6 Reisverzekering De aanstaande zomervakantie is een goede reden om enkele verzekeringen door te nemen. Want eenmaal op pad is dat wel het laatste waar je je druk om wil maken. En ongeplande kosten zijn geen leuke souvenirs. e verblijft heerlijk aan een Spaanse costa, maar dan struikel je met je slippers op een trap en stoot je in je val je hoofd. In de op winding die volgt, verdwijnen ook nog eens je camera en telefoon. In het ziekenhuis word je gerust gesteld: een simpele hechting en verder een beetje rustig aan doen. Hoeveel stress je vervolgens nog hebt, hangt af van je verzekering. Vergoedt die de medische hulp? Kun je een nieuwe camera kopen? Wie op reis gaat, doet er vrijwel al tijd goed aan een reisverzekering af te sluiten. In een aantal gevallen (bui tengewone omstandigheden) is het de enige polis die je kan helpen. Denk aan noodsituaties, met ge dwongen terugkeer of juist verlen ging van je reis als gevolg. Maar ook de kosten van het verlies van je pas poort, of een vervroegde retour we gens rampspoed thuis, zoals brand. Duur ziekenhuis Neem medische kosten. Als je hulp nodig hebt, kun je op je alledaagse zorgverzekering terugvallen, óók over de grens. Maar zorgverzekeraars nemen de Nederlandse tarieven als maatstaf om te bepalen wat ze ver goeden, terwijl behandelingen in landen als Amerika en Japan veel duurder kunnen zijn. Met een aan- Gelukkig had ik bij de reis verzekering een ziekte kostenpolis vulling voor medische kosten is er geen maximum aan de uitgaven van een buitenlandse behandeling. Zo reisde Peter (38) uit Den Bosch enkele jaren geleden naar Amerika, waar hij door een oorontsteking ste vige kosten maakte. „Juist vanwege die prijsverschillen had ik een ziekte kostenpolis bij onze reisverzekering afgesloten. Daardoor kon ik die fac tuur bij thuiskomst gelukkig door sturen." 'Tas gejat' Dat verzekeraars soms pietluttig doen over bewijzen is wel te begrij pen. Valse claims met reisverzeke ringen staan in de top 5 van verzeke ringsfraudes. „Het aantal claims op reisverzekeringen is vrij hoog", zegt Rudi Buis van het Verbond van Ver zekeraars. „Maar de gemiddelde be dragen zijn klein." Voorbeelden te over van mensen die hun vakantie proberen 'terug te verdienen' met een valse aangifte van gestolen of verloren bagage. Buis: „Ik heb wel eens meegemaakt dat er een handtas van een duur modemerk als gestolen werd opgegeven. Uit de foto die als bewijsmateriaal werd opge stuurd, bleek dat de gedupeerde dui delijk na de reis nog in het bezit was van die tas. Sinds vorig jaar kunnen verzekeraars in zo'n geval een boete sturen, van ruim 500 euro. En ge snapte fraudeurs kunnen uit hun verzekering worden gegooid en op een zwarte lijst gezet." Gevaarlijke sport Een struikelpartij op een Spaanse trap kan iedereen overkomen. Maar blesseer jij je bij het kitesurfen, dan kan de verzekeraar minder happig zijn de ziekenhuisrekening te beta len. Voor gevaarlijke sporten moet je daarom de juiste dekking afsluiten. Elisabeth Klein Hofmeijer (37) uit Huis ter Heide boekt haar skivakan ties altijd met dekking voor gevaar lijke sporten. Na een ongeluk moest ze eens met een helikopter van de berg worden gehaald. „Bij de laatste afdaling kwam ik verkeerd terecht. De eerstehulpverlener kon niet zeker vaststellen of mijn ribben gekneusd of gebroken waren. Als je dan met de lift moet, bestaat het risico op een gaatje in je long als het een breuk is." Een risico dat ze niet hoefde te ne men, omdat de helikoptervlucht (6.000 euro!) werd vergoed vanuit haar wintersportdekking. Annuleren Bij je reisverzekering hoort vaak ook het recht om je reis te annule ren. Voor als je onverwachts een me disch noodzakelijk ingreep moet on dergaan, bijvoorbeeld. Of als je door plotse schade aan huis of bedrijf niet meerweg kunt. Die annuleringsdek king kent ook een nieuwe trend: ver zekeren tegen enge situaties. Buis: „Tot voor kort waren uitslui tend noodsituaties thuis grond om een vakantie te annuleren, maar dat VRAGEN REACTIES Toeslagen gekort Aflossingsvrije hypotheek aflossen Teruggave boeterente woensdag 21 juni 2017 GO Rob Nijman, financieel journalist Ga gerust op reis Voor andere situaties zijn er extra modules in een reisverzekering. 44 -Peter (38) Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad @persgroep.nl. Vol gende week behande len we enkele vragen en reacties. Het aflossen van de hypotheek was vorige week het onder werp. Hier enkele reacties. Het verlies van toeslagen kan een reden zijn om vooral niet extra af te lossen, stelt Theo Wildemors. Hij geeft de oude- renkorting voor gepensioneer den als voorbeeld. 'Bij een verzamelinkomen tot 36.057 euro bedraagt de oude- renkorting dit jaar 1.292 euro, daarboven slechts 71 euro. Een gepensioneerde die net onder die inkomensgrens zit, moet dus voorzichtig zijn met extra aflos sen. Want dan dalen de rentelas ten, waardoor het verzamelinko men boven de grens van 36.057 euro kan stijgen. Je bent dan 1.200 euro kwijt.' Antwoord: Extra aflossen op je hypotheek kan ook gevolgen heb ben voor je zorg- of kindertoeslag. Maak daarom voordat je aflost eerst een goede berekening. 'Is het verstandig om extra af te lossen op een aflossingsvrije hy potheek?' wil L.T. Meijers weten. Dat kan zeker verstandig zijn, omdat tijdens de looptijd alleen rente wordt betaald en niets wordt afgelost. Bij verkoop moet de woning dan genoeg opleveren om de hypotheek in één keer af te kunnen lossen. Mag de hypotheek na 30 jaar blijven doorlopen van de bank, dan mag de rente niet meer worden afgetrokken van de fiscus. Ook dat is een goede reden om tussentijds af te lossen. 'In juli 2016 heb ik voor het over- sluiten van mijn hypotheek 8.000 euro boeterente betaald. Kan ik een deel terugeisen?' vraagt Martin Buschers. Boeterentes mogen voortaan niet hoger zijn dan het financiële na deel van gemiste rentebetalingen dat banken lijden. De Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) heeft be paald dat klanten die op 14 juli 2016 of later te veel hebben be taald, recht hebben op een terug gave. Rabobank, ING en ABN AMRO zeggen zich daar aan te houden. Het is in uw geval raad zaam om contact op te nemen met uw bank of het Meldpunt Financiële Markten van de AFM. -Kaj van Arkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47