V Veel begrip voor nachtafsluiting geldautomaten Ronde van dertig kilometer langs vier verschillende boerenbedrijven Hl Open deur bij vier bedrijven Jubileumboek voor 100 jaar toneel Steen 7 M. De ZLTO-afdeling Agrarisch West organiseert een tocht met fiets of auto langs vier agrarische bedrijven in West- Zeeuws-Vlaanderen. Met'De Boer Op 2.0' wil de organisatie laten zien dat geen enkel boerenbedrijf gelijk is. zv De familie Risseeuw heeft een biologisch landbouwbedrij f in Schoondijke en is één van de deelnemers die open deur houdt. Hans Ris seeuw zette samen met zijn vrouw in 1974 een agrarisch bedrijf op. Twintig jaar lang waren zij gang bare boeren, maar in 1992 besloten ze over te schakelen naar biologi- Er gaat veel extra tijd zitten in biologisch boeren, maar dat is het zeker waard sche landbouw. „Ik kreeg een af keer van chemische toepassings mogelijkheden en zag geen toe komstperspectief in gangbare landbouw. Ik wilde een nieuwe uitdaging", vertelt Risseeuw. De familie doet nu al zo'n vijfentwin tig jaar aan biologisch boeren. Ze rv £7 V-' -£i,: mWÉ* gebruiken geen kunstmest en be strijdingsmiddelen meer, maar dierlijke mest. „Er gaat veel tijd zitten in het schoonhouden van de gewassen, omdat we bijna alles met de hand doen. Maar het extra werk wordt zeker beloond." Vol gens de boer willen steeds meer mensen weten waar hun voeding vandaan komt. Er is een groeiende groep consumen ten die zijn pro ducten afneemt. „We dachten eerst dat biologische voeding een hype was maar nu denk ik dat het nog meer gaat groeien." Gelukkig heeft Hans Risseeuw dan ook een opvolger: zijn zoon Reint, die een opleiding afrondde aan het opleidingsinsti tuut voor biologische landbouw in Dronten. Ook dochter Hannah helpt, naast haar parttime job in het onderwijs, mee in het bedrijf. Zij rondde on- langs dezelfde opleiding af als haar broer. „Ik heb warme gevoelens voor het bedrijf dat mijn ouders en broer runnen en veel interesse in het biologisch boeren. Het zit in de genen", vertelt ze. En het is na tuurlijk gezellig om als familie sa men te werken. „Af en toe ook las- B0ER0P2.0 tig, maar dat is logisch", zegt Reint. Hans: „Ik zou wat afstand moeten nemen. Maar dat is moei lijk, omdat ik het zo leuk vind." Zaterdag staan tijdens De Boer Op 2.0 alle landbouwmachines buiten. Daarnaast zijn er foodtrucks en ac tiviteiten voor kinderen. SINT JANSTEEN Toneel Steen brengt op 18 november haar ju bileumboek '100 Jaar Toneel Steen. Voor en achter de scher men' uit. Het boek vertelt de ge schiedenis van de Camere van Rhetorica Sint Jan ten Steene. De club werd in 1917 tussen pot en pint opgericht en viert haar hon derdjarig bestaan met een open dag op 18 november. Het boek wordt dan officieel gepresen teerd. Een exemplaar reserveren voor tien euro kan via de website toneelsteen.nl/jubileumboek. Vanaf 1 november kost het boek vijftien euro. Marcel Verhage, die dinsdagoch tend over het Plein in Zaamslag loopt, heeft daarom alle begrip voor de nachtelijke afsluiting van aller eerst de geldautomaten in Zaam slag en Koewacht. Hij is niet de enige voorbijganger die er zo over denkt. Clauda Freriks die bij één van de bakkers aan het Plein werkt, noemt de nachtelijke afsluiting 'verstan dig'. „Er wonen toch wel wat men sen in de buurt. En er zitten ook winkels vlakbij. Het zal je dan maar overkomen, een plofkraak met een heleboel schade." De Rabobank-geldautomaat zit in Zaamslag in een voorportaal van het Benu Servicepunt, een apo theek-afvalpunt. De toegangsdeur is gemakkelijk afsluitbaar te maken. Alleen, in hetzelfde voorportaal hangt ook een AED-hartapparaat (een defibrillator). Die zal straks ook van 23.00 tot 6.00 uur niet be reikbaar zijn. Caro Dehulsters, di recteur particulieren bij de Rabo bank Zeeuws-Vlaanderen, vertelt eerlijk daar niet van op de hoogte te zijn. „We gaan daar uiteraard naar kijken, of er niet een betere plek te vinden is in overleg met de dorps raad van Zaamslag." In Koewacht kan de nachtelijke af sluiting op evenveel begrip rekenen als in Zaamslag. „Ik pin toch nooit 's nachts", zegt een man die dins dagmiddag vroeg door een zon- Het zal je dan maar overkomen, een plofkraak met een heleboel schade overgoten Nieuwstraat loopt. Een Belgische uit Kruibeke heeft net geld uit de automaat gehaald. Ze laat haar hond bij een trimsalon in Koewacht fatsoeneren. „De geldau tomaat bij mijn bank in Kruibeke is altijd al van 22.00 tot 6.00 uur geslo ten", vertelt zij. Twee monteurs zijn net bezig de ruimte van de geldau tomaat in Koewacht afsluitbaar te maken. Eén van hen vertelt dat het nachtregime dinsdagavond al in gaat en donderdagavond in Zaam slag. Speciale rolluiken, zoals eerder gemeld, zijn ook niet nodig om de ruimtes af te sluiten. Een nachtslot op de deuren activeren is vol doende, plus een alarmsysteem in de ruimtes. Veiligheid voor omwo nenden is de hoofdreden voor de Rabo-actie, maar, steekt directeur Dehulsters niet onder stoelen of banken, ook kosten spelen mee. De plofkraak in Sluiskil eerder dit jaar bracht een schadepost van 100.000 euro met zich mee. Geen verzeke raar vergoedt dat. woensdag 21 juni 2017 Zie en beleef de passie van de boer Gertie De Boey Schoondijke - Hans Risseeuw t 7.-7 r-j A Hans Risseeuw, Leo Dekker, Hannah Risseeuw en Reint Risseeuw tussen de biologische rode bieten, fotoscamileschelstraete 'De Boer Op 2.0' is een initiatief van Agrarisch West. Dat is de West-Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO). Vier agrarische bedrijven houden za terdag van 10.00 tot 17.00 uur open deur. De tocht is dertig ki lometer lang en kan vanaf alle deelnemende bedrijven gestart worden. Dat zijn: 'Akkerbouw en beleef- boerderij familie Becu' aan Rijks weg 9 in Groede, 'Melkveebe drijf familie Van den Hout' aan Sint Bavodijk 53 in Nieuwvliet, 'Biologisch landbouw familie Risseeuw-Jentohoeve' aan Sas- putsestraat 9 in Schoondijke en 'Akkerbouw- en Fruitteeltbedrijf familie Govaert' aan Rijksweg 6 in Breskens. 'Stel je voor dat de Rabobank na een plofkraak zou besluiten de geldautomaat helemaal weg te doen, dat zou pas erg zijn'. Harmen van der Werf Zaamslag/Koewacht -Clauda Freriks, bakkerbediende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68