Nederland zwak bij digitale aanval s/oc& EUWS 11 België op scherp na mislukte bomaanslag op Brussel-Centraal DE GOEDKOOPSTE IS GRATIS Volgens de Franstalige omroep RTBF gaat het om 'geschriften in het Arabisch' en om computerbe standen die nog nader worden be keken. In het huis van Z. zouden ook grondstoffen zijn gevonden voor de springstof TATP, die ook bij de aanslagen in Brussel en Parijs is gebruikt. Het huis van Oussama Z., in 'jihadistennest' Molenbeek, werd gistermorgen in alle vroegte uitgekamd. Rechercheurs verlieten de woning kort na het middaguur met tientallen dozen en zakken. Het federaal parket bleef de hele dag erg karig met nieuws. In elk ge val was Oussama Z., van Marok kaanse origine, geen bekende van de veiligheidsdiensten. Bij de poli tie zou hij wel bekend zijn geweest wegens zedenfeiten, en voor een drugsfeit uit 2016, maar voor geen van beide werd hij veroordeeld. Volgens de burgemeester van Mo lenbeek, Francoise Schepmans, was hij gescheiden en woonde alleen. Oussama Z. kwam 2002 naar België en vestigde zich in 2013 in Molen beek. Hij woonde eerder in Vlaan deren en in de Brusselse deelge meenten Sint-Gilles en Ukkel. Vol gens Schepmans 'lijkt hij niet op de aanslagplegers van Parijs en Brus sel', die onderling veel contact had den en een duidelijk netwerk vormden. Hoewel er geen enkele aanwij zing is dat Oussama Z. handlangers had, staat heel België op scherp. Rond de top van Europese staats- en regeringsleiders vanavond, maar ook gisteravond bij een concert van Coldplay in Brussel en op muziek festivals, zoals Rock Werchter en TW Classic, zijn extra maatregelen getroffen. De patrouilles op veelge bruikte trein- en metrostations zijn opgevoerd. Het officiële dreigings niveau blijft na een nieuwe analyse onveranderd op 3. Alleen concrete aanwijzingen voor een nieuwe aan slag zouden een overgang naar 4, het hoogste niveau, rechtvaardigen. Ontsnapt aan erger Meer nog dan dinsdagavond, reali seerde Brussel zich gisteren dat het aan veel erger is ontsnapt. „De be doeling was om veel meer schade aan te richten dan het geval is ge weest", aldus het federaal parket. Dat baseert zich op het gegeven dat de slechts gedeeltelijk ontplofte bom ook spijkers en mini-gasfles sen bevatte. Oussama Z. had zich bewust onder het schaarse publiek op Brussel-Centraal gemengd, maar niemand stond op het mo ment van de eerste kleine ontplof fing dichtbij genoeg om gewond te raken. De koffer brandde daarna als een fakkel en ontplofte opnieuw. Anders dan treinrangeerder en directe ooggetuige Nicolas van Herrewegen dinsdagavond ver klaarde, droeg de terreurverdachte volgens het parket geen explosie ven op zijn lichaam. Onduidelijk is of hij een nepgordel droeg. De draadjes die Van Herrewegen ter hoogte van zijn middel zag zouden bij de afstandsbediening van de bomkoffer hebben gehoord. Onmiddellijk na de twee explo sies rende Oussama Z., 'Allahoe ak- bar' roepend, in de richting van pa trouillerende militairen. Hij werd vrijwel meteen neergeschoten. Fe- De bedoeling was om veel meer schade aan te richten dan het geval is geweest deraal premier Charles Michel roemde de militairen om hun 'koel bloedige en professionele optreden in een urgente en potentieel zeer gevaarlijke situatie'. „We hebben veel erger kunnen vermijden", al dus minister van Binnenlandse Za ken Jan Jambon. De net opgelaaide discussie of Brussel nog langer mi litairen op straat moet houden, is weer verstomd. De militairen zelf, die gisteren ook vanuit het publiek veel lof kregen, klagen dat ze niet zijn opgeleid voor straatsurveil lance, en dat ze de laatste tijd vooral vraagbaak voor toeristen zijn. Al eerder waarschuwde de dienst voor het achterblijven van de digi tale weerbaarheid van Nederland op de groeiende dreiging. Vooral beroepscriminelen vormen een grote dreiging, maar ook andere landen voeren aanvallen uit. Bur gers en de overheid doen hier nog te weinig tegen, zegt de NCTV. Het gat tussen dreiging en maat regelen zou eerder groter dan klei ner worden. Veel organisaties zijn bovendien afhankelijk van buitenlandse aan bieders van online-infrastructuur, zoals Amazon Web, Microsoft en Google. Als zij worden aangeval len kan 'de maatschappelijke im pact' groot zijn, stelt de NCTV. De AIVD en MIVD zien verder dat de ministeries van Buiten landse Zaken en Defensie het vaakst zijn aangevallen met als doel digitaal te spioneren. Die ministeries werden daarbij ook aangevallen door landen 'die niet eerder zijn waargenomen als drei ging'. Er zijn in het rapport geen con crete voorbeelden te vinden van landen die zich met ons 'democra tische proces' bemoeien, zoals bij voorbeeld het geval was tijdens de Amerikaanse presidentsverkie zingen toen de Democratische partij werd aangevallen. Ook de Duitse politieke partij CDU over kwam dit, net als de beweging En Marche! van de Franse president Emmanuel Macron. De groep die de meeste digitale aanvallen uitvoert in ons land blij ven criminelen, die nieuwe me thodes ontwikkelen. Zo versprei den ze bijvoorbeeld ransomware. Hierbij wordt informatie op de computer als het ware gegijzeld: pas na betaling worden de gege vens weer vrijgegeven. Staatssecretaris Klaas Dijkhoff spreekt van een 'zorgelijk beeld'. Het bevestigt volgens hem dat ie dereen nodig is om de digitalise rende wereld veilig te houden: „Bedrijven door bijvoorbeeld geld te reserveren om hun netwerk veilig te houden, gewone Neder landers door digitaal veilige spul len te kopen." donderdag 22 juni 2017 Terrorist was IS-sympathisant De 36-jarige Oussama Z. die dinsdagavond een mislukte bomaanslag pleegde op Brus sel-Centraal, sympathiseerde met Islamitische Staat. De Brus selse politie maakt dat op uit vondsten in zijn woning in Mo lenbeek. Welke dat zijn, maakt Justitie in het belang van het on derzoek (nog) niet bekend. Frans Boogaard Brussel —Federaal parket De Nederlandse overheid, haar burgers en bedrijven zijn nog altijd onvoldoende weerbaar tegen digitale aanvallen. Dat concludeert de Nationaal Coör dinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in het Cy- bersecuritybeeld Nederland (2017) dat gisteren verscheen. Tobias den Hartog Den Haag 1 *Enkel geldig voor individuele verpakkingen. De aanbieding is geldig van 15/6-2/7 2017. i Rechercheurs verlaten de woning van terreurverdachte Oussama Z. na een huiszoeking met tiental len dozen en zakken, fotobelga/brunofahy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11