Gastransport over spoor rijst de pan uit Techniekpact moet schade Zeeuwse economie voorkomen Centraal Station Brussel ontruimd na ontploffing »P3 6508 Het tekort aan technisch personeel loopt de komende jaren schrikbarend op. Bedrijfsleven, onderwijs en overheid slaan de handen ineen om schade aan de Zeeuwse economie te voorkomen. Door de uitbreiding van op- en overslagbedrijf Vopak in Vlissingen-Oost neemt het aantal Ipg-treinen op het Zeeuwse spoor fors toe. Het huidige maximum dat nog als veilig wordt beschouwd, dreigt binnen afzienbare tijd overschreden te worden. In Zeeland dreigt een techniekin farct. Omstreeks 2040 zijn er 25.000 mensen minder beschikbaar voor de Zeeuwse arbeidsmarkt. Vooral het tekort aan technische vakmen sen groeit snel. Door een gebrek aan schoolverlaters kunnen tot 2020 waarschijnlijk al 1100 technische banen niet worden ingevuld. Om de grote schaarste aan tech nisch gekwalificeerd personeel te gen te gaan heeft het Huis van de Techniek Zeeland het Techniekpact Zeeland opgesteld. Daarin staan af spraken tussen onderwijs, overheid en bedrijfsleven. Het doel is om de aansluiting van het onderwijs op de arbeidsmarkt in de technieksector te verbeteren. 'Actie is noodzake lijk', concludeert ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland in de On derwijs- en arbeidsmarktmonitor met de onderliggende cijfers voor het Techniekpact. Als het tekort aan technisch personeel niet wordt te ruggedrongen stokt de economi sche ontwikkeling van Zeeland. Vergeleken met de rest van Ne derland is de werkloosheid in Zee land laag (3,9 procent). Er zijn al veel vacatures die niet kunnen wor den ingevuld. Het aantal schoolver laters neemt de komende jaren flink af, zeker in de techniek. Tege lijkertijd neemt het aantal techni sche banen gestaag toe, onder meer door investeringen in windparken, logistiek en industrie. De komende jaren worden onder meer tekorten verwacht aan installateurs, lood gieters, timmerlui, monteurs, vrachtwagenchauffeurs en schip pers. Het Zeeuwse Techniekpact, dat dinsdag is gepresenteerd, moet zo snel mogelijk worden omgewerkt tot een concreet actieplan. Er moe ten versneld innovatieve oplossin gen worden doorgevoerd, aldus de ZB. Bedrijven moeten slim werven buiten Zeeland, slim samenwerken Door een gebrek aan schoolverlaters kunnen tot 2020 waarschijnlijk al 1100 technische banen niet worden ingevuld en hun personeel continu om- en bijscholen. Maar niet alleen voor onderne mers, ook voor onderwijs en over heid is er werk aan de winkel. In het techniekpact is afgespro ken dat er een betere afstemming komt van het onderwijs op de ar beidsmarkt. Er moeten voldoende goed getrainde opleiders komen. Leerlingen uit het voortgezet on derwijs worden sterker gestimu leerd te kiezen voor een technische beroepsopleiding. In elke Zeeuwse regio moet daarom een vmbo- of havo/vwo-opleiding komen met een technisch profiel. Het bedrijfs leven moet technisch talent zien vast te houden. En de overheid moet Zeeland promoten als een studie-, werk- en vestigingsplaats. Vooral hbo'ers vestigen zich in de buurt van hun onderwijslocatie. Zeeuwen moeten verleid worden in eigen provincie een hbo-oplei- ding te volgen en er moeten meer studenten van buiten Zeeland wor den gelokt. Nieuwsmedia FOTO JOS UITTERHOEVE Nijpend tekort aan technici Ernst Jan Rozendaal Middelburg 30°C Tropisch pzc.nl warm Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1