del Sol i. i Jlts Een eenzame zelfmoord 7 WAARVAN AKTE 'Let op kleine letters en voorwaarden' OD fcL 1 De notaris wordt uitgebreid met situaties op lo catie. Denk daarbij aan terroristische dreiging, of verspreiding van het Zi- kavirus." De meest gekozen variant van een annuleringsverzekering is de combi natie met een reisverzekering. Afslui ten bij een doorlopende reisverzeke ring zorgt ervoor dat al je trips met een zijn gedekt. Een losse annule ringsverzekering kun je vaak maar tot zeven dagen na boeking van de reis afsluiten. De dekking hangt af van het type verzekering. Een kortlopende annu leringsverzekering wordt berekend als percentage (meestal 5 procent) van de reissom, die dan volledig wordt vergoed. Bij een doorlopende variant kies je zelf de vergoeding en bijbehorende premie. Auto met chauffeur De voornaamste waarde van een reisverzekering vind je dus in bui tengewone of medische omstan digheden. Daarvoor maak je immers de hoogste onvoorziene kosten. Maar reisverzekeringen bieden meer. Of dat nuttig is hangt af van je andere polissen. Zo stapt een groot deel van de Ne derlandse vakantiegangers in de ei gen auto en voor pech onderweg ben je mogelijk al gedekt door de autover zekering of via de ANWB. Maar ver vangend vervoer of, als dat nodig is, een vervangende bestuurder, zijn daar vaak geen onderdeel van, zeker niet bij een WA-autoverzekering. Een allriskverzekering voorziet daar doorgaans wel in en met een module voor autopech van een reisverzeke ring komt het ook goed. Soms biedt een bestaande verzeke ring juist meer dan je reisverzekeraar. Zo is verlies, schade of diefstal van je bagage wel standaard gedekt, maar zijn vergoedingen beperkt. Nieuwe spulletjes worden tegen de nieuw- waarde vergoed, maar dat verandert doorgaans na één jaar al naar de dag- Tegenwoordig is de annuleringsverzekering uitgebreid met situaties als het Zikavirus waarde, waardoor je alsnog moet bij betalen als je het opnieuw aanschaft. Heb je een uitgebreide inboedel verzekering met buitenshuisdek king, dan kan je voor vermiste of be schadigde spullen vaak langer op de nieuwwaarde rekenen, afhankelijk van je verzekeraar. Let wel goed op je voorwaarden: de meeste inboedel verzekeringen hebben werelddek king, maar er zijn polissen waarbij de AUTOPECH dekking aan de grens ophoudt. Daar naast dekt een aantal verzekeraars diefstal wel, maar verlies niet. Weekendje weg Tot slot: kies je een doorlopende polis of bekijk je het per bestem ming en soort vakantie? Een kortlo pende reisverzekering heeft een vaste ingangs- en einddatum en is beter op een specifieke trip toe te snijden, terwijl de doorlopende vari ant het hele jaar dekking biedt - ook tijdens dat spontane weekendje weg. De Consumentenbond hanteert als vuistregel dat een gezin dat drie weken per jaar op vakantie gaat, goedkoper uit is met een doorlo pende verzekering. Voor een alleen staande is dat vanaf vier weken inte ressant. Die dagen hoeven niet aan eengesloten te zijn, dus bij meerdere trips per jaar is doorlopend al gauw voordeliger. Reken als gemiddelde premie zo'n twintig euro per persoon per jaar. Let wel op: het is niet zo dat je met een doorlopende reisverzekering écht doorlopend weg kan. Na zo'n 45 dagen wordt een toeslag berekend om de vakantiedagen daarbovenop ook binnen de dekking te houden. Bekijk dus voor je vakantie goed wat je nodig hebt. Bepaal op basis van je bestemming, vervoer en soort va kantie welke reisverzekering het be ste past. En dan maar hopen dat je verzekeringspasje de hele vakantie in je portemonnee kan blijven. Eenzaamheid is een groot en schrijnend maatschappelijk probleem. Ik word er beroepsmatig een paar keer per jaar mee geconfronteerd, als ik word ingeschakeld om de nalatenschap af te wikkelen van iemand die in zijn huis in alle eenzaamheid is overleden. Vandaag sta ik voor het huis van een oudere vrouw die enkele dagen geleden dood is gevonden door de politie, na een tip van oplet tende buren. De politie belt mij omdat er papieren zijn gevonden met de naam van ons kantoor. Ze sleet haar dagen in volstrekte een zaamheid, zonder familie, vrienden of kennis sen. Zelfs met haar naaste buren had ze geen contact. Ik ben, na de hulpverleners die haar lichaam hebben weggehaald, de eerste die de woning betreedt. Zoals altijd voel ik me een in dringer als ik het stille huis binnenstap. Sinds haar overlijden is alles onaangeroerd gebleven. Waar ik niet op ben voorbereid is het bloed in de keuken. Een grote plas op de grond, spetters op de keukenkastjes en de muur: alles zit onder. Op het aanrecht ligt het mes waar mee ze zich de polsen heeft doorgesneden. Want dat is de poli tie mij vergeten te vertellen: ze heeft zelfmoord gepleegd. En niemand van de hulpverleners heeft eraan gedacht de sporen daarvan op te ruimen. Na van de schok te zijn beko men, vind ik op de eettafel het schriftje waarin ze verwijst naar haar testament en ons kantoor benoemt tot executeur. In het schriftje beschrijft ze ook de depressieve gevoelens die haar tot deze wanhoopsdaad hebben aangezet. Hulpverleners hebben er niet aan gedacht de sporen op te ruimen In haar laatste wil is ze expliciet en zakelijk. Ze wil begraven worden en omschrijft nauw gezet haar wensen voor de grafsteen. Haar geld en bezittingen moeten naar een goed doel. Ik ga aan de slag met de afhandeling van haar na latenschap. Ze heeft inderdaad geen familie leden, vrienden of kennissen. Zelfs niemand om uit te nodigen voor haar uitvaart. Hoewel ik haar niet persoonlijk heb gekend, vind ik dat ik dan maar degene moet zijn die haar de laat ste eer bewijst, gewoon uit menselijk fatsoen en mededogen. Maar als ik na een paar dagen de begrafe nisondernemer bel, reageert hij verbaasd: de uitvaart heeft gisteren plaatsgevonden. Wist ik dat niet? Nee, dat wist ik niet. Een communica tiefoutje. Niet mijn schuld, maar toch spijt het me enorm ik niet bij haar uitvaart aanwezig ben geweest. Behalve de uitvaartleider was er niemand, vertelt de begrafenisondernemer. Daarmee was haar afscheid een manifestatie van de huiveringwekkende eenzaamheid die haar leven kenmerkte. Een paar dagen later leg ik bloemen op haar verder lege graf. —Johan Nebbeling woensdag 21 juni 2017 GO 44 Rudi Buis, Verbond van Verzekeraars „Toen mijn auto op de te rugweg in Denemarken stuk ging, konden ze me nergens mee helpen", vertelt Caryn 't Hart (37) uit Leiden. „Alle elektrische systemen hielden er ineens mee op. Ik had geen ANWB-buitenland en de reisverzekering dekte geen autoschade; daar hadden we wel op gere kend. Volgens de voor waarden hadden we pas na vier dagen recht op een vervangende auto. We zijn een nacht blijven slapen en hebben de volgende dag de trein genomen. Alles op eigen kosten. Ik kan me voorstellen dat meer men sen zo hun kop stoten, omdat ze denken die dek king wel te hebben." Tip: let inderdaad goed op wat wel en niet standaard is en wat je nog zou moe ten toevoegen. En zoals voor elke verzekering geldt: onderling vergelijken loont. Op consumenten bond.nl/reisverzekering vind je een vergelijking van ruim vijftig polissen. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk a Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48