E 17 €469 Efteling scoort wél Tricolore in Toscane Vanaf pp- 21/06-05/09 €619 06/09-19/09 €559 20/09-27/09 €469 pharosreizen derhoud en nieuwe attracties. Afgelopen februari verkoopt de Saoedische prins Alwaleed Bin Ta- lal zijn 9 procentsbelang voor 2 euro per aandeel. Sinds kort bezit Disney 97 procent. De handel in het aandeel Euro Disney SCA is daarop na 27 jaar stilgelegd. Maan dag is Disneyland Parijs officieel van de beurs van Paris gehaald. Volgens Van de Stolpe bewijst het dat de The Walt Disney Com pany vertrouwen houdt in de toe komst. Er liggen kansen genoeg, zegt pretparkprof Pieter Cornelis. Hij beklemtoont dat Disney de rechten op Avatar én Marvel-su perhelden als de Hulk, Spiderman en Batman bezit. „Daar kunnen ze zo veel mee doen." Het investe ringsprogramma maakt indruk. „200 miljoen euro is de jaaromzet van de Efteling, kun je nagaan." Voorlopig moet er nog veel ge beuren. Voor het zilveren jubi leum zijn diverse attracties ver nieuwd, maar in feite is er weinig gebeurd, zegt Van de Stolpe. „Al leen de Space Mountain en Star Tours zijn opgelapt. Als je dan kijkt wat Disney in zijn oude park in Anaheim, Californië doet: dat is echt iets anders. Er is een totaal nieuw Star-Warsgebied neergezet. Cornelis en Van de Stolpe willen niet te negatief zijn. „Disneyland Parijs blijft een fantastisch park. Attracties als Big Thunder Moun tain zijn sensationeel, die vind je nergens. Slechts enkele parken in Europa bezitten dat niveau." Punt is dat voor Disney de lat al tijd hoger ligt dan voor anderen. „In onze branche is het doel altijd de verwachtingen te overtreffen", zegt Van de Stolpe. van Reuters blijkt dat Dis ney sinds 1992 bijna een miljard euro aan licentie- en andere opbreng sten heeft geïnd. En daar blijft het niet bij, want attracties, restaurants en hotels mogen slechts door Disneybedrij- ven worden onderhouden en ont wikkeld. „Ik hoor dat jongens businessclass invliegen uit Ame rika voor simpele klusjes. De over head is enorm." Van de Stolpe noemt het voorbeeld van de at tractie Toystory Playland in Dis ney Studios. „Die kostte 70 mil joen euro. Een ander park in Eu ropa bouwt zoiets voor 10 tot 20 miljoen." Bekende anekdote is die van het hotel waar personeel de ramen niet open kreeg omdat de sleutels zoek waren. Reserve exemplaren moesten in de VS worden besteld. Ander voordeel van het niet eigenaar zijn: er is nimmer vennootschapsbelasting betaald. In de winstgevende jaar gangen worden eerdere verliezen verrekend. Disney bedong verder een veel lager BTW-tarief van slechts 5,5 procent. Waar Disney als een soort hed- gefonds zijn park exploiteert, draaien de 56.000 aandeelhouders en de banken op voor de mil jardenschuld. Want een jubi leum verder blijven de pro blemen onopgelost. Met de Parijse aanslagen van november 2015 diende zich bovendien een nieuwe tegenslag aan: het jaar erna keldert het aantal bezoekers 10 procent, naar 13,4 miljoen. Het ver lies over 2016 bedraagt 900 mil joen euro. Maar nu keert de wal het schip. De voortdurende verliezen van Disneyland Parijs werpen een ne gatief licht op Disney en de sprookjeswereld die het bedrijf wil uitstralen. In 2016 kondigt het bedrijf aan alle aandelen terug te kopen. Daarbij belooft Walt Dis ney Company het komende de cennium jaarlijks 200 miljoen euro per jaar te investeren in on- Bezoekcijfers groeien en pieken in 2012 als 16 miljoen Europeanen een kaartje kopen. Het bezoekrecord ten spijt be landt het park op de twintigste verjaardag opnieuw in crisis: Walt Disney komt wederom over de brug en neemt 700 miljoen euro schuld over van Franse banken. De verliezen doen vermoeden dat The Walt Disney Company enorm het schip is ingegaan. Maar wie dieper graaft, ziet een ander verhaal. „Dat zit in de rare eigen domsconstructie", legt Van de Stolpe uit. „Disney was geen eige naar van zijn Europese filiaal, waarschijnlijk om fiscale redenen. Disneyland Parijs moet daardoor hoge royalty's betalen." Jaarlijks gaat het om 10 procent van de omzet. Uit berekeningen SUCCES/ 110-daagse rondreis Italië Disneyland Parijs blijft natuurlijk een fantastisch park Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc 9reiskatern.nl woensdag 21 juni 2017 Florence kastelfranco dl Sdprazo ontbijtbuffet Agriturismo BorgoLaCapraia 4xdriegangenkeuzediner lx proeverij wijn en lokale specialiteiten 3x overnachting met ontbijtbuffet Agriturismo Podere del Vescovo lxToscaans welkomstdiner 2x overnachting met ontbijtbuffet Villa Saulina lx pizzadiner, inclusief biertje of 1/4 liter huiswijn lx retourticket trein Lastra a Signa-Florence lx proeverij olijfolie bij agriturismo il Cavallone (omgeving Villa Saulina) ANWB reisgids Ontdek Toscane Voor alle accommodaties geldt: of gelijkwaardig Prijzen Data 10 dagen Er is ook een 8-daagse Tricolore v.a. 359,- p.p. Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserveringskosten 20,-), kosten Calamiteitenfonds 2,50) en toeristenbelasting (lokaal tarief). Wijzigingen en drukfouten voorbehouden. AUTOVAKANTIES VAN ANWB Meer informatie: GavoorTricoloreinToscanenaaronzewebsitereiskatern.nl/pzc/prl737 of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 18241. Waar Disney het lek niet boven krijgt, ziet de Efteling zijn bezoekcijfers al jaren stij gen. In 2016 kwamen er 4,76 miljoen mensen langs in Kaatsheuvel, 80.000 meer dan het jaar ervoor. Het sprookjespark behoort daar mee sinds enige tijd tot de 25 best bezochte parken ter we reld. De pretparkexperts Cor nelis en Van de Stolpe noe men dat verdiend. „De Efte ling is als een kleine voetbal club die opbokst tegen Real Madrid en Manchester United. Met bescheiden middelen presteren ze top." Vertrek: 21 juni t/m 27 september 2017 drie heel verschillende regio's in Toscane treintickets naar Florence inbegrepen met 6 diners en 2 proeverijen Een prachtig drieluik in de meest geliefde streek van Italië. Je logeert op drie heel verschillende plekken, zodat je een heel goed beeld krijgt van de diversiteit van deze fantastische regio! Je begint met uitzicht op de Chianti- vallei. Daarna verhuisje naar de Orcia- vallei bij Siena, waar veel beroemde Hollywoodfilms zijn opgenomen. Tot slot verblijf je bij Florence, ineen regio waar ook Pisa en Lucca een bezoek waard zijn. Je verblijf Je verblijft in drie heel verschillende accommodaties op het Toscaanse platteland, eerst in Agriturismo Borgo La Capraia tussen Florence en Arezzo. Vervolgens reisje verder naar Agriturismo Podere del Vescovo, onder Siena. Tot slot verblijf je in Villa Saulina, een historische villa met moderne bijgebouwen met sfeervolle kamers, in de omgeving van Florence. Inbegrepen 4xovernachting met I Pieter Cornelis, docent Fontys Academy Tilburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17