Christenunie staat sterk na afhaken PvdA P 10 Felle reacties na beschuldiging illegale lozing GenX Hij volgt de chemiesector al decen nialang op de voet. Daar gaan wel vaker dingen mis. „Maar wat Che mours nu doet, is van de buitenca tegorie," zegt Ben Ale, emeritus hoogleraar Veiligheid en Rampen bestrijding. „Dat je zo onder een vergrootglas ligt en dan nog zoiets doet: onvoorstelbaar. Ze zijn hele maal gek geworden bij Chemours." De reacties zijn fel nadat het be drijf voor de zoveelste keer in op spraak is geraakt. Volgens Rijkswa terstaat heeft het dit jaar illegaal de omstreden stof GenX direct ge loosd op de rivier de Merwede. Die stof kent volgens deskundigen grote risico's. Alle instanties, van provincie tot waterbedrijf, willen er zo snel mogelijk van af. Uit de lucht Het bedrijf zegt in een verklaring dat het 'niet willens of wetens de vergunningen overtreedt', en stelt dat de aanwezigheid van de stof in het oppervlaktewater misschien wel een andere oorzaak heeft: het komt uit de lucht. „Vanwege zoge noemde atmosferische depositie kunnen extreem lage hoeveelhe den luchtemissies als hemelwater neerslaan", schrijft het bedrijf. Rijkswaterstaat laat er echter geen Als de leiding hiervan wist, heeft die blijkbaar compleet lak aan deregels misverstand over bestaan: de aan wezigheid van de stof in het opper vlaktewater is 'direct te relateren aan de lozing van Chemours'. De gemeente Dordrecht spreekt van een 'ernstige constatering', buurgemeente Sliedrecht spreekt van 'het zoveelste slechtnieuwsver- haal over dit bedrijf. Ook de Tweede Kamer begint haar geduld te verliezen. „Onbestaanbaar", zegt VVD-Kamerlid Remco Dijkstra. „Het moment dat het krediet van dit bedrijf op is, komt dichtbij." Hoogleraar Ale vraagt zich af wat de rol van het management is. „Als de leiding hiervan wist, heeft die blijkbaar compleet lak aan de regels. Als ze er niet van wisten, hebben ze hun bedrijf niet meer onder con trole. Allebei heel ernstig." De gevolgen zijn nog onduidelijk. Rijkswaterstaat begint een 'hand- havingstraject'het Openbaar Mi nisterie doet nog geen onderzoek. Ale verwacht een zware boete én vervolging. „Tot intrekken van de vergunning zal het niet komen, maar het is wel tijd dat dit bedrijf door andere mensen geleid wordt." Vooral voor D66 is dat een bittere pil. Koesterde leider Alexander Pechtold nog de hoop dat de PvdA een klein kiertje openliet om tóch mee te doen aan een kabinet Rutte- III, dan vervloog die gisteren. PvdA- leider Lodewijk Asscher zei het na zijn gesprek met informateur Her man Tjeenk Willink glashelder: „Wij zijn niet beschikbaar om het motorblok aan een meerderheid te helpen. Met negen zetels kan ik niet bereiken wat ik wil." Pechtold torpedeerde onderhan delingen met de Christenunie eer der, maar zag de bui gisteren al een beetje hangen. Als de PvdA niet meedoet, levert alleen een verbond met de Christenunie een (krappe) meerderheid in de Eerste en Tweede Kamer op. Pechtold moet dus 'draaien' en wilde gisteren dus al niet langer herhalen dat de partij van Gert-Jan Segers een 'onwenselijke' partner is. Zijn streven naar 'linkse en rechtse partijen' in een coalitie is veranderd in een wens voor een ak koord 'dat links en rechts verbindt'. Duidelijkheid van de PvdA was de enige harde eis die Christen- Unie-leider Gert-Jan Segers had ge steld, om zijn partij te laten naden ken over onderhandelingen. Gisteren kreeg Segers ook een of ficiële uitnodiging van Tjeenk Wil link om te komen praten. Dus heeft de Christenunie de touwtjes in handen. Als VVD, CDA en D66 écht het liefst een meerderheidsco alitie zien, is de druk hoog om er met Segers uit te komen. Hoewel hij 'slechts' vijf zetels meebrengt naar de formatietafel, kan hij zijn huid duur verkopen. Een vooruit- Pechtold moet draaien willen D66, VVD en CDA een meerderheid krijgen zicht van een minderheidskabinet doet het 'motorblok' gruwelen. Ie der incident kan dan een minister doen sneuvelen en bij ieder be leidsvoorstel moeten Rutte en con sorten dan bedelen om steun in de Kamers. Lijst Toch is de weg naar een kabinet met Christenunie verre van geëf fend. In de fractie klinkt dat de par tij eerst gewenst moet zijn, bij alle beoogde coalitiepartners. D66 staat nog altijd niet te trappelen. De par tijen denken anders over Europa, arbeidsmarkt en euthanasie, klinkt het. Eind mei blokkeerde Pechtold al formele onderhandelingen met de Christenunie door met een on- derwerpenlijst te komen waaraan Segers alvast concessies moest doen. Toen stokte het, maar Chris- tenUnie-voorman Segers zal die lijst nu juist ter hand nemen. Met zijn onmisbaarheid is zijn onder handelingspositie immers sterker dan destijds. Vaderverlof op de agenda Vierdaagse komt eraan Hond jaagt op ivoorstropers woensdag 21 juni 2017 'Ze zijn gek geworden daar bij Chemours' MnntiftlWili Wat moet er gebeuren nu che miebedrijf Chemours opnieuw ernstig in opspraak is geraakt? Bestuurders en andere betrok kenen zijn klaar met het bedrijf. 'Blijkbaar hebben ze compleet lak aan de regels.' Ingrid de Groot Peter Groenendijk Dordrecht Chemours zou direct in de rivier hebben geloosd, fotoanp —hoogleraar Ben Ale Als VVD, CDA en D66 nog een meerderheidskabinet willen vor men, zijn ze definitief aangewe zen op de Christenunie. De PvdA liet zich gisteren als optie wegstrepen. Tobias den Hartog Hanneke Keultjes Den Haag Bittere pil voor Pechtold (r) Gert-Jan Segers kan eisen stel len. FOTO ANP DEN HAAG De Tweede Kamer gaat zich tóch bui gen over een uitbreiding van het kraamverlof voor partners van twee naar vijf dagen. Eerder was het on derwerp in de ijskast gezet zolang er geen nieuw kabi net is. Gelet op de verkie zingsprogramma's is er in de Kamer waarschijnlijk een meerderheid voor het wetsvoorstel. Als het snel door beide Kamers gaat, kan de wet wellicht in 2019 ingaan. Indiener Lodewijk Asscher is blij. „De vader of partner kan niet vroeg ge noeg bij het leven en de opvoeding van een kind be trokken worden." NIJMEGEN De voorberei dingen voor de Nijmeegse Vierdaagse zijn begonnen met de opbouw van het mi litair kamp op Heumens- oord. Er komen zo'n 7.000 soldaten uit diverse landen overnachten. Ook verrijst er een veldhospitaal. Het wandelevenement vindt in de derde week van juli plaats. Dit jaar wordt de vierdaagse voor de 101ste keer gelopen. Inschrijven voor deze editie is niet meer mogelijk, meldt de or ganisatie op de website. Er kunnen maximaal 47.000 wandelaars meedoen en dat aantal was al in april bereikt. De te lopen afstan den zijn 30, 40 of 50 kilo meter. NIJMEGEN Een Neder landse cockerspaniël gaat vanaf eind deze maand jagen op ivoorstropers in het Noord-Afrikaanse Mali. Mitch is de eerste in Ne derland opgeleide ivoor hond. In de hele wereld zijn tot nu toe ongeveer tien ivoorhonden actief, zegt dierenarts Roeland Wes- sels uit Nijmegen. Een ivoorhond kan het spoor van ivoor ruiken en volgen. Mitch gaat mee met rangers op een motor. Als zij een geslachte olifant vinden, kan Mitch de ran gers naar de plek brengen waar het ivoor is verstopt. Wessels: „Ivoorhandelaren hebben daarvoor uitge kiende bergplaatsen, die heel moeilijk te vinden zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10