Speciale ceremonie voor Kohl in Straatsburg Slotakkoord van slag om Mosul begonnen 9 We hopen alle kinderen van Raqqa een betere toekomst te kunnen geven 3.000. Overdag eist de hitte zijn tol, 's nachts de kou. De vluchtelingen hebben all bezittingen moeten achterlaten. „Samen met partners heeft Unicef in Ain Issa honderd latrines aangelegd en 48 douches", zegt Ershad Karim. „Hygiëne is een eerste prioriteit." Over de bevoorrading hoeft Karim zich voorlo pig niet druk te maken. „Voor de komende maan den zijn er voldoende garanties." Maar de slag om Raqqa kan misschien net zo tijdrovend zijn als de verovering van Mosul, de Iraakse stad waar IS-lei- der Abu Bakr al-Baghdadi in 2014 het kalifaat uit riep. De aanval op Mosul werd vorig jaar geopend, de verovering van de oude stad in het westelijke deel kan nog maanden duren. In de oude stad van Raqqa is het net zo moeilijk vechten. De straatjes zijn te nauw voor pantservoertuigen, huis na huis moet in gevechten van man tot man worden ver overd. Onder elke steen kan een mijn liggen, elk draadje kan een handgranaat of bom laten afgaan. Ook zelfmoordaanslagen zijn onder IS-strijders een beproefd middel. Omdat het einde van de doodsstrijd in Raqqa ongewis is, moeten ook ervaren hulpverleners als Ershad Karim worden beschermd tegen al het werk onder hoogspanning. „Na zes weken nemen we even een week rust. Om te ontstressen. Dit werk vraagt veel van je en je moet scherp blijven. Voor jezelf en voor de veiligheid van anderen", legt hij uit. Bovendien vreet niet alleen alle werk aan hulpverleners te velde. Onmacht eist zijn tol. Het werk dat niet kan worden gedaan weegt min stens zo zwaar. Bovendien houdt Ershad Karim zich al bezig met een opdracht waarvan niemand nog weet hoe zwaar die wordt. De 'kinderen van Raqqa' zijn geen gewone kinderen. Zij hebben onder Islamiti sche Staat heel ander onderwijs genoten, werden klaargestoomd om de volgende generatie terroris ten te worden. De schoolboeken werden verbrand. IS leerde hun hoe ze moesten marcheren, hoe ze moesten omgaan met een wapen, een bom moes ten maken. Ze leerden dat de rest van de wereld hun vijand was, een vijand die moest worden ver nietigd. Kinderen zijn gehersenspoeld. Het gevaar bestaat dat zij zijn gebrandmerkt voor de rest van hun leven. „We hopen alle kinderen van Raqqa een nieuwe, betere toekomst te kunnen geven", zegt de CFO van Unicef. Alle kinderen, want voor de kinderorganisatie van de VN zijn ze allemaal gelijk. Dodelijkste jaar De onzekerheid zit verpakt in die ene vraag: Wie heeft het straks voor het zeggen in en rond Raqqa? Zijn het de Syrische Koerden (YPG), de Arabische rebellen of de Syrische overheid van president Bas- har al-Assad? Of vinden de Turken de invloed van de Syrische Koerden te groot worden en willen zij zeggenschap over Raqqa? De Koerden hebben een groot deel van het aan Turkije grenzende noorden van Syrië onder controle en dat is president Erdo- gan, die al troepen heeft in Syrië, een doorn in het oog. Unicef noemde 2or6 'het dodelijkste jaar voor de kinderen in Syrië'. Ten minste 652 kinderen verlo ren het leven. Twee op de drie kinderen verloren een naast familielid, raakten gewond, raakten hun huis kwijt of leven in een door oorlogsgeweld be schadigd huis. Met de slag om Raqqa zou 2027 mo gelijk nog slechter kunnen aflopen. Tienduizenden kinderen proberen te overleven op het slagveld. „Ze zitten er vast in afschuwelijk geweld. Niemand weet hoe dit afloopt", zegt Ershad Karim. De kin deren van Raqqa gaan hem overduidelijk aan het hart. BRUSSEL Helmut Kohl krijgt als eerste persoon een 'staatsbegrafe nis' van de Europese Unie. Het eer betoon moet binnen twee weken plaatshebben in het Europees Par lement in Straatsburg. Het is een initiatief van EU-Com- missievoorzitterJean-Claude Junc- ker, die de vrijdag overleden oud bondskanselier eens 'de grootste Europeaan' die hij ooit had ont moet noemde. Een woordvoerder van de com missie zei dat de details en het tijd stip van de ceremonie nog moeten worden uitgewerkt. Het eerbetoon is ongekend. De EU is geen staat en een rouwcere- monie namens de EU is ook ner gens in de Europese verdragen voorzien. Juncker houdt zich per soonlijk met de organisatie bezig en heeft daarover contact met de fami lie van Kohl, klonk het dit week einde in de omgeving van de com missievoorzitter. In Bild am Sonntag zei Juncker dat de vroegere bonds kanselier zelf ook voor een afscheid was dat over de nationale grenzen heen zou gaan. Hij wees erop dat Kohl een van slechts drie Europese ereburgers was, naast grondlegger Jean Monnet en voormalig com missievoorzitter Jacques Delors. BAGDAD Iraakse commando's zijn gisteren het oude stadsdeel van Mosul binnengetrokken. De aanval moet het slotakkoord zijn van het al acht maanden durende offensief om Islamitische Staat te verdrijven uit de tweede stad van Irak. De val van Mosul is behalve van strategi sche ook van symbolische beteke nis omdat IS-leider Al-Baghdadi er in 2014 het kalifaat uitriep.De Iraakse strijdkrachten, sji'itische en Koerdische milities begonnen vorig jaar oktober met een enorme mili taire operatie om de stad te herove ren. Zij kregen hulp van Ameri kaanse adviseurs en gevechtsvlieg tuigen. De IS-strijders zijn inmiddels verdreven uit vrijwel alle wijken en proberen nu stand te houden in de Oude Stad, een dichtbevolkt gebied met smalle, kronkelende steegjes. Dat doen de circa 300 resterende strijders met onder meer booby traps, zelfmoordaanslagen, scherp schutters en mortieraanvallen. Op de Iraakse televisie zijn beel den te zien van dikke, zwarte rook wolken die opstijgen uit het stads deel, waar volgens de Verenigde Naties tot roo.ooo tot 150.000 bur gers vastzitten. Zij worden gebruikt als menselijk schild. Mensen die op de vlucht slaan, lopen het gevaar door sluipschutters te worden neergeschoten. maandag 19 juni 2017 GO in ijselijk geweld' Ershad Karim Niets is zo belangrijk als drink water in de vluchtelingenkampen Ain-lssa en Karama nabij Raqqa, de omsingelde 'hoofdstad' van het kalifaat van IS. Kinderen als Ali (met kruiwagen) en Reme- than (de middelste van de drie) brengen water naar de tenten van hun families die het geweld zijn ontvlucht. De VN-hulporgani- satie maakt zich de meeste zor gen over de kinderen die nog in Raqqa zitten. In de stad wordt zwaar gevochten. Volgens vluch telingen gebruiken IS-strijders burgers als menselijk schild. FOTO'S UNICEF/SOULEIMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9