25 WIELRENNEN NKTIJDRIJDEN A 'Zijn aan elkaar gewaagd' Tom Dumoulin en Jos van Emden, de twee grootste favorieten vandaag op het NK tijdrijden, zijn sinds 28 mei 2017 voor altijd onlosmakelijk aan elkaar verbonden. VROUWEN cue. Ook daar: Van Emden. Het zal niet het laatste 'feestje' zijn. Du- moulin wordt van hot naar her ge sleept. Stapt in Rotterdam kotsmis selijk uit een privéjet. En Van Em den volgt geregeld zijn spoor. De twee maken de losgebarsten vreugde voor een groot deel samen mee. In de Ronde van Zwitserland blijkt Dumoulin uitgeput. Hij is te weinig aan rusten toegekomen, zegt hij. Van Emden meldt zich af voor de Ster ZLM Toer. Moe, klinkt het. Topfavorieten Vanavond komen de twee ijsberen van Milaan elkaar voor het eerst weer tegen in de koers. In de ge meente Montferland moet in een tijdrit van 50 kilometer blijken of de topfavorieten voldoende hebben bijgetankt de voorbije dagen. Wie weet wordt een specialist als Stef Clement wel de lachende derde. Maar normaliter zijn Dumoulin en Van Emden de grootste kans hebbers voor goud. Dumoulin ver sloeg zijn concurrent vorig jaar, al weet hij dat een nieuwe zege alles behalve een zekerheid is. „Jos heeft zulke grote stappen gemaakt dat ik echt in topvorm moet zijn om hem te kunnen verslaan. Ik ben moe, maar vind dat ik verplicht ben om mee te doen, ook richting Jos. Ik gun hem alles, maar op het NK wil ik hem kloppen. Het kan nagelbij ten worden." Een wielerleven lang aast Jos van Emden op die ene grote tijdritzege. Vijfde wordt hij in 2015 bij de Tour start in Utrecht. Een jaar later - na een monnikenvoorbereiding - valt hij in Apeldoorn bij de Giro-start. Vaak ook wordt hij tweede. Maar nu, op 28 mei 2017, lijkt het te gaan lukken. De winst in de afsluitende tijdrit in de Ronde van Italië lonkt. De kroon op al zijn werk. Ondertussen vraagt wielermin- nend Nederland zich vooral af of Tom Dumoulin de Giro gaat win nen. De klassementsmannen zijn nog onderweg, vier mannen strij den om de eindzege. En van Em den? Van Emden moet afwachten. Hij heeft het niet meer. Hij ijsbeert zich een ongeluk. Doelloos zigzag gend over het Piazza Duomo treft hij een andere ijsbeer aan: Laurens ten Dam. De twee, ex-ploeggeno ten, goed met elkaar en Dumoulin, kijken elkaar aan en vallen elkaar in de armen. Van Emden huilt. Ten Dam weet zich ook al geen raad. Hij kan zomaar de meesterknecht van een Giro-winnaar worden. Niet veel later voegt zich ijsbeer nummer 3 bij het gezelschap: Tom Dumoulin. Hij loopt na zijn tijdrit verdwaasd en vol adrenaline over het terrein en duikt een zwarte tent in. Hij is in onzekerheid of zijn tijd goed genoeg is. Of hij Nairo Quin- tana heeft overvleugeld. De Italiaanse GPS, onsecuur als altijd, maakt het spannend, maar Dumoulin blijkt het te hebben ge flikt. Hij wint de Giro. De vaak zo koele kikker ontploft en juicht. Ten Dam juicht. Heel Sunweb juicht. En te midden van die zwart-witte euforie juicht ook een man in het geelzwart van Lotto-Jumbo: Van Emden. Hij en Dumoulin, twee vrienden, vaak samen trainend in en rond Maastricht, hebben de buit ver deeld zoals de avond ervoor via whatsapp is 'afgesproken'. Om 20.01 uur heeft Van Emden een fotootje van zijn pasgeboren zoontje in een roze tenue naar Dumoulin ge stuurd. 'Succes morgen Tom. Thuis moedigen ze je aan!' De nummer 4 in het klassement antwoordt een minuut later al. 'Haha! Thanks! Ho pelijk staan we morgen samen op t podium, jij voor de tt winst, ik voor het klassement!' Van Emden, de zelfde minuut: 'Hoop het ook! Hoop het echt enorm!' Overschaduwd Zijn grootste zege ooit, een half et maal later, wordt overschaduwd door het feest rond Dumoulin. Het zal Van Emden worst wezen. „Dit is een fantastische dag voor het Ne derlandse wielrennen. Wat Tom doet is heel speciaal, maar op deze vierkante meter grond ben ik de ge lukkigste man op aarde." Van Emden ziet het sowieso an ders: door Dumoulins kans op de eindzege zagen juist veel mensen Ik ben moe, maar vind dat ik verplicht ben om mee te doen, ook richting Jos óók zijn overwinning. Een dag later beleeft hij de drukste mediadag uit zijn leven. Zo schuift hij aan bij Pep talk en RTL Late Night. De oplet tende kijker ziet zijn kleine oogjes. Hij is om half vijf's nachts pas op Schiphol geland na een vertraging. Twee dagen later, op een strak blauwe woensdagavond, is Maas tricht afgekomen op de huldiging van 'hun' Dumoulin, al voelt de volksheld zelf zich nogal ongemak kelijk tussen al die verafgoding. Vier renners staan er die avond op de roze loper. Dumoulin uiteraard. Jan Janssen. Joop Zoetemelk. En ja, Jos van Emden. „Prachtig dat wij dit allemaal zo samen hebben mogen meemaken", zegt Dumoulin. „Ik het klassement, hij de tijdrit. Mooier kan het toch niet?" Na een praatje met de pers gaat Du moulin snel door. Naar een barbe- woensdag 21 juni 2017 Ijsberen van Milaan gunnen elkaar vandaag even niets MONTFERLAND Waar de mannen twee rondes van 25 kilometer rijden, leggen de vrouwen het traject één keer af. Anna van der Breggen nam al een kijkje op het par koers met start en finish op de Zeddamseweg in 's Heer- enberg en concludeerde: „Dit parkoers kunnen we allemaal aan." Over haar grootste concur renten hoeft ze niet lang na te denken. „Ik verwacht dat de zelfde rensters opstaan als de afgelopen jaren." Annemiek van Vleuten dus, tweevoudig nationaal kampioen op de tijd rit en vorig jaar de sterkste. En Ellen van Dijk, tijdritspecia list en hardrijdster bij uitstek. „We zijn super aan elkaar ge waagd", stelt Van der Breg gen, olympisch kampioene op de weg. „Waar we staan ten opzichte van elkaar weten we niet, omdat we al sinds april geen tijdrit meer tegen elkaar hebben gereden." GALGENBERG KORTER BOS Start/Finish 's-Heerenberg 2106171JG BRON: touretappe.nl Pim Bijl Montferland NK Wielrennen - Tijdritparkoers Feest in Milaan. Jos van Emden (I), winnaar van de tijdrit, valt in de armen van Giro-winnaar Tom Dumou lin. Van Emden (I) en Dumoulin (m) op het podium bij het NK tijdrijden vorig jaar. fotosanp,proshots Braamt Loerbeek Zeddam Programma 14:30 Beloften 15:30 Elite vrouwen 17:30 Elite mannen, blok 1 18:30 Elite mannen, blok 2 75 m 25 km 25 km 50 km 50 km —Tom Dumoulin (26)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25