Gijzelaar Jan Vincent Meertens Ontvoeringsindustrie is op zijn retour 8 ONTVOERING DERK BOLT Spoorloos-presentator Derk Bolt en zijn cameraman, Eugenio Follender, hebben waarschijnlijk vette pech dat uitgerekend zij zijn ontvoerd. Een hok van één bij vier meter. Steenkoud en slechts een juten zak om op te zitten. Daar moet Meertens het mee doen als tien gewapende guerrilla's van M-19 op 19 februari 1988 hem en nog een collega meenemen naar de hoogvlakten van Colombia. Acht maanden zit Waalwijker Meertens hier vast, terwijl zijn vrouw op het punt staat te bevallen. Een situatie om wanhopig van te worden, maar hij moet het loslaten. „Als ik daar continu mee bezig was, hield ik dit niet vol. Ik moest me richten op mijn eigen situatie", zegt hij. Meertens verzint de gekste din gen om zich bezig te houden. Zingt liedjes met zelfgemaakte teksten. Doet gymnastiekoefe ningen. Geniet van het geritsel van de eucalyptusbomen, die hij niet kan zien. Zorgt dat hij een vast dagritme opbouwt en blijft eten. Ook na het zoveelste bord rijst en bonen. Met zijn gemaskerde bewakers probeert hij een band op te bouwen om enige 'luxe' te be machtigen. Zo krijgt hij na we kenlang onderhandelen einde lijk een stuk chocolade. Een maaltijd met vlees. Een extra douche en een klein stoeltje om op te zitten. „Ik was zo afhanke lijk als een baby. Als het dan toch lukt om zit soort dingen voor elkaar te krijgen, voelt dat als een enorme overwinning." Op de muur houdt Meertens met krasjes bij hoe lang hij al vast zit. Elke keer als hij denkt dat een vrijlating op handen is en dat toch niet zo blijkt te zijn, krijgt hij een psychische klap. En hoe vaak heeft hij niet ge hoord dat ze hem toch zouden doodschieten als er geen losgeld wordt betaald? Zijn collega, die elders vastzat, komt vrij. Maar de onder handelingen voor Meertens lijken te mislukken. Nog maanden zit hij vast. De geboorte van zijn zoontje Laurens ver neemt hij uit de krant. Tot op 3 oktober plotse ling militairen binnenvallen op de plek waar zijn ontvoer ders hem vasthouden. Ze schie ten meerdere bewakers dood. „Gefeliciteerd. U bent vrij", hoort hij de man zeggen. Het nieuws over de ontvoering van Bolt en Follender raakt hem. „Het is schokkend. Voor henzelf, maar vergeet ook de fa milie niet. Zij krijgen alles mee in de onderhandelingen. Daar heb je als gegijzelde geen weet van." Toch heeft hij vertrouwen in een goede afloop. „Een mens heeft veel kracht om te overle ven in zich." De tijden zijn veranderd. Hoewel Colombia aan het eind van de vorig eeuw een sinistere reputatie genoot als 'ontvoeringscentrum van de wereld', is het aantal ontvoeringen de afgelopen zeventien jaar dras tisch verminderd. De belangrijkste reden van deze afname? Vredesbesprekingen met guerrillagroepen als de FARC en het kleinere ELN. Behalve gerichte ontvoeringen om politieke conces sies of vrijlating van gevangen strij ders af te dwingen (wereldberoemd werd de ontvoering van presidents kandidaat Ingrid Betancourt), gros sierden beide clubs ook in wille keurig kidnappen. Hele bussen werd ontvoerd, waarbij familieleden grof geld moesten betalen om de oorlogskas van de strijdgroepen te spekken. Van dat losgeld werden wapens ge kocht en guerrilla's betaald. Een andere reden dat het feno meen is afgenomen, is dat de Co lombiaanse overheid meer grip heeft gekregen op het land. Er zijn steeds minder no-gozones waar guerrillagroepen nog heer en mees ter zijn. Sinds de jaren 70 zijn in Colom bia tienduizenden mensen gekid napt. De meesten werden na beta ling van losgeld vrijgelaten, een aantal werd vermoord of kwam om bij bevrijdingsacties van de politie. Zeventien jaar geleden waren er nog 10 ontvoeringen per dag. In 2014 waren dat er al minder dan 1 per dag, ofwel 277 voor het hele jaar. Dat blijkt uit cijfers van GAULA, het anti-ontvoeringsbureau van de regering. Er is twijfel of de afname echt zo spectaculair is, omdat de re gering er veel aan gelegen is posi tieve cijfers te presenteren. Met zo'n reputatie als ontvoeringscentrum van de wereld is het immers lastig buitenlandse investeerders te trek ken. Niet alle ontvoeringen worden geregistreerd, denken experts. Volgens datzelfde GAULA zijn ontvoeringen tegenwoordig voor 75 procent het werk van 'reguliere' cri minele organisaties, meestal drugs kartels. De resterende 25 procent wordt verdeeld tussen FARC en ELN (samen goed voor 23 procent) en extreemrechtse organisaties. Volgens een lokale woordvoerster van het Internationale Rode Kruis zijn de slachtoffers tegenwoordig vooral pechvogels. Mensen die op de verkeerde tijd op de verkeerde plek waren. Het overgrote deel van de ontvoerden zijn Colombiaanse burgers en politiemensen of mili tairen, die vooral door de guerrilla's worden gekidnapt. Een heel klein deel betreft buitenlandse toeristen en buitenlanders die voor hun werk in Colombia zijn, zoals Derk Bolt. Miljonairsritje Niettemin blijven ontvoeringen een onderdeel van het leven in Co lombia. Er zijn zelfs moderne vor men bedacht. Een beruchte is de 'paseo millonario', het 'miljonairs ritje'. Daarbij worden passagiers van een bus of een taxi gedwongen naar de dichtstbijzijnde geldauto maat te rijden en daar met een pi stool op het achterhoofd te pinnen. Volgens GAULA volgen criminelen tegenwoordig ook een andere tac tiek. In plaats van personen echt te ontvoeren, persen ze bedrijven af met intimidatie en de dreiging per soneel te ontvoeren. Als het bedrijf niet betaalt, wordt er iemand ont voerd. Veel van dit soort criminali teit wordt niet gemeld uit angst voor represailles. woensdag 21 juni 2017 In september 2016 werd de vrede tussen de Colombiaanse regering en FARC gesloten. FOTO ANP De Neder landse FARC- strijdster Tanja Nijmeijer. FOTO GETTY IMAGES Afgelopen maand bevrijdden de Colombiaanse politie en het leger nog acht personen uit handen van guerrillastrijders. De ontvoerders maakten waarschijnlijk deel uit van de ELN. foto epa Ik was zo afhankelijk als een baby' Jan Vincent Meertens weet wat het is om in Colombia te worden ontvoerd. Het over kwam hem in 1988. Raymond Boere Waalwijk/Bogota Domweg pech voor Derken Eugenio? ff s Bob van Huët Rotterdam/Bogota Afname ontvoeringen Colombia 4000 2000 2005 ©210617 BRON: GAUL 2010 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8