BUITEN De grasmus is geen mus 11 NATUURJOURNAAL Soms zijn er van die dagen dat alles mee lijkt te zitten. Vandaag is zo'n dag. Zittend bovenop de Oost Zeedijk net buiten Colijnsplaat trakteert Moedertje Aarde mij op een geweldig begin van deze zonnige dag. De weersomstandigheden zijn op z'n zachtst ge zegd Mediterraans en het uitzicht is op z'n minst betoverend te noemen. De zon schittert in de traag op gang komende Oosterschelde. Het is vroeg, dus nog rustig op het water. Naar vis duikende vogels maken op dit moment nog de dienst uit. Ze ma ken er, met hun snoekduiken gevolgd door een plons in het water, een waar spektakel van. Ik voel me net publiek met de dijk als tribune, het Ooster- scheldewater als toneel en de vogels Ik wandel tot de Zeelandbrug enterug. Iedere dag is het uitzicht anders vormen het acteursgezelschap, dat met iedere duik die ze nemen een buiging lijken te maken. Het levert ze bijna een applaus op. Rechts ligt de Zeelandbrug. Met een beetje fantasie lijkt het net de lange staart van een draak die ligt te rusten bovenop Zie- rikzee, dat aan de overkant van het water ligt. Een vreemde hond komt nieuwsgierig aangelopen. De zwart witte viervoeter blijft gelukkig op veilige afstand. Ben niet zo'n held als het op vreemde honden aankomt. Bono blijkt een vriendelijk beest te zijn. Baasje Annette Walhout ('jaze ker, fan van U2') wandelt deze route met haar eigen leadzanger dagelijks. „Ik wandel tot de Zeelandbrug en dan weer terug." Ze geniet keer op keer van haar wandeling langs de Oosterschelde. „Het uitzicht is iedere dag weer anders", verklaart de goed lachse blondine uit Colijnsplaat. „Maarre, eerlijk gezegd ben ik toch meer een bosmens, maar dit is ook leuk hoor." Ik kijk Bono en baasje na terwijl ze naar de drakenstaart sjok ken. Ook ik vervolg mijn weg naar de haven van Colijnsplaat. Daar tuffen net een paar bootjes de monding uit. De haven zelf ligt er kalm bij, lijkt te liggen uitrusten na een warm en druk weekend waarin er genoeg werk aan de winkel is geweest. Af en toe rijdt een auto of bestelbusje het haventerrein op. Hier en daar wan delt een booteigenaar van of naar een boot, die namen hebben als 4seasons, Hakuna Matata en Proud Mary. Via de Visserijweg en de Jachthavenweg loop ik terug het dorp in. De Voor straat is, met de grote lindebomen die over de straat heen hangen, tege lijkertijd een plaatje én een verade ming. De bomen vormen een soort schild tegen de hitte. Het is hier heer lijk koel. Blijkbaar vindt Patrick Wolfs dat ook. Hij is in de weer met tuinslang en heggenschaar en lijkt geen last te hebben van de hitte. De Belg uit Sint-Truiden woont hier sinds drie jaar samen met zijn vrouw in de weekenden en vakanties. Voila. Het was liefde op het eerste gezicht met het dorp. Och nee, hij voelt zich zeker geen toerist meer hier in de Voorstraat. „Ik ben een Belgische Zeeuw. Iedere keer als we naar huis rijden doet het pijn", benadrukt Wolfs zijn liefde voor Colijnsplaat. Allée, hij gaat vlug verder met zijn planten. Ik houd hem niet langer op. Salute meneer Wolfs. Salute Colijns plaat. Ieder jaar opnieuw komt de huismus als meest talrijke soort bovenaan de lijst te staan bij de landelijke tuinvogeltelling. Soms heb je daar toch wel de nodige twijfels bij. Wij wonen zes jaar in hetzelfde huis en ik heb hier nog nooit een huismus gezien. En ik ben vast niet de enige. De huismus staat niet voor niets op de Rode lijst van bedreigde vogelsoorten. Natuurlijk; er zijn hele dorpen en stadswijken waar het getsjilp van mussen nog klinkt als vanouds, maar.dat worden er wel steeds minder. Hoe komt het dan dat mussen nog steeds als talrijkste vogel worden beschouwd door mensen die een beetje oog hebben voor de natuur in hun omgeving? Dat heeft alles te maken met de vroegere talrijk heid van de mussen. Alle vogels die een beetje bruinig van kleur zijn en zo'n beetje het formaat van een kanarie hebben worden als mus betiteld. Vaak wordt bijvoor beeld de in tuinen talrijke heggen- mus ook gewoon als 'mus' be noemd. Wie het vogeltje wat beter bekijkt ziet al snel dat een heggen- mus een veel fijner snaveltje heeft en bovendien is de melodieuze zang wel heel erg verschillend van het mussengetsjilp. De heggen- mus is een lid van de lijsterfamilie. En dan is er ook nog de grasmus. Weer zo'n grijsbruin vogeltje dat in de verste verte geen familie is van onze huis-, tuin- en keuken mus. De grasmus behoort tot de familie van kleine insecteneters als de tuinfluiter, de braamsluiper en de tjiftjaf. Ook hier zijn het weer de grijsbruine tinten die de vogel de naam 'mus' bezorgd heb ben. Grasmussen houden zich overigens nooit op het erf of tus sen de bebouwing op. Het zijn ty pische struweelbewoners die op dijken en in de duinen het hele voorjaar hun krassende zang laten horen. Grasmus heggenmus en huismus behoren tot drie verschillende fa milies. Maar wat ze wel gemeen hebben is dat ze hun kroost voor namelijk voeren met insecten. En juist dat maakt ze kwetsbaar in een tijd dat bijna alle insecten zienderogen achteruit gaan. COLIJNSPLAA woensdag 21 juni 2017 GO Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Winne de Witte-van Dam Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: De Oost Zeedijk net buiten Colijns plaat. -Annette Walhout Chiel Jacobusse f 5*3 A De grasmus. A Haven van Colijnsplaat. ^Voorslldat.F0T0.swlw|EDEwiTT* A Patrick Wolfs. Salute Colijnsplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39