M Hostel vlakbij oorlogsgebied loopt storm EUWS 11 VOLKSWOEDE AMERIKA EIST HARDE ACTIE Noord-Korea heeft een Amerikaanse student vermoord, klinkt het in de VS. Otto Warmbier (22) overleed enkele dagen nadat hij in coma werd vrijgelaten. Kim Jong Un moet boeten, vinden veel Amerikanen. „Otto Warmbier is vermoord door het regime van Kim Jong Un", con cludeert John McCain, Republikeins hardliner in de Senaat. Zijn Demo cratische collega Ben Cardin is even woest: „Otto is dood door Kim Jong Uns repressieve, moorddadige re gime." Noord-Korea moet 'ter ver antwoording geroepen worden voor aanhoudend barbaars gedrag', stelt Cardin. Warmbier (22) werd in vegeta tieve toestand naar huis gestuurd na zeventien maanden detentie. Hij werd vorig jaar in een showproces veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid, omdat hij een politieke poster zou hebben gestolen. Een 'vijandige daad', volgens de Noord-Koreanen. De student maakte met andere jon geren vanuit China een vijfdaagse tocht. Het lijkt er volgens doktoren op dat hij kort na zijn veroordeling ernstige hersenbeschadiging heeft opgelopen. Volgens Noord-Korea is Warmbier getroffen door botulisme, een ern stige vergiftiging. Zijn vader stelt dat zijn zoon 'geterroriseerd en wreed behandeld' is. Wat er echt gebeurd is, blijft een mysterie. Artsen in Cincin nati kunnen geen sporen (meer) vin- maand al een wetsvoorstel ingediend om zo'n trip voor Amerikanen te ver bieden. Dat ontneemt de Noord-Ko reanen een belangrijke inkomsten bron. Bovendien, zei de Republi keinse afgevaardigde Joe Wilson, die samenwerkte met een Democraat: „Het regime heeft regelmatig on schuldige buitenlanders gevangenge nomen en gebruikt als wisselgeld, om geloofwaardigheid te verdienen in het Westen." Nu de spanningen zijn opgelopen vanwege Koreaanse wapentesten vrezen ze dat meer Amerikanen om politieke redenen in de cel belanden. Het reisbureau waar Warmbier zijn trip boekte, een Chinees bedrijf gestart door een Brit, meldt al dat het Amerikaanse klanten voortaan wei gert. „Het vreselijke verlies van Otto Warmbiers leven heeft geleid tot een heroverweging van onze mening over het meenemen van Ameri kaanse toeristen", meldt Young Pio neer Tours, dat erop wijst dat 8.000 andere reizigers eerder geen enkel probleem hebben gehad. Fred Warmbier, Otto's vader, was uiterst kritisch over touroperators die Amerikanen naar Noord-Korea zou den 'lokken'. Waar het ministerie van Buitenlandse Zaken Amerikanen sterk afraadt naar Noord-Korea te rei zen, stelde het bureau tot voor kort op de website dat een Amerikaans paspoort geen enkel probleem is. „Wij verzorgen budgetreizen naar bestemmingen waar je moeder je lie ver niet heen ziet gaan", zo promoot Young Pioneer Tours trips buiten de gebaande toeristenpaden. Vader Warmbier is ook gefrus treerd over de pogingen van ex-presi dent Obama om zijn zoon vrij te krij gen. De familie werd verzocht zich stil te houden, in de hoop achter de schermen tot een deal te komen. Op de vraag of Obama meer had kunnen doen om zijn zoon te redden, zei Fred Warmbier: „Ik denk dat het resultaat voor zich spreekt." De prijs moet zo hoog zijn dat niemand Amerikanen meer kwaad zal doen den van botulisme of mishandeling. Amerikaanse media verwoorden de woede die het overlijdensbericht veroorzaakt in de VS. „Dit mag niet onbestraft blijven", roept de Was hington Post. Azië-commentator Gor don Chang voor The Daily Beast: „De prijs moet zo hoog zijn dat geen re gime, Noord-Korea of wie ook, over weegt Amerikanen kwaad te doen." Minister van Buitenlandse Zaken Rex Tillerson meldde dat hij 'Noord- Korea ter verantwoording roept voor Otto Warmbiers onrechtvaardige de tentie'. Hij eist dat drie andere Ame rikanen die vastzitten om schimmige redenen worden vrijgelaten. Tiller son overweegt in ieder geval een reisboycot. Naar schatting bezoeken zo'n 100.000 toeristen per jaar Noord-Korea. Het overgrote deel is Chinees, maar onder hen zijn ook ongeveer 5.000 Westerlingen. Twee Congresleden hebben vorige Het grote huis in het stadje Katzrin op de Golanhoogte oogt als alle andere: twee verdiepingen, grote tuin en rieten schutting. De deur gaat niet op slot, want ieder een hier kent elkaar. Stickers op de balie in de woonkamer verklappen de bijzondere functie van het pand. 'Dit is waar het avontuur be gint', staat er. De Nederlandse Mi lou Peperkamp (30) uit Amers foort opende in 2013 met haar Isra ëlische partner Alon Malichi (31) het eerste hostel in dit gebied. „We wilden de Golan op de kaart zet ten als bestemming voor wande laars, kampeerders en buitenspor ters. Tijdens onze vakanties in Is raël werden we er verliefd op en we zagen hier grote mogelijkhe den", zegt Malichi. De Golanhoogte is een van de meest omstreden gebieden ter we reld. Tijdens de Zesdaagse Oorlog, deze maand vijftig jaar geleden, veroverde Israël de strategisch ge legen hoogvlakte op buurland Sy rië. De internationale gemeen schap beschouwt de Golan als ille gaal door Israël bezet gebied. Aan de andere kant van de grens, op slechts enkele kilometers van het hostel van Peperkamp en Malichi, woedt al zes jaar de wrede en uitzichtloze Syrische burger oorlog. Op sommige dagen zijn explosies en mitrailleurvuur te horen en de rookwolken met het blote oog te zien. „Wij merken er niet veel van, maar er komen hier ook oorlogstoeristen die met ver rekijkers naar de gevechten in Sy rië kijken. Soms zijn er groepen christenen die aan de grens gaan bidden voor de vrede. Dat vind ik heel ontroerend", zegt Malichi. Het contrast tussen de oorlog in Syrië en de serene rust op het door Israël bezette deel van de Golan is enorm. Sinds Peperkamp haar hostel opende zit het toerisme in de omgeving in de lift. Steeds meer toeristen wandelen door het ruige landschap en zwemmen in de natuurlijke bronnen en water vallen in de omgeving. Overal wordt gebouwd. „Ons hostel heeft direct vanaf de opening waanzin nig goed gedraaid. We houden ons verre van politiek en religie. We zijn nu 'de beste keuze' van de Lo- nely-Planetreisgids", lacht Peper kamp. De gemeente denkt al mee over een locatie voor een veel gro ter hostel. Alleen de liefdesrelatie tussen Alon en Milou is na 7 jaar verbroken; ze zijn nu partners. Malichi: „Maar dit blijft ons prach tige avontuur." Bon Tourgids 2017 8 710114 003850 woensdag 21 juni 2017 'Otto is vermoord door regime Noord-Korea' Karlijn Van Houwelingen New York Otto Warmbier tijdens zijn proces. Vader Fred Warm bier stelt dat zijn zoon is geterroriseerd en wreed behandeld. —Gordon Chang Senator John McCain vindt dat Otto is vermoord, fotosafrap De Nederlandse Milou Peper kamp bestiert met haar Israëli sche zakenpartner het eerste hostel op de Golanhoogte, op de grens van Israël en Syrië. Terwijl verderop een oorlog woedt, stromen de toeristen toe. Jan Franke Katzrin O.a. verkrijgbaar bij: Albert Heijn, AKO, Blz., Bruna, Cigo, Libris, PLUS, Primera, Spar, The Read Shop, Vivant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11