NYNKEDE JONG Media in Colombia verbaasd over trip naar criminele regio 6 ONTVOERING DERK BOLT Column V" Het moest er weer eens van komen: een rapport van de Partij van de Arbeid over de toekomst van de partij. Nergens zijn ze zo goed in het schrijven van rapporten over het eigen functio neren als bij de sociaaldemocraten. Rapporten die ze altijd namen ge ven die klinken als hits van Marco Borsato: 'De scherven opgeveegd', 'Bewogen beweging' en 'Onder een gesloten dak groeit geen gras'. het land in om te horen wat er an ders zou moeten. Kort gezegd: de partij moet weer een brede volks beweging worden. Ze hebben het binnen de partij eerder voorge steld, maar nu moet het er ook echt eens van komen. Bewegingen doen het de laatste tijd goed. GroenLinks met zijn meetups en Facebookmeetings, lijkt tegenwoordig meer op een beweging dan een partij. En dat spreekt de mensen aan. Het klinkt namelijk lekker vrijblijvend, een beweging. Je loopt een eindje met de protestmars mee. Maar zodra het gaat over zaken die je niet echt aanspreken, kun je best eens een meeting over slaan. Een brede volksbe weging dus. Want Depla stelt in zijn rap port ook dat de neder laag van de PvdA te wijten is aan het ver splinterende politieke landschap, vol kleine groepjes met hun eigen kleine partijtjes. De 'net- flixisering' van de sa menleving, noemt De pla dat. Ik gok dat hij be doelt te zeggen dat we in onze ei gen laptop gedoken totaal opgaan in onze eigen wereld, of dat we snel kiezen, maar als het ons niet bevalt ook snel weer switchen. Zoiets. anders zou kunnen uitleggen. Door Netflix kijk ik in ieder geval veel minder pulp op televisie. Ik kies precies wat ik graag wil zien. Er staat hier nooit meer een afle vering van Groeten van Max aan omdat ik te lui ben om de af standsbediening te zoeken. Een netflixiserende partij is nog helemaal geen slecht idee, mits dat een partij is die net als Netflix ge richt en gefocust is. Die kwaliteit levert. Die iets toevoegt aan het huidige aanbod. Maar alsjeblieft, word geen beweging. Anders kun nen jullie over vier jaar weer zo'n Marco Borsato-rapport schrijven. Een brede volksbeweging is eerder voorgesteld, nu moet het er echt van komen Zo werd Bolt in Ghana bijna in een cel gegooid waar 'wit mannenvlees van harte welkom was'. In Colom bia en Indonesië werden ze eens onder schot gehouden. „Terwijl onze auto werd doorzocht, rukte iemand het portier open en zwaaide met een mes", vertelde Bolt in 2013 aan het AD. In de Colombiaanse hoofdstad Bogota reden ze in een hoeren- buurt in een fuik. „Dat was klote, want iedereen had gezien dat we opnames door het raam maakten. Plotseling kwamen schaars ge klede dames en heren op ons af. Inmiddels weet ik dat je in die lan den gevaar loopt als er volkswoede tegen je gericht is. Kijk naar die ge vierendeelde en onthoofde scheidsrechter in Brazilië. Soms is het in bepaalde situaties schrik ken, maar we zijn met z'n tweeën, houden elkaar goed in de gaten en het helpt dat we zes talen spre ken." Follender is de vaste cameraman van het Spoorloos-team en heeft ja renlange reiservaring. Hij is de be ste vriend van Bolt, die hem graag een weerwoord geeft en is volgens zijn Linkedin-profiel 'altijd op zoek naar het unieke alleszeggend beeld'. Bolt: „Het is goed om je af en toe te spiegelen aan anderen." Colombia en Brazilië blijken zijn favoriete bestemmingen. Bolt voelt zich goed bij de Zuid-Ameri kaanse cultuur en betitelt Colom bia in het AD als een land waar hij goed zijn werk kan doen. „Colom bia en Brazilië vind ik leuk. Er wo nen aardige mensen en het is er gemakkelijk filmen. Geen gezeur over toestemmingspapieren of vergunningen. Mits je sommige wijken mijdt, voel je je er veilig." De presentator zegt ook 'ervaren genoeg te zijn' om risico's te her kennen 'en vervolgens te vermij den'. Bolt werkt al sinds 1991 voor het programma dat wereldwijd naar verdwenen familieleden van Ne derlanders zoekt. De presentator maakt zo'n twaalf grote reizen per jaar, die elk bijna twee weken du- We letten goed op elkaar en het helpt dat we zes talen spreken CATATUMBO ren. In totaal is hij de helft van het jaar op pad voor de KRO-NCRV. Hij is gescheiden, woont in Am sterdam en heeft een zoon, David van 22, en dochter Isabel (19). De band met zijn kinderen is heel hecht, zo vertrouwde hij vier jaar geleden Het Parool toe. „Ze zijn van jongs af aan gewend aan mijn levensstijl. Ik zei bij elk vertrek: 'Papa komt altijd terug.' De kinde ren zouden het je zelf moeten zeg gen natuurlijk, maar volgens mij hadden ze het gevoel dat ze op die woorden konden vertrouwen. Ik denk dat ik goed met ze ben omge gaan, nog steeds." Ook gaf Bolt aan een goede band met zijn ex te hebben. „We kun nen nog prima met elkaar overweg en we gaan zelfs samen op vakan tie en zo." Toch lijkt de televisiemaker ge maakt voor een single bestaan. „Ik ben tevreden alleen. Als ik thuis kom kan ik doen wat wik wil." Speel gratis mee en maak de Tour nóg spannender! woensdag 21 juni 2017 Karin de Groot toont de Gouden Televizierring, die zij samen met Derk Bolt in 2001 won voor Spoorloos. Karin de Groot stopte kort daarna als presentatrice van het programma, foto anp @nynke ^anoo Deze keer mocht partijcoryfee Paul Depla Terwijl je die 'netflixisering' ook Bolt, vaker bedreigd, kent risico's van 't vak De in Colombia verdwenen Spoorloos-presentator Derk Bolt (62) en zijn cameraman Eugenio Follender kennen de ri sico's die ze lopen bij hun werk. Ze zijn al eerder in gevaarlijke situaties beland. Suzanne Borgdorff Rotterdam/Bogota De streek waar twee Nederlan ders zijn verdwenen in het noorden van Colombia geldt als vrijwel de gevaarlijkste in heel het land. De regio heet Cata- tumbo, maar door de grote ver scheidenheid aan drugsben des, criminelen, geheimzinnige sluipschutters, extreemlinkse en extreemrechtse strijdgroe pen wordt het centrale deel door Colombiaanse militairen ook angstig 'Tarraquistan ge noemd.Die bijnaam is afgeleid van het dorp El Tarra waar af gelopen weekend volgens de autoriteiten Derk Bolt en zijn cameraman Eugenio Follender zijn ontvoerd. Colombiaanse media verbazen zich over de reis van de twee, omdat die kennelijk niet is ondernomen in samenspraak met en onder be scherming van de autoriteiten. Die zijn er echter niet de baas. Colombiaanse media stellen dat in de bergachtige regio van bijna 300.000 inwoners, voor namelijk straatarme boeren, de staat geen gezag meer heeft. Daag jouw vrienden, collega's en familie uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6