van een zonson dergang, een mooie lucht of een school dolfijnen." Van de bemanning wordt veel gevraagd. Kennis van het materi aal, de elektronica aan boord, al lerlei zeilspecifïeke technieken. Maar Bes is bijvoorbeeld ook ver antwoordelijk voor de voeding. Geen onbelangrijk onderdeel. „Als je elke dag hetzelfde eet, is dat slecht voor het moraal. En als er iemand in de eerste etappe al ziek wordt of veel kilo's verliest, kan je al achterop raken." shore zeilen. Bes doorliep de voorbereiding op de SC A-boot, met enkel vrouwen, maar viel uiteindelijk af voor de Volvo Ocean Race van 2014-2015. „Een teleurstelling. Maar ik wist: dit wil ik." Vanaf de komende editie zijn gemengde equipes toege staan. „Heel goed voor de ont wikkeling van zeezeilsters." De afgelopen jaren zeilde Bes al diverse oceaanwedstrijden (van Sydney-Hobart tot de Sail Ara bian) en in verschillende rollen (van schipper tot navigator). Ze werd zo allround dat AkzoNobel- schipper Simeon Tienpont haar Zilver Juist dat brede pallet van vaardig heden spreekt haar aan. Tot 2012 was ze zeilster op olympische bo ten. Drie keer deed ze mee aan de Spelen, met zilver in de Yngling in Peking als hoogtepunt. Als vrouw in de zeilsport waren de Spelen lang het hoogst haalbare. Totdat vrouwen ook hun plek veroverden in het zogeheten off- donderdag 22 juni 2017 VOLLEYBAL Maret Balke- stein-Grothues (28) veran dert van club. De aanvoer ster van het Nederlands team verruilt de Turkse club Fenerbahge voor de Poolse kampioen Chemik Police. Balkestein-Grot- hues speelde al eerder in Polen bij Sopot. De volley balster stond ook onder contract bij het Italiaanse Bolzano en sinds decem ber speelde ze bij Fener bahge. Met die Turkse club behaalde ze de landstitel. „Deze club is zeer professi oneel en dat is belangrijk voor mij. Ik wil graag spelen in een kampioensteam en in de Champions League." TENNIS Voormalig tennis kampioen Boris Becker, winnaar van zes Grand Slams, is failliet verklaard door het hooggerechtshof in Londen. De Duitser had al langer financiële proble men. De advocaten van Becker hadden 28 dagen uitstel gevraagd voor het betalen van zijn schulden. Dit had de Duitser de tijd moeten geven om zes mil joen euro bij elkaar te krij gen. De schuldeisers wil den hier echter niet in meegaan, omdat de zaak al eens uitgesteld was na een eerdere zitting op 28 april. Ook zou er geen enkel ge loofwaardig bewijs zijn dat Becker het benodigde geld daadwerkelijk bij elkaar zou krijgen. TENNIS Viktoria Azarenka heeft haar rentree na meer dan een jaar afwezigheid gevierd met winst. De Wit- Russin schakelde in de eerste ronde in Mallorca de Japanse Risa Ozaki uit in drie sets: 6-3 4-6 7-6. Aza renka ging vorig jaar na Roland Garros met zwan gerschapsverlof. In decem ber beviel ze van een zoon. De voormalig nummer 1 van de wereld had het niet makkelijk. In de derde set moest ze drie wedstrijd- punten wegwerken. Maan dag zei Azarenka te gelo ven in een sterke come back. „Ik heb echt het ge voel dat ik nooit mijn volle dige potentieel bereikt heb, kan nog altijd verbeteren." 'Niet gehinderd door voorkennis' SCHEVENINGEN Een nieuwe boot moet volgens de traditie door een vrouw worden gedoopt. Voor Team AkzoNobel viel de eer giste ren te beurt aan Pauline Krikke, burgemeester van Den Haag. Zij is daarmee de godmother (bescherm vrouwe) van de boot. Samen met schipper Simeon Tien pont zegende ze de 'Volvo Ocean 65'. Behalve Tienpont is Annemieke Bes de enige Nederlandse. Om de deel name van vrouwen aan te moedigen, mag de beman ning vanaf deze editie 'gratis' worden uitgebreid met één of meerdere vrouwen. In plaats van een boot met acht mannen kan een equipe nu bestaan uit zeven mannen of zeven mannen en één of twee vrouwen, of vijf mannen en vijf vrouwen. Rik Spekenbrink Scheveningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25