20 M ANGELA KIJKT TV Wat de NPO betreft was Paul de Leeuw nog twee weken langer doorgegaan met Lekker Laat!, maar de presentator is eerst toe aan vakantie. „Ik wil wel héél graag dat het terugkomt", aldus de entertainer die terugblikt op een vermoeiende, maar bruisende televisiemaand. Cornell op Cash-album LATENIGHTSHOW TERUGBLIK Benefiet na brand in Londen Hoe doet Omroep MAX dat toch? Van een idee dat op papier te truttig voor woorden klinkt, een programma ma ken waar elke week een miljoen mensen graag voor gaan zitten, mezelf incluis? Oké, met Heel Holland Bakt konden ze afkijken bij het succesvolle voorbeeld van de BBC. Maar geloof me, het had even zo makkelijk kunnen misgaan. De lijn tussen top en flop is uiterst smal bij een wedstrijdje appeltaarten bakken en vlechtbroden kneden in een partytent ge vuld met pastelkleurige keukenapparatuur. En dan We Zijn Er Bijna. Senioren die met caravans rondreizen, klinkt toch niet als een geheide kijkcijferhit. Maar ondertussen. De meest ge stelde vraag in mijn omgeving deze dagen: 'Weet jij wanneer het nieuwe seizoen begint?' zo'n 900.000 andere mensen. Naar een vrouw die adviseert om bananenschil op een wrat te smeren. Naar een jonge Marokkaanse die haar tanden bleekt met gestampte houtskool. En naar een moeder die haar baby tegen de pijn van doorkomende tandjes een ketting met barnsteen omdoet in bed. Een panel van drie huisartsen besluit vervolgens welke huis-tuin- en-keukenremedies interessant genoeg zijn om wetenschappelijk te testen. (Die barnsteen dus niet, die raadden ze uit oogpunt van veilig heid dringend af. Ik zeg het maar even voor mijn eigen gemoedsrust.) Het NPO 1-programma is zo sloom, dat het bijna anti-tv is. Maar tegelijk zit het verduveld slim in elkaar, omdat je er als kijker op ver schillende manieren plezier aan kunt beleven. De één lacht zich een kriek om de zweverige types met hun Klazien uut Zalk-praatjes. Voor de oudere kijker is het een feest van herken ning, al die tips van vroeger toen ze niet voor elk pijntje naar de huisarts gingen, maar groot moeder raad wist. Tenslotte - en dat heeft MAX goed gezien - past het naadloos in de huidige tijdgeest, waarin consumenten zich keer op keer bedu veld voelen door de voedsel- en pharmaceuti- sche industrie en steeds meer mensen op zoek gaan naar alternatieven. 'Biologisch', 'eenvou dig' 'puur' en 'ouderwets' zijn de nieuwe to verwoorden. Helaas blijken veel middeltjes bij officieel on derzoek niet zo effectief als gedacht. Maar dat geeft niks. Het beeld van die jonge vrouw die haar tanden insmeert met houtskool is zo ook goed voor een plekje in de top to van tv-frag- menten van 2017. Quote van de dag Sonja Barend moest weg, Ria Bremer ook. Maar Paul Witteman mag tot het einde der tijden blijven De eerste week was heel span nend. Ieder een was een beetje in de war: wat is hier nu eigenlijk de formule? En het was best zwaar. Er gebeurde zo veel dat ik er 's nachts niet echt van kon slapen. Daarna kwam er toch een ritme in. Mensen kregen ook langzaam door hoe het programma in el kaar steekt." Een dagelijkse latenightshow met een flinke dosis luch tigheid na de talk show van Eva Jinek op NPO 1: het idee werd slechts kort voor de eerste af levering gebo ren. Veel voor bereidings tijd was er niet, geld evenmin. Het produc tieteam be staat uit slechts 19 man; Jinek kan terugval len op bijna Ik wist een enkele keer ook even niet in wat voor programma ik zat het dubbele. Maar Paul de Leeuw kon onmogelijk 'nee' zeggen te gen het experiment van een maand. Morgenavond is Lekker Laat!- in elk geval voorlopig - voor het laatst op de buis. Inhoudelijk werd gaandeweg wat aan de formule gesleuteld. Zo kwam De Leeuw er snel achter dat het 'pornopanel' - een paro die op het boekenpanel van De Wereld Draait Door met recensies van pornofilms in plaats van ro mans - niet moest terugkeren. „Dat werkte maar één keer." Ook liet hij het fietsen naar de studio (aanvankelijk het begin van elke uitzending) varen. „Kijk, als Carré nou in donderdag 22 juni 2017 MUZIEK De Leeuw door met ekker Laat! De afgelopen maand overle den Chris Cor nell is binnen kort te horen op een nieuw Johnny Cash- album. Bekende artiesten zetten gedichten van Johnny Cash op muziek, de bij drage van Cor nell was al klaar. De oud-zanger van Soundgar den pleegde in mei zelfmoord in een hotel. MUZIEK Britse artiesten hebben een nummer uitge bracht om geld op te halen voor slachtoffers van de brand in Lon den. Onder an deren Robbie Williams, The Who en James Blunt doken de studio in voor het lied, een cover van Bridge Over Troubled Water. Verstand Ex-nieuwslezeres Noraly Beyer in De Volks krant over het verschil tussen vrouwen en mannen op televisie. En nu zit ik al weken met open mond naar Gezond Verstand te kijken. En met mij nog Reageren? angela@persgroep.nl Na een maand van dagelijkse latenight- shows gaat Paul de Leeuw nu eerst met vakantie, foto JOHN KRAMER Gudo Tienhooven —Paul de Leeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20