M. 5 ft a 10 QUEEN'S SPEECH Koningin Elizabeth las de troonrede voor zonder dat premier May een meerderheid heeft in het parlement. De DURde partij die haar gedoogsteun moet geven, geeft de Conservatieven (nog) geen steun. Na de recente aan slagen in Groot- Brittannië en de brand in de Gren- fell Tower was de Queen's Speech, de Britse versie van de troonrede, so berder dan normaal. De Britse konin gin kwam met de auto in plaats van de koets, en paste ook haar kleding aan. Ze verscheen in een blauwe jurk met hoed in plaats van haar normale koninklijke mantel met kroon. Inhoudelijk was de rede mager: de brexit voerde de boventoon, maar er werd eigenlijk niets nieuws over ge zegd. Het waren gebruikelijke tek sten: „We willen succes maken van de brexit. De regeling die we zoeken, moet zekerheid bieden aan burgers en bedrijven". En, een van de lieve lingszinnen van Theresa May: „Er moet een diepe en speciale relatie met Europa komen." Veel omstreden plannen uit het verkiezingsprogramma van de Con servatieven haalden de troonrede niet. Het tekent de huidige staat van de Britse regering: onzeker, weife lend en terughoudend. De voorzichtigheid is niet zo vreemd, want volgende week moet er gestemd worden over de troonrede. Meestal is dat een formaliteit, omdat de regerende partij in Groot-Brittan- nië normaliter een meerderheid heeft in het Lagerhuis. Maar nu is al les anders: bij de verkiezingen van 8 juni raakte de Conservatieve Partij haar meerderheid kwijt. Nu zijn de conservatieven afhanke lijk van de DUP, de Democratie Uni onist Party. De Noord-Ierse partij verkeert ineens in een enorme machtspositie, en houdt May en haar regering al sinds de verkiezingsuit slag gegijzeld. Ze beloven vooralsnog niks, want ze weten: zonder hen haalt de Britse premier geen meer derheid voor haar plannen. De tien Er moet een diepeen speciale relatie met Europa komen zetels van de DUP zijn cruciaal. Het liefst had May vorige week al bekendgemaakt dat de deal met de DUP rond was, en dat ze voor belang rijke stemmingen op hun gedoog steun kon rekenen. Maar de oercon servatieve Noord-Ierse partij maakt het haar in de onderhandelingen over die deal veel moeilijker dan ze dacht. Ze willen meer geld voor Noord-Ier- land, ze willen de bezuinigingen op pensioenen terugdraaien, en meer geld voor de gezondheidszorg. Het is duidelijk dat de kiezelharde Noord- Ierse onderhandelaars zich niet met een kluitje in het riet laten sturen. De DUP wil veel terug voor haar gedoog steun. Onhoudbaar Intussen zijn in Brussel de Brexit- onderhandelingen begonnen, moet het land geregeerd worden en het parlementaire jaar beginnen. Het maakte dat May er voor koos de troonrede voor te laten lezen, zonder er zeker van te zijn dat er voldoende steun voor is. Nu heeft ze nog een week om de Noord-Ierse partij aan boord te krijgen en haar troontrede door het Lagerhuis te loodsen. De verwachting is nu dat May dat wel voor elkaar krijgt. Maar, als de af gelopen weken iets duidelijk is ge worden, is dat er niets zeker is in de Britse politiek. Mocht de DUP-deal toch klappen, en het Lagerhuis van daag tegen de troonrede stemmen, dan wordt Mays positie onhoudbaar. Dan zou het zomaar kunnen dat haar Queen's Speech het einde betekent van haar regeerperiode. donderdag 22 juni 2017 Voorzichtigheid troef in sobere Britse troonrede Suse van Kleef Londen De Britse koningin kwam niet per koets, maar gewoon met de auto naar het par lement. Ook droeg ze geen kroon, fotophotonews May komt aan in het parlement voor de jaarlijkse Queen's speech, foto reuters Koningin Elizabeth in de troonrede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10