Adoptiekinderen uit Spoorloos hopen op snelle en goede afloop 9 Derk Bolt is mogelijk in handen van de onberekenbare guerrillagroep ELN. Die verandert van een politieke beweging in een puur criminele organisatie. De laatste waarschu wing dateert van een paar maanden gele den. De katholieke or ganisatie Sociaal Pas toraal spreekt haar bezorgdheid uit over de groeiende activiteiten van de Colombiaanse 'bevrijdingsbe weging' ELN in het bisdom Arauca, in het oosten van Colom bia. Er worden onschuldige bur gers ontvoerd en ook gedood. Ook voor het noorden van het land luidt de organisatie de nood klok. In Norte de Santander wordt het steeds gevaarlijker. In de regio waar Derk Bolt en zijn cameraman zijn ontvoerd, is het zwaarbewa pende ELN in gevecht met net zo zwaar bewapende lokale crimine len. Het draait om de zeggenschap in een gebied waar voorheen FARC, de grootste Colombiaanse guerrillagroep, de scepter zwaaide. FARC heeft zich uit deze regio te ruggetrokken in het kader van het vredesproces. Lang geleden waren er banden tussen de van oorsprong marxisti sche bevrijdingsbeweging ELN (de Spaanse afkorting staat voor Ejército de Liberation Nationalen militante katholieke priesters. In de jaren 6o zagen die de zogeheten 'theologie van de bevrijding' als antwoord op de sociale onrecht vaardigheid die Latijns-Amerika al eeuwen teistert. Colombiaanse priesters als Camilo Torres (hij sneuvelde bij zijn eerste actie, in 1966) en de uit Spanje overgevlo gen Manuel Pérez vertaalden hun geloof in Christus in een politieke »VeelELN-leiders hebben zich 'omgeschoold' tot drugscrimineel strijd tegen 'zondige' maatschap pelijke structuren. ELN werd meer dan eens intern verscheurd door de onderlinge strijd van 'religieu zen' en marxisten. De laatsten kre gen halverwege de jaren 70 defini tief de bovenhand. ELN specialiseerde zich vanaf die tijd in ontvoeringen. De revo lutie werd vooral gefinancierd door duizenden ontvoeringen van met name personeel van interna tionale oliebedrijven. Daarnaast werd de zogeheten revolutionaire belasting geheven op de teelt van coca. De banden met de kerk wa ren toen al lang verbroken. In 1999 kidnapte ELN in een keer 186 gelo vigen tijdens een kerkdienst in Cali en in datzelfde jaar werd ook een vlucht gekaapt met 43 passa giers. Voor allen moest losgeld worden betaald. Anders dan de strakker georga niseerde FARC geldt ELN als een onberekenbare organisatie. Er heerst doorlopend een interne machtsstrijd, waarbij partijen el kaar liquideren. Veel ELN-leiders zijn voor zichzelf begonnen en manifesteren zich als pure drugs criminelen. ELN heeft aan kracht ingeboet, maar zou nog steeds een kleine 2.000 man tellen. De moeder van Mauricio Plat vond het dit weekend al vreemd. De appjes die ze cameraman Eu- genio Follender stuurde om hem succes te wensen in Colombia, kwamen niet aan. En ook pre sentator Derk Bolt bleek onbe reikbaar in het land waar haar adoptiezoon werd geboren. Mauricio: „Gewoonlijk wordt er wel terug-geappt, vanuit Co lombia." Gisterochtend hoorden Mau ricio en zijn moeder over de ont voering. Bolt werd gekidnapt met de cameraman die Mauricio en zijn familie een week lang filmde. Van achter de lens zag Follender hoe Plat en zijn broer door hun biologische moeder in de armen werden gesloten. Het schept een band tussen de programmamakers en de kinde ren die zo lang de knagende on zekerheid voelden. Wie zijn mijn vader, moeder, broers, zus sen? Hoe is het op de plaats waar ik vandaan kom? Dat te weten is een van de grootste cadeaus die Rodrigo van Rutte ooit ontving, dankzij het programma. Hij is op nu in Co lombia, waar hij niet alleen tijd doorbrengt met zijn 'nieuwe' fa milie, maar ook de cultuur leert kennen en de taal onder de knie krijgt. „Het is emotioneel om te horen over de ontvoering. Ter wijl mijn familieband bloeit en groeit en ik word geraakt door de manier waarop Colombianen pretentieloos blij kunnen zijn, gebeurt dit. Het is zo zuur." In de eerste plaats voor Bolt en zijn ca meraman. Maar ook voor het land dat net een wat beter imago kreeg en nu opnieuw als gevaar lijk in het nieuws komt. En dan zijn er nog al die adop tiekinderen die nog geen duide lijkheid hebben. Wat zal deze ontvoering voor hen betekenen? Zal het programma ooit nog ge- Het is emotioneel om te horen over de ontvoering. Het is zo zuur varen durven trotseren om hun vragen te beantwoorden? Van Rutte: „Soms zul je risico's moe ten nemen om antwoorden te vinden." Dat realiseert ook John Edens uit Apeldoorn zich, die eveneens werd geholpen door Spoorloos. „Soms heb ik gedacht dat het be ter is je familie niet te vinden, want je komt in zo'n andere cul tuur terecht en dat is wennen. Maar het fijne is dat ik nu weet hoe het zit." Dat gunt hij ande ren ook, net zoals hij Bolt en Fol lender een snelle en behouden terugkeer naar Nederland gunt. Mauricio durft daar op te ver trouwen. „Ze hebben wel voor meer hete vuren gestaan. Ze gaan het wel redden." woensdag 21 juni 2017 ELN leeft van ontvoe ringen. Daarvan zijn meestal Colombiaanse politiemannen, militairen en burgers het slachtof fer. Soms kidnappen ze grote groepen in een keer, zoals in 1999, toen een vliegtuig met 43 passagiers werd ge kaapt. In dat jaar gij zelde ELN ook een kerk met 186 gelovigen. Afgelopen maand bevrijdden de Colombiaanse politie en het leger nog acht personen uit handen van guerrillastrijders. De ontvoerders maakten waarschijnlijk deel uit van het ELN. fotoepa Mauricio Plat kon dankzij Spoorloos zijn biologische moe der omarmen. Hij stamt uit een gezin met twaalf kinderen. ELNvan priester tot drugsbaron Bob van Huët Rotterdam/Bogota De ELN heeft in februari militair Fredy Moreno vrijgelaten in het kader van het vredesoverleg met de regering, fotoafp De adoptiekinderen die Spoorloos hielp, wachten in spanning op nieuws, over de programmamakers die hun leven voorgoed veranderden. Carla van der Wal Hilversum - Rodrigo van Rutte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9