Paniek in Brussel om man met bomgordel 3 Speciaal fietsslot voorkomt dat jongeren nog kunnen appen op de fiets Cruise in het Midden-Oosten Zelfs al geef je jongeren de opdracht niet op hun smartphone te reageren, een trilling zorgt al voor verminderde aandacht voor het verkeer. Een speciaal ontwikkelde app moet dat voorkomen. OPEN Elektroden op het hoofd van 12- tot 18-jarigen tonen aan dat niet al leen het gebruik van de smart phone op de fiets voor afleiding zorgt, maar dat het ontvangen van trillingen en geluidjes van apps als WhatsApp, Snapchat en Insta- gram al zorgen voor verminderde aandacht voor het verkeer. „De re sultaten van het hersenonderzoek laten zien dat zelfs wanneer kin deren de opdracht krijgen om no tificaties van hun mobieltje te ne geren, toch een verandering in de hersenactiviteit gemeten wordt", ver klaart hoofdon derzoeker Roe land Dietvorst van Alpha.One. „De aandacht ver plaatst naar de tele- foon. Kinderen kunnen hier niets aan doen." Bij jongeren is dit extra gevaar lijk omdat het brein nog volop in ontwikkeling is. KPN komt in sa menwerking met Veilig Verkeer Nederland en AXA nog dit jaar met een fietsslot, waardoor je niet meer kunt appen als je aan het fietsen bent. De zogenaamde Safe Lock is een fietsslot dat in verbin ding staat met een app, die het netwerk van de gebruiker blok keert zodra de fiets van het slot wordt gehaald. Niet langer ont grendelt een sleutel het slot, dit gebeurt met de app. Die app stuurt een signaal naar het netwerk van KPN, waarna het data- en tele foonverkeer tijdelijk wordt stopge zet. Alleen het alarmnummer 112 is dan nog te bereiken. Volgens Veilig Verkeer Neder land zorgt het gebruik van de .smartphone op de fiets 'voor leen forse toename van het aan- Ital verkeersslachtoffers'. „En dan vooral onder de meest kwetsbare verkeersdeelne mers: jonge kinderen en tieners", benadrukt Veilig Verkeer Nederland-direc teur Felix Cohen. Eén op de vijf fietsonge- lukken bij kinderen wordt 1 veroorzaakt door het ge bruik van de smartphone tij dens het fietsen. In het laatste |jaar waarin de exacte telling bekend is, raakten 441 kinderen "gewond en kwamen er twaalf om het leven. Eén van de kinderen was de 13-jarige Tommy-Boy uit 't Gooi. Hij zit op de fiets op de pro vinciale weg naar Bussum als hij op zijn telefoon op Spotify vast wat liedjes opzoekt voor de ver- Militairen wisten de naar verluidt zwaargewonde man te arresteren. Hij zou zijn gordel om 20.23 uur hebben laten afgaan, toen hij door kreeg dat militairen hem in de ga ten hielden. Hij zou eveneens een trolly tot ontploffing hebben ge bracht. Diverse ooggetuigen zagen de verdachte vervolgens met 'dra den uit zijn kleding' op de grond liggen, melden Belgische media. Ook zou de man 'Allahoe akbar' hebben geroepen. Het station zelf en de straten eromheen werden volledig ontruimd. Restaurants en winkels in de buurt sloten op ver zoek van de politie hun luiken. Ook de Grote Markt, in het cen trum van de Belgische hoofdstad, werd uit voorzorg leeggeveegd. De Waalse omroep RTBF meldde dat er een of twee medeplichtigen op de vlucht zijn geslagen. De Bel gische politie spreekt in een eerste reactie van een 'incident met een particulier'. Door de trillingen verplaatst de aandacht naar de telefoon. Kinderen kunnen hier zelf niets aan doen jaardag van zijn zus. Dat moet Tommy-Boy twaalf uur later met de dood bekopen. Een auto schept hem. Hij overlijdt in het zieken huis aan zijn verwondingen. Sindsdien struint zijn vader Mi chael Kuikens stad en land af om jongeren te doordringen van de gi gantische risico's van de smart phone in het verkeer. „Buiten mijn vrouw en dochters om is dit het mooiste wat ik kan doen. Ik heb nu ook weer kippenvel als ik erover praat." Sinds het tragische ongeval op 22 augustus 2015 heeft hij op honderden scholen voorlichting gegeven. „Ik heb inmiddels zo'n 15.000 kinderen voorgelicht. Van groepen zes en zeven op de basis school tot de eerste klassen van het voortgezet onderwijs. Als ik het secuur terugreken heb ik daar mee mogelijk veertien ongelukken voorkomen." Eerste ter wereld KPN is naar eigen zeggen de eerste telecomprovider ter wereld die smartphonegebruik tijdens het fietsen onmogelijk maakt. „Als verkeersdeelnemer moet je alle aandacht op de weg houden, in het belang van je eigen veiligheid en die van medeverkeersdeelne mers", zegt KPN-voorman Eelco Blok. „Met de Safe Lock willen we een gebruikersvriendelijke oplos sing bieden voor ouders en kinde ren om dat te doen." In mei kondigde fietsfabrikant Gazelle ook al een test aan met een fiets die de smartphone onderweg blokkeert en bellen en WhatsAp- pen onmogelijk maakt. Veertig leerlingen uit Dieren testen de fiets met de SafeDrivePod, die bij een snelheid tussen de 8 en 10 kilometer per uur de smartphone uitschakelt. Met de resultaten wil Gazelle onderzoeken in hoeverre dat geschikt is om op de markt te brengen. De Safe Lock is eind dit jaar ver krijgbaar in winkels van KPN en zal rond de 100 euro gaan kosten. „Het is misschien wat prijzig, maar een mensenleven is natuur lijk veel meer waard. Ik ben echt hartstikke blij dat het er komt", verklaart Kuikens. Liever nog zou hij zien dat elke smartphone stan daard een stand krijgt waarbij die niet meer werkt als je harder dan 15 kilometer per uur rijdt. De wereld is Kras Zeecruise O.b.v. semi '"•«mij I Kras.nl/dubaicruises of 0900-9697 70 cP9 S® KRAS woensdag 21 juni 2017 'Misschien prijzig, maar een mensenleven is meer waard' Marcia Nieuwenhuis Amersfoort pc ie slot dicm Michael Kuikens, vader van Tommy-Boy. fotomarcookhuizen Belgische militairen hebben gisteravond op het centraal station van Brussel een man neergeschoten die een bom gordel zou dragen. Mogelijk is daarmee op het laatste mo ment een bloedige aanslag voorkomen. Bonne Kerstens Brussel —Roeland Dietvorst, onderzoeker Wegens groot succes terug bij Kras! Vaar mee met de AIDAstella**** en ontdek diverse betoverende bestemmingen in het Midden-Oosten per luxe cruiseschip. Compleet: incl. vlucht, transfers, excursie Dubai Veel zien: Dubai, Muscat, Abu Dhabi en Bahrein Gemak: NL-sprekende host aan boord Geweldig: klantbeoordeling 8,2 Semi All Inclusive: maaltijden, tafeldranken én fooien zijn inclusief! Vertrekdata: november t/m maart 2018 comi Ah Inclusive 9 dagen v.a. 1 ■'.-■'ffij*v' -if-. - h tl fr* 4 L k Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3