Ananas als wondermiddeltje 44 Perfect bier voor onderweg <D O J Oin 2 ROLAND DUONG Huizenjacht Slecht nieuws voor huizenzoekers: de krapte op de woningmarkt breidt zich uit over heel Nederland. Het aanbod daalt, de prijzen stijgen. Maar laatje vooral niet gek maken, waarschuwt Vereniging Eigen Huis. Column De bedenker van de pizza Hawaï is niet lan ger onder ons. Nauwelijks een reden om de vlag halfstok te hangen; we hebben het niet over de bedenker van het patatje oorlog of frietje speciaal. Dat snackbarvoedsel beroert onze natio nale ziel, maar geldt buiten Nederland als een oneetbare horrorshow. Pindasaus op patat: iedere buitenlander gruwt ervan. In tegenstelling tot de pizza Hawaï. Eetsnobs halen hun neus ervoor op, maar de tropische schijf ananas blijft als topping onverminderd populair. Vooral bij kinderen. De bedenker, de Canadese Griek Sam Panou- polos, kon niet vermoeden dat hij zou uitgroeien tot kinderheld. Het lot van miljoenen kinderen verbeterde zienderogen toen hij in 1962 een blikje ananas uitstortte boven een pizza. Voorheen moesten de kleintjes zich met lange tanden laten martelen met te hartige en pittige smaken op de pizza. Zelf kan ik me niet herinneren ooit een pizza met schijven ananas gegeten te hebben, maar de tosti Hawaï en de kip ananas waren als kind in de kantine en bij de Chinees hoogtepuntjes. De tosti Hawaï wordt trouwens toegeschreven aan Clemens Wilmenrod, een Duitse tv kok uit de jaren 50. Duitse tongen beweren dat deze kok ook aan de wieg zou hebben gestaan van de pizza variant. Hoe het ook moge zijn, tropisch fruit met vlees lijkt een kans loze combinatie. Maar bij nadere beschouwing is het niet zo'n gek idee. In de Koreaanse keuken is het gebruikelijk om rundvlees te marineren in kiwipulp. Het vlees wordt er lekker mals van. Het verantwoorde lijke stofje voor dit mals makende proces is een enzym. Enzymen helpen de spijsvertering met het afbreken van eiwitten. Ze zetten voedsel om in aminozuren, waarmee we ons lichaam opbouwen. ananas natuurlijk ook. Daarom is de combinatie van vers tropisch fruit en yoghurt niet ideaal. De enzymen uit kiwi of ananas breken de eiwitten in de yoghurt af en laten de zuivel bitter smaken. In geblikt fruit kan dan wél weer in de yoghurt. Bij verhitting van het blik voor houdbaarheid gaan namelijk veel enzymen verloren. Het werkzame enzym in ananas heet bromelaïne. Het is zo sterk dat het onder een optimale tempe ratuur van tussen de 50 en de 70 graden het vlees volledig kan verteren. Maar bromelaïne doet meer. Het helpt met bestrijding van schadelijke bacte riën zoals de E.Coli, die zich graag in rauw vlees nestelt en verantwoordelijk is voor diarree. Het zou zomaar kunnen dat in de traditionele tropi sche keuken de ananas werd ontdekt als wonder middeltje om verdacht vlees toch weer eetbaar te maken. Het goede nieuws is dat ook ingeblikte ananas on danks het verlies van veel van de werkzame stof kan helpen bij alle genoemde kwalen. Ober, doet u mij een pizza Hawaï. En laat de pizza maar zitten. De enzymen uit kiwi of ananas breken de eiwitten in yoghurt af PRIJSPEIL TEST 1,2,3 €59,95 €88,99 a 9 Üjoronn B „gr «er et is behoorlijk spannend." Met het oog op ge zinsuitbreiding zoeken Robbert Jan Sanders (32) en zijn vrouw Mandy (28) nu bijna een jaar naar een huis in of rond Ge leen in Limburg. Het stel viste al en kele keren achter het net. Twee be zichtigingsafspraken werden afge zegd omdat de woning al was ver kocht. „Een derde was zelfs al weg vóórdat er bezichtigingen waren ge weest." Hun verhaal staat niet op zich. Wo ningzoekers buitelen over elkaar heen om een huis te bemachtigen. Er staat een derde minder woningen te koop dan begin vorig jaar. Oorzaak: een run op de woningmarkt door uitgestelde verhuizingen tijdens de crisis en de lage hypotheekrente. Zoals ook Robbert Jan en Mandy merken, is de krapte op de woning markt niet langer iets dat zich alleen in de Randstad afspeelt. Het aantal re- KOOPTIPS gio's met een zogenoemde verkopers markt neemt ook daarbuiten toe, meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Ook in en rond steden als Hengelo, Enschede, Nijme gen en Den Bosch kan het aanbod van koopwoningen de vraag niet meer bijbenen. Buidel Een herkenbaar beeld voor Hans An- dré de la Porte van Vereniging Eigen Huis (VEH). „De krapte verplaatst zich nu naar alle steden met werkge legenheid en de dorpen daar om heen." Dat merkt ook Patrick Stam- minger, directeur van Wij Makelaars in Geleen. „De portefeuilles van ver koopmakelaars drogen op." Dat is slecht nieuws voor mensen die een koopwoning zoeken. Ze heb ben minder te kiezen en moeten ook nog beducht zijn voor andere kapers op de kust: particuliere beleggers die huizen voor de verhuur opkopen. En wie eindelijk een woning vindt, moet daarvoor diep in de buidel tas ten. In een jaar tijd is de verkoopprijs van een woning met gemiddeld bijna negen procent gestegen. Bij een op de zes verkochte woningen betalen de nieuwe eigenaren zelfs een hoger be drag dan de verkoper vraagt. „In vrij wel alle regio's is sprake van hogere verkoopprijzen", zegt NVM-voorzit ter Ger Jaarsma. Toch vreest Stamminger in Lim burg niet direct voor 'Amsterdamse toestanden', waar de concurrentie onder kopers inmiddels moordend is en de huizenprijzen 20 procent zijn gestegen. Bieden boven de vraagprijs is hier eerder regel dan uitzondering. Risicovol Maar een te hoog bod kan ook ave rechts werken, ondervonden Umit woensdag 21 juni 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Tropisch fruit zoals kiwi's, bananen en mango's zitten boordevol met deze nuttige enzymen. En Bromelaïne werkt ook als ontstekingsremmer en doet dienst als middel tegen gewrichtspijn. Reageren? roland.duong@persgroep.nl GO Diploma, jarig, of gewoon omdat het kan: feestjes geef je nu buiten. Hudson statafel (blad 85cm) Statafels.nl €66,49 Statafelshop.nl €66,49 Praxis €87,99 Bodum Fyrkat Fonq.nl €59,95 Vtwonen.nl Scandinavin- desigcenter.nl Corona Extra (6) Jumbo €9,99 AH €10,49 Plus €10,49 (prijzen excl. eventuele bezorgkosten) Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek naar alcoholvrij bier. Het is zomer, de tem peratuur is hoog en na een lange autorit ver maak je je op een zon nig strand. Dit is het perfecte weer voor koel bier, maar helaas moet je nog rijden. Einde verhaal? Niet per se: voor dit al coholvrije bier kun je eindeloos naar de koel box grijpen. De smaak zal nooit helemaal het zelfde zijn maar deze pils kun je wel op ieder moment drinken wan neer de dorst toeslaat. De Consumentenbond onderzocht welke mer ken het best smaken en het dichtst in de buurt komen van normaal bier. Alcoholvrij bier kan op twee manieren worden gemaakt. Met speciale gerstsoorten en brouw- processen kan het bier zonder alcohol uit het vat komen. Andere brouwers maken eerst een normaal bier en halen de alcohol er later weer uit. Knokken voor een huis Linda Penders Bied niet zonder voor behoud van financiering, tenzij je zelf geld hebt. Heb je geboden, dan geldt altijd nog drie dagen bedenktijd. Weet waar je boven grens ligt en ga daar niet overheen. Vertrouw niet blind op online re- kentools. Verplaats je in de ver koper. Er kunnen andere redenen zijn om jou toch het huis te gunnen. Eigen geld inbrengen werkt in je voordeel. Neem altijd iemand mee die onafhankelijk naar het huis kijkt. Houd het hoofd koel. Volgende week zijn er weer nieuwe huizen. Umit en Cigdam Qelik zijn blij met hun nieuwe huis. Na lang zoeken namen ze een aankoopmakelaar, fotojeanpierrejans ■o 8 O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43